Styro24.pl jest sklepem internetowym i hurtownią materiałów budowlanych, którą prowadziła Firma Patoka z Wrześni. W termoizolacji działamy już od 2006r. Dążąc do ciągłego rozwoju oraz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa transakcji, od 2024 świadczymy usługi jako Styro24 Firma Patoka Spółka Komandytowa.

Zdobytym doświadczeniem chętnie podzielimy się z Tobą, masz jakieś pytania potrzebujesz wskazówek i porad zapraszamy do kontaktu.

Poniżej zestawienie najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości w sprawach technicznych napisz. FAQ będziemy rozszerzać na bieżąco.

Teksty na stronie styro24.pl są objęte prawami autorskimi.

 • Kołki do styropianu

 • Jakie wybrać kołki do styropianu?
 • Kolki do styropianu z trzpieniem metalowym są mocniejsze , zaleca się je do styropianów o grubości powyżej 15cm -16cm i długości kołka powyżej 220 mm. Jeżeli nie zamierzamy zastosować elementów styropianowych zakrywających kołek, powinniśmy wybrać kołki z trzpieniem metalowym zalanym.
 • Dobieranie rozmiaru - jaka długość kołka do styropianu
 • Rozmiar kołka się dobiera dodając do grubości styropianu 6cm i wybiera taki rozmiar lub następny wyższy jaki jest dostępny. np.

  styropian 10 cm - kołek 160

  styropian 15 cm - kołek 220

  Jeżeli zamierzamy frezować w styropianie otwór pod kołek, można wybrać kołki o rozmiarze grubość styropianu + 4cm.
 • Czy kołkować styropian?
 • Jeżeli chcemy spać spokojnie to tak, jeżeli chcemy zaoszczędzić 2zł/m2 to nie.

  Styropian do elewacji należy mocować mechanicznie !!!

  Proszę nie wierzyć w cudowne systemy i supermocne kleje. Jeżeli podłoże ulegnie z jakiegoś powodu niszczeniu na wierzchniej warstwie (podciekająca rynna, opierzenie), klej po prostu odpadnie z podłożem. Nasza reklamacja na pewno nie zostanie uwzględniona. Możemy to zaobserwować po kilku latach na nieprawidłowo wykonanych tarasach, gdzie płytka odchodzi z betonem. Styropian oczywiście nie będzie odpadał jak płytki. Jednak w tym miejscu będzie osłabione pole. Ściana to jest jedna powierzchnia i takie osłabione pole podczas oddziaływaniu wiatru powoduje rezonans. Przy anomaliach pagodowych jakie mamy w tych czasach katastrofa gotowa. Mogą wystąpić miejsca , gdzie kołkowanie jest niekonieczne (mała powierzchnia, pod zadaszeniem) postarajmy się zakołkować narożniki przy tych miejscach.
 • Jak kołkować styropian?
 • Jeżeli nie ma specjalnych wytycznych .Rozmieszczenie kołków na styropianie - 2 szt na płytę i 1szt pomiędzy dwie płyty czyli 5szt/m2. Łączniki na płycie można wiercić wiertłem fi 10 równolegle, po skosie. Jak pasuje , ważne , żeby były 2 szt na całej płycie. Jeżeli mamy docinek, miedzy płytami o długości poniżej 1/3 płyty to 1szt wystarczy. Kierujemy się bardziej logiką niż proporcją 5szt/m2. Przy obliczaniu ile łączników potrzebujemy zamówić mnożymy liczbę 5szt/m2 powierzchni styropianu i zaokrąglamy do opakowania zbiorczego w dół.

  Po przyklejeniu płyty styropianowej, kiedy zaprawa klejowa zwiąże. Wycinamy w miejscu w którym zamierzamy zamocować kołek otwór. Najwygodniej jest to wykonać frezem do styropianu zamontowanym na wkrętarce akumulatorowej. Następnie w środku wyciętego zagłębienia wiercimy otwór pod łącznik do styropianu. Mocujemy kołek, dobijamy. Na jedną stronę zaślepki nakładamy zaprawę klejową może też być pianka niskoprężna i tą stroną zakrywamy otwór.Tak mocujemy styropian w ociepleniu, gdzie wyprawą wierzchnią będzie tynk. Jeżeli elewacja będzie wykończona płytką klinkierową , technologia kołkowania jest inna, jeżeli ktoś jest zainteresowany jaka proszę o email.
 • Styropian

 • Obliczanie ilości styropianu do zamówienia
 • Styropian na podłogę - z projektu powierzchnia użytkowa, bez projektu mierzymy powierzchnię między ścianami.

  Styropian na elewację - mierzymy powierzchnię ścian i odliczamy duże okna o powierzchni większej od  standardowych , bramy garażowe itp.

 • Styropian biały czy grafitowy. Czy warto kupić styropian grafitowy?
 • elewacja:

  Styropian grafitowy jest zdecydowanie cieplejszy od białego elewacyjnego, w dotyku sprawia wrażenie słabszego niż styropian biały. Styropian na elewację biały już od eps 040 na pewno jest bardziej odporny na uszkodzenia mechanicznie niż styropian grafitowy. Wbrew powszechnym opinią  o styropianie grafitowym takim jak wykrzywianie się i odklejanie od ściany to nie jest problemem. Możliwe jest takie zachowanie płyt w ekstremalnie słoneczny dzień. Na niezacienionej ścianie, której nie zdążyliśmy zakołkować  oraz użyliśmy kleju do styropianu bez aprobaty do grafitu (bez włókien polipropylenowych). Po zakołkowaniu i przystąpieniu do zatapiania siatki całe zagrożenie ze stosowania styropianu grafitowego znika. Przez całą moją karierę budowlaną z odskakującym grafitem spotkałem się raz. Majster zostawił prace, popełnił wszystkie błędy opisane powyżej. Po jakimś czasie  kilka nie zakołkowanych płyt, odpadło ze ściany. Później okazało się , że kleił to na najtańszy klej do styropianu białego. Wystarczy kleić na Sicher Stiro X 40 Plus z naszej oferty i problem znika. Można też temu zapobiec kupując styropian grafitowy, zabezpieczony przed promieniami słońca. Jest to Swisspor LAMBDA WHITE fasada 031 z przyklejoną cienką płytą styropianu białego oraz Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX z pomalowaną warstwą farby refleksyjnej.

  podłoga:

  Jak cena styropianu  nie jest problemem, to zdecydowanie lepszy jest styropian grafitowy. Styropian grafitowy na podłogę musi spełniać takie same normy wytrzymałościowe jak styropian biały.

 • Wybieramy styropian na podłogę. Co oznaczają parametry?
 • Podstawowym kryterium przy doborze styropianu podłogowego powinna być wytrzymałość na ściskanie (naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym)

  Styropiany podłogę poddawane są testom na naprężenia ściskające. W nazwie produktu po literach EPS mamy podaną wartość cyfrową 60, 80, 100 itp. Oznacza ona wytrzymałość na ściskanie  w kPa. Wartość ta mówi nam do jakiego nacisku na m2 styropian pod wylewką nie odkształci się, i tak:

   EPS  60 - 1,8t

   EPS  70 - 2,1t

   EPS  80 - 2,4t

   EPS 100 - 3,0t

   EPS 120 - 3,6t

   EPS 150 - 4,5t

   EPS 200 - 6,0t

  Stosuję się zasadę , że na posadzki na gruncie (parter) stosuje się styropian min EPS 80. Pod ogrzewanie podłogowe zaleca się styropian EPS 100, ze względu na to, że bezpieczniej montuje się na nim rury. Jeżeli zdecydujemy się na EPS 80 pod ogrzewanie podłogowe, możemy zastosować dodatkową warstwę styropianu w postaci płyt Yetico TWIN STANDARD pod ogrzewanie podłogowe. Styropianu EPS 60 nie zaleca się pod ogrzewanie podłogowe. Ze względu na to, że jest to produkt dość słaby. Często klient gdy pierwszy raz staje na rozłożonym styropianie od razu żałuje, że nie kupił lepszego produktu. Dotyczy się to posadzek na gruncie. Pod posadzki na piętrze, gdzie nie będzie podłogówki i zależy bardziej na tłumieniu hałasu. Ten produkt nada się do tego znakomicie.

  Grubość styropianu obliczmy przyjmując , 

  Jeżeli budujemy zgodnie z normami budownictwa energooszczędnego pasywnego , powinniśmy zastosować styropian podłogowy grafitowy które cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła.

 • Rozkładamy styropian pod wylewki
 • Zaczynamy od warstwy folii budowlanej o grubości min 0,2 mm w tym momencie również wygodnie jest rozłożyć taśmę dylatacyjną pod ścianami, następnie styropian, który zaleca się rozkładać w co najmniej dwóch warstwach na mijankę. Według sztuki budowlanej styropian i wylewkę powinna również oddzielać warstwa folii budowlanej.

  Przy rozkładaniu styropianu ważnym elementem jest kontrola poziomu łatą-poziomicą o długości co najmniej 2m lub poziomicą laserową. Jest to bardzo ważny element, który gwarantuję później odpowiednią warstwę wylewki w każdym miejscu. Ponieważ chudy beton nie zawsze jest wykonany starannie i w poziomie.
 • Wybieramy styropian na elewację. Co oznaczają parametry
 • Grubość styropianu:

  - nowo budowany, parametr ten bierzemy z projektu. Staramy się kupić styropian o grubościach podanych w cm pomiędzy :

  styropian 15 - styropian 20, styropian grafitowy 15 - styropian grafitowy 20

  - dom użytkowany, stare budownictwo. Jeżeli zależy nam na cieple to staramy się przykleić styropian o grubości takiej na jaką nam pozwalają rynny (unikamy zatopienia rynny w styropianie) ewentualnie parapety (od kampinosa parapetu do ściany po przyklejeniu styropianu i warstwie tynkarskiej min 4cm, Czyli styropian +5cm od ściany). Często w starym budownictwie wystarczy cienki styropian 5 cm do 10 cm grubości. Ponieważ grube mury trzymają ciepło a elewacje się wykonuje dla walorów estetycznych i odcięcia mostków termicznych, które powodują grzyb na ścianach w domu.

  Lambda, współczynnik przewodzenia ciepła.

  Parametr ten mówi nam jakim izolatorem jest nasz styropian. Czym niższa cyfra tym styropian bardziej zatrzymuje ciepło oraz jest mocniejszy (bardziej zbity). Gdy stosujemy  styropian 20 cm lambda nie jest już istotna, nie wpłynie to na przegrodę. Nasz dom przy takiej warstwie styropianu jest już maksymalnie zabezpieczony.

  najczęściej spotykane oznaczenia:

  styropian grafitowy:

  lambda 030 - najcieplejszy,

  lambda 031 - bardzo dobry parametr, mocny produkt.

  lambda 032 - bardzo dobry parametr, dobry styropian

  lambda 033 - bardzo dobry parametr, styropian delikatniejszy od poprzednich. 

  lambda 035 - bardzo dobry parametr , słaby produkt, podatny na uszkodzenia.

  styropian biały:

  lambda 038 - dobry parametr, mocny produkt

  lambda 040 - dobry parametr, dobry styropian

  lambda 042 - średnio słaby parametr, styropian delikatniejszy od poprzednich. 

  lambda 044,045 - słaby parametr, słaby produkt, podatny na uszkodzenia.

  Lambda 045 , można polecić tani styropian na elewację Swisspor uni fasada

  Po zamocowaniu do ściany na styropian nie będzie oddziaływania mocnego nacisku w związku z tym styropian elewacyjny nie jest badany na oddziaływanie naprężenia ściskającego, wyjątkiem jest styropian fasadowy eps 70 lub styropian elewacyjny eps 80 Styropmin.

  Ważnym parametrem dla nas oprócz Lambdy jest wskaźnik TR styropianu, który określa wytrzymałość płyty na rozciąganie. Wyraża się go w kPa, nie powinien być mniejszy niż 80 kPa, z zasady powinno się kupować min styropian TR 100 kPa.

  Czym lepsze parametry izolacji tym lepsza waga styropianu oraz większa cena. Przełoży się to na komfort i czas użytkowania, nasza elewacja niestety powoli się utlenia. Lepszy styropian przedłuża ten proces, który trwa latami.

 • Ocieplenie fundamentów

 • Ocieplenie fundamentów starego domu a nowo wybudowanego
 • Pierwsze prace to zapewnienie sobie dostępu do ściany, którą chcemy ocieplać od wysokości pierwszej warstwy czy też ławy, która to w przypadku starych budynków nie zawsze występuje. Jeżeli fundamenty są wykonane z kamienia na zaprawie wapiennej lub z cegły bez ławy to warto podczas tych prac dolać opaskę betonową wokół domu na wysokości ławy - pierwszych warstw. Oczyszczoną ścianę wzmocnić, szprycą betonową i zaprawą tynkarską, w miarę możliwości równo zatartą co zmniejszy zużycie izolacji pionowej do fundamentów.

  Pracując przy starym budynku pracę należy wykonywać na odcinkach kilku metrowych. Należy unikać odsłonięcia ściany na całej długości oraz całych narożników.

  W przypadku nowych fundamentów ważne jest oczyszczenie  ławy z resztek zaprawy  i innych zanieczyszczeń na szerokości umożliwiającej równe przyklejenie do podłożą, ważne też jest dokładnie wypiankowanie łączenia styropianu z ławą oraz górnej szczeliny pomiędzy murem a styropianem zapobiegniemy w ten sposób odłamywaniu styropianu na górnej krawędzi a na spodzie unikniemy dostawania się wody.

  Wybór izolacji i systemów jest szeroki. Skuteczny jest również popularny i nie drogi dysperbit, który przyśpieszy pracę ponieważ nie zawiera rozpuszczalnika i można go stosować na wilgotne powierzchnie. Po wyschnięciu izolacji zaczynamy klejenie styropianu na klej do ściany. Płyt, które będą dociśnięte przez ziemię nie można kołkować, całe płyty np. w przypadku piwnic , które będą mocowane na ziemią należy kołkować.  Następnie w zależności od zastosowanego styropianu chodź zalecane jest w każdym przypadku zatapiamy siatkę a po wyschnięciu ponownie malujemy izolacją wodną, bezrozpuszczalnikową. Następnie mocujemy folię kubełkową tak żeby zapewnić obieg powietrza na styku ze ścianą, na spodzie wywiniętą na wysokości ławy, tak żeby woda spływająca ziemią w dół zatrzymywała się na foli i nie mogła dotrzeć do styku ściany i ławy. Na foli możemy rozłożyć rurę drenażową prawidłowo ze spadkiem na warstwie drobnych kamieni i przysypaną drobnymi kamieniami oraz piaskiem. Dobry efekt uzyskamy rozkładając drenaż na samym piasku. Rurę należy kupić zabezpieczoną przed zatkaniem piaskiem lub samemu zabezpieczyć geowłókniną. Rurę wpuszczamy do deszczówki lub wyprowadzamy w ogród.