Info - Styro24
Wilgotność powietrza a ocieplenie domu. Jak uniknąć błędów?
Wilgotność w domu jest często pomijanym, ale niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort oraz efektywność ocieplenia. Zbyt wysoka lub za niska wilgotność może negatywnie wpływać na zdrowie domowników, a także powodować liczne problemy związane z rozwojem niepożądanych grzybów i pleśni. W tym artykule przyjrzymy się objawom oraz metodom radzenia sobie ze zbyt wilgotnymi ścianami, które bywają bardzo uporczywe - szczególnie dla właścicieli starszych nieruchomości.
Czym ciąć styropian? Jakie narzędzia wybrać?
Jednym z najważniejszych aspektów przy montażu styropianu jest lekkość, a także łatwość docinania płyt. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie narzędzia okażą się najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, czym ciąć styropian i na co zwrócić uwagę przy tej nieodłącznej czynności w procesie prac izolacyjnych.
Z czego powstaje styropian? Jak się go produkuje?
Już od ponad 70 lat styropian wykorzystuje się w budownictwie na globalną skalę do ociepleń budynków. Z pewnością widziałeś go już nie raz – w sklepie, na składach budowlanych, a jeśli jesteś właścicielem domu, z pewnością wykorzystałeś go do izolacji podłogi, ścian zewnętrznych lub dachu. Czy wiesz jednak, z czego powstaje styropian i jak się go produkuje?
Zabezpieczenie styropianu przed zmianą temperatur w lecie
Warunki atmosferyczne w naszym kraju pozwalają na przeprowadzanie izolacji ścian zewnętrznych budynków przez większą część roku. Inwestorzy bardzo często decydują się na montaż styropianu w miesiącach letnich, gdy ilość deszczowych dni jest najmniejsza i prace mogą przebiegać bez żadnych zakłóceń. Co jednak, gdy z jakiegoś powodu prace muszą zostać wstrzymane na kilka miesięcy i materiał zostanie poddany na działanie promieni słonecznych?
Pianka izolacyjna PU - "Opowiastki Pana Wiesia o izolacji w budownictwie" cz. 21
Pianka izolacyjna znana jest również pod podobnymi nazwami, takimi jak pianka pistoletowa, pianka montażowa, pianka studzienna, pianka budowlana, pianka izolacyjna, pianka wypełniająca czy pianka ramowa. Stosuje się ją głównie do wypełniania trudno dostępnych pustych przestrzeni, gdzie dzięki swojej naturze pełni rolę późniejszej izolacji termicznej.
Cena styropianu w 2024 roku – prognozy i wykresy
Koszty materiałów budowlanych, w tym przede wszystkim najpopularniejszego surowca do ocieplania domów, to gorący temat na początku każdego roku. Ubiegły 2023 był dla inwestorów przełomowy, jednak w pozytywnym znaczeniu tego słowa.
Najcieplejszy materiał izolacyjny - aerożel (nanożel) - "Opowiastki Pana Wiesia o izolacji w budownictwie" cz. 20
Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej budynków, opracowywane są coraz bardziej wydajne materiały izolacyjne. W tym celu wykorzystywane są między innymi nanotechnologie. Jednym z tak opracowanych materiałów izolacyjnych jest tzw. aerożel, który umożliwia uzyskanie najwyższej izolacji termicznej przy jednoczesnym zachowaniu małej objętości.
Świadectwa energetyczne budynków – jakie obowiązki czekają na właścicieli nieruchomości w 2024?
Temat charakterystyki energetycznej budynków pojawił się w świadomości właścicieli nieruchomości w 2014 roku, kiedy w życie weszła ustawa regulująca zasady sporządzania tego typu dokumentacji. Od tamtej pory kilkukrotnie dokonano...
Syntetyczne, nieorganiczne, izolacyjne materiały budowlane - "Opowiastki Pana Wiesia o izolacji w budownictwie" cz. 19
Materiały izolacyjne rozróżnia się najpierw według surowca, który może być pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Kolejna klasyfikacja jest dokonywana według kryteriów "naturalny" (który opisywaliśmy w poprzednich wpisach) lub "syntetyczny".
Klasy energetyczne budynku od 2024 roku
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami wielu zmian, które mają na celu zmniejszyć koszty eksploatacji i zapotrzebowanie budynków na energię. W konsekwencji ma to przyczynić się do walki z poważnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie...
Jak i kiedy kołkować styropian?
Podstawowym materiałem do montażu płyty bezpośrednio na zewnętrznej warstwie budynku jest specjalny klej, który umożliwia przymocowanie styropianu do ściany. Dlaczego w takim razie inwestorzy zastanawiają się jak i kiedy kołkować styropian?
Ekologiczna izolacja słomą - "Opowiastki Pana Wiesia o izolacji w budownictwie" cz. 18
Słoma była używana jako materiał izolacyjny przez wiele stuleci. Jednak dopiero w XIX wieku, wraz z uprzemysłowieniem i rozwojem pras do słomy napędzanych parą, izolacja ze słomy zaczęła być stosowana na szeroką skalę w nowoczesnym budownictwie i renowacji, najpierw w USA, a następnie w innych krajach.