Farby elewacyjne

Stosując np. tynk mineralny, którego używamy do wykończenia elewacji, nie jest dostępny w kolorze, który chcemy. Często, zwłaszcza przy renowacjach,  nie tynkujemy fasady, a chcemy ją jedynie odpowiednio pomalować. W takich wypadkach, żeby postawić przysłowiową „kropkę nad i”, trzeba sięgnąć po farby przeznaczone do malowania elewacji. Oferują dużo szerszy wybór barw niż same tynki, a dodatkowo dostępne ich rodzaje w większości pokrywają się z typami tynków, jakie można wybrać. Nie ma tutaj jednego, uniwersalnego wariantu farby, dobrego „na wszystko” - każda osobna odmiana ma swoje mocniejsze i słabsze strony, sprawiające że dana farba sprawdzi się na danym podłożu. 

Farba akrylowa

Farby akrylowe stanowią stosunkowo tanie, a przez to również popularne rozwiązanie. Można ich używać do malowania cegieł, betonu czy też tynków mineralnych (i to zarówno starych, co nowych). Są również dostępne w olbrzymiej palecie kolorów. Nie nadają się za to do świeżych tynków silikatowych oraz wapiennych; na dodatek używana w tych farbach żywica akrylowa nie jest odporna na wpływ mikroorganizmów, co wymaga w przypadku tych farb zadbania o dodatkową ochronę, np. poprzez dodatek właściwych biocydów. Produkty akrylowe cechuje dodatkowo niska paroprzepuszczalność, co w zasadzie zawęża możliwą do stosowania pod nimi termoizolację do płyt styropianowych. 

 Farba silikonowa

Inny popularny wybór stanowią farby silikonowe. Są one hydrofobowe, co sprawia, że woda deszczowa jest z nich wypłukiwana, a nie wchłaniana. Nadaje im to efektu samoczyszczenia, a tym samym zmniejsza podatność tak wykończonej elewacji na zabrudzenia. Jednocześnie hydrofobia ta nie ma wpływu na ich zwiększoną paroprzepuszczalność, pozwalającą ścianom „oddychać” i przepuszczać parę wodną w obie strony. Mają doskonałą przyczepność do podłoża oraz dużą odporność na uwarunkowania atmosferyczne i promieniowanie UV. Są jednakże zdecydowanie droższe od farb akrylowych, a ponadto powłoka, jaką tworzą, jest trwała i w czysta przez długi okres.  Na ogół wodorozcieńczalne, chociaż bywają również rozpuszczalnikowe. 

 Oprócz tych dwóch typów są również inne popularne rodzaje – np. farby silikatowe czy chociażby polikrzemianowe. Hurtownia Styro24.pl może zaoferować stale aktualizowany wybór farb fasadowych różnego typu, na każdą okazję. 

Sortowanie: