Ocieplenie fundamentów. Jak wykonać prawidłowo?

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |   ocieplenie fundamentów, jak głęboko ocieplać fundamenty, jak ocieplić fundamenty styropianem, jak zabezpieczyć styropian fundamentowy, jak ocieplić fundamenty starego domu
Ocieplenie fundamentów. Jak wykonać prawidłowo?

Izolacja ścian fundamentowych. Podstawowe zasady.

Prawidłowe wykonanie izolacji ścian fundamentowych podnosi ich trwałość i ogranicza straty ciepła do gruntu. Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, to podstawą jest dobra termoizolacja budynku. Jednak ocieplenie domu trzeba traktować całościowo, tzn. nie ocieplać tylko dachu lub tylko ścian. Aby oszczędności na ogrzewaniu były wymierne należy zadbać o kompletną termoizolację budynku. Oczywiście można wykonać to etapami, ale dobrze jest zacząć od fundamentów. Najlepiej to zrobić razem z izolacją przeciwwodną i ewentualnie odwodnieniem. Wtedy zyskujemy dwie korzyści: zabezpieczamy fundament przed przemarzaniem i przed wilgocią. Przeczytaj poniższe zasady, a wykonasz ocieplenie fundamentów sprawnie i skutecznie.

Inaczej trzeba zabrać się do izolacji fundamentów w nowym, a inaczej w starym domu. W pierwszym przypadku ryzyko naruszenia konstrukcji jest mniejsze, ale zawsze takie prace trzeba wykonywać z rozwagą. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo ścian, ale przede wszystkim pracujących ludzi. Zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy (zabezpieczenie ewentualnych głębszych wykopów). Zarówno w nowym (takim gdzie ściany już przez parę lat są obsypane) jak i starym budownictwie fundamenty należy odsłaniać etapami. Szczególnie w starym budownictwie niedopuszczalne jest odkrycie więcej niż jednej ściany, grozi to naruszeniem konstrukcji budynku! Najlepiej prace prowadzić odcinkami po kilka metrów, chociaż trwa to nieco dłużej. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdzie budujemy nowy dom i wszystkie ściany fundamentowe mamy odkryte.  Istotne jest także dobranie odpowiedniej głębokości i grubości warstwy ocieplenia. O tym w dalszej części artykułu.

Izolacja fundamentów domu - sposób wykonania

Na początku trzeba sobie zapewnić dobry dostęp do ściany fundamentowej. Należy odsłonić  fundament do głębokości pierwszej warstwy, czyli tzw. ławy. W starszych budynkach nie zawsze ona występuje, dlatego wtedy można dolać na tej wysokości opaskę betonową. Zaleca się także przy fundamentach z kamienia lub cegły wzmocnienie ściany szprycą betonową i zaprawą tynkarską. Wtedy dobrze jest zatrzeć ścianę na gładko dla uzyskania równej powierzchni. Zmniejszy to zużycie izolacji pionowej fundamentów oraz kleju do styropianu. Im równiejszą powierzchnię uzyskamy, tym lepiej dla późniejszego efektu. Cały czas należy pamiętać, że przy budynkach już stojących należy unikać odkopywania całych ścian, a w szczególności narożników. Można odsłaniać fundament etapami po kilka metrów.

Izolacja ścian fundamentowych domu - kolejność prac

Po wstępnym przygotowaniu miejsca pracy i oczyszczeniu podłoża można przejść do wykonania właściwej izolacji fundamentów. Prace rozpoczynamy nakładając warstwę izolacji przeciwwodnej na ścianę. Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu, ale jako niedrogie i skuteczne rozwiązanie polecamy dysperbit. Można go stosować nawet na wilgotne powierzchnie, co przyspiesza pracę. Po wyschnięciu ściany można przystąpić do klejenia izolacji termicznej. W STYRO24.pl oferujemy duży wybór styropianu EPS do fundamentów, a także styrodur XPS. Są to przeważnie płyty z krawędzią 'na zakładkę', która pomaga zachować szczelność warstwy ocieplenia. Kleić styropian można za pomocą pianki poliuretanowej lub kleju z worka. Każda metoda ma swoje zalety. Klejenie na piankę wykonując prac e w pojedynkę jest szybsze i łatwiejsze, natomiast klej jest polecany na nierówne powierzchnie. Należy pamiętać o uszczelnieniu pianką łączenia styropianu z ławą oraz górnej szczeliny między styropianem a ścianą.

Po wykonaniu powyższych prac zaleca się wzmocnienie termoizolacji siatką zatopioną w kleju. Praktycznie każdy styropian wodoodporny z naszej oferty. Ma zapis w karcie technicznej, że wystarczy izolacja w postaci foli kubełkowej. Jednak ten etap zabezpieczy nas  przed gryzoniami a robi się to prawie identycznie (jest łatwiejsze) jak w przypadku ocieplania elewacji. Kolejnym etapem jest pomalowanie całej powierzchni ocieplenia izolacją przeciwwodną bezrozpuszczalnikową. Dopiero później można przystąpić do montażu folii kubełkowej (kubełkami do styropianu). Folię wywija się u góry nad styropian i mocuje do ściany np. specjalnymi listwami. Na termoizolacji folię przypina się plastikowymi 'gwoździami' i na dole wykopu ponownie wywija na ławę. Tak wykonana izolacja fundamentów zabezpieczy dom przed wilgocią i ograniczy niepotrzebne straty ciepła do gruntu. Na dnie wykopu można ułożyć drenaż opaskowy, czyli specjalną rurę zbierającą nadmiar wody wokół budynku. Rura powinna być zabezpieczona przed zanieczyszczeniami geowłókniną i ułożona ze spadkiem w warstwie żwiru.

Ocieplenie fundamentów styrodurem

Styrodur jest innym rodzajem styropianu niż biały i grafitowy. Różni się od nich gęstością i ma strukturę podobną do gąbki. Został po raz pierwszy wyprodukowany przez firmę BASF, ale dzisiaj wytwarza go wielu producentów. Styrodur to inaczej polistyren ekstrudowany (XPS). Odznacza się dużą twardością i odpornością na wilgoć. Może być nawet zanurzony w wodzie- nie wpływa to na jego parametry. Jeżeli jednak Twój dom nie jest stale narażony na napór wody, to możesz styrodur zastąpić wodoodpornym styropianem. W STYRO24.pl znajdziesz wysokiej jakości styropiany fundamentowe takie jak Yetico Aqua EPS-P 150 035 lub  Yetico AQUA EPS-P 200 034. Mają one bardzo podobną nasiąkliwość i twardość do styroduru, a są od niego tańsze. Dobry styropian fundamentowy zabezpieczy budynek przed wilgocią i ograniczy ucieczkę ciepła do gruntu. Dla solidnego ocieplenia fundamentów swojego domu wybierz materiały od STYRO24.pl!

Jak głęboko należy ocieplać fundamenty?

Głębokość przemarzania gruntu w Polsce waha się od 0,8 do 1,2 metra. Zależy od rejonu geograficznego, w jakim jest mierzona. W praktyce oznacza to, że fundamenty domu mają co najmniej taką głębokość, a mogą mieć większą. Ocieplać należy oczywiście cały fundament jak opisano powyżej. Dlatego głębokość ocieplenia zależy od danego budynku, ale przeważnie sięga 1,2 - 1,5 metra. 

Grubość styropianu czy XPS dobieramy do grubości izolacji na elewacji budynku. Chociaż staramy się użyć warstwy co najmniej 10cm ( są dostępne oczywiście styropiany o grubości od 2 cm  wzwyż). Przy cienkich warstwach, żeby zabezpieczyć ściany przed przemarzaniem. Przydałoby się zastosować styropian wodoodporny grafitowy jak Swisspor Hydro Lambda czy Yetico Aqua Passive eps 80 czy Yetico Aqua Passive eps 100 . Jeżeli na ścianie będzie styropian 20 cm a podoba nam się gzyms to kleimy na fundament styropian 15 cm. Do każdej grubości na ścianie staramy się dobrać styropian na fundament o ok 5 cm cieńszy. W starym budownictwie czasami fundamenty są szersze niż ściana. Dobrze jest wtedy wykończyć fundament na styku ze ścianą obróbką blacharską z kapinosem. Popularnym rozwiązaniem jest też taka sama grubość na ścianie i fundamencie i odcięcie taśmą.  Na wysokości na której, chcemy mieć zaznaczony fundament. Ważne, żeby odciąć na wysokości, które już nie brudzi woda deszczowa odbijająca się od ziemię.

W STYRO24.pl oferujemy wiele rodzajów styropianu do fundamentów i styroduru w korzystnych cenach. Kupisz u nas także potrzebne akcesoria i np. folię kubełkową. Jeżeli nie wiesz jaki materiał wybrać i jak głęboko ocieplać fundamenty, to skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta! U nas kupisz wszystko co potrzebne do ocieplenia domu w jednym miejscu!




Termoizolacja fundamentów - podsumowanie

Właściwa termoizolacja ław i ścian fundamentowych jest ważnym etapem budowy lub renowacji starego domu. Wykonanie tych prac we właściwy sposób ma duży wpływ na późniejszą kondycję budynku i daje wiele korzyści. Ponieważ ocieplenie ścian fundamentowych ma bezpośredni kontakt z gruntem, to należy ją wykonywać starannie i dokładnie. Opisaliśmy w tym artykule blogowym cały proces krok po kroku. Dysponując wolnym czasem i chęciami można te prace wykonać samemu. Co przy obecnych cenach robocizny pozwoli nam zaoszczędzić grosz na kolejny etap. Jeżeli nam się spodoba to można zdobyte doświadczenie wykorzystać jako szlif przed samodzielnym ociepleniem domu, co opiszemy w kolejnych artykułach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom unikniesz popełnienia najczęstszych błędów. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to zawsze służymy radą. Wystarczy skontaktować się z działem obsługi klienta STYRO24.pl telefonicznie lub mailowo. Pomożemy i doradzimy przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Zapraszamy do współpracy!


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.