Kołki do styropianu

Kołki do styropianu- konieczność czy opcja dodatkowa?

 Kołkowanie styropianu jest czynnością, z której nie powinniśmy rezygnować. Mimo że niektórzy producenci zapewniają o niezwykłych właściwościach swoich klejów, tylko mocowanie mechaniczne zapewnia bezpieczeństwo elewacji. Dzieje się tak dlatego, że kołki do styropianu są stabilnie zamocowane w murze, a nie na jego wierzchniej warstwie. Siła kleju nie pomoże, jeżeli pod spodem znajduje się słabe podłoże. Dobrze rozmieszczone kołki w styropianie rozwiązują ten problem. Kołkowanie styropianu cena jest najtańszym elementem m2 ocieplenia. W tej kategorii znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria do kołkowania styropianu.

 Odpowiednio zamocowane i rozmieszczone kołki dobrej jakości spowodują, że elewacja stanie się odporna na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które zdarzają się coraz częściej. W warunkach gwałtownego wiatru płyty styropianowe wpadają w rezonans, co może spowodować ich odpadnięcie, jeśli nie są przymocowane mechanicznie do ściany. Szczególnie jest ważne kołkowanie styropianu grafitowego. Jak takie mocowanie powinno wyglądać? Kołkowanie styropianu norma zaleca użycie 5 kołków na metr kwadratowy (po dwa na płytę i jeden pomiędzy płyty). Jeżeli mocujemy docinki (niecała płyta) o długości mniejszej niż ⅓ płyty to wystarczy użyć tutaj tylko jednego kołka mocującego.

Kołkowanie styropianu- ile kołków, jak to zrobić?

 Aby prawidłowo wykonać kołkowanie należy w miejscu mocowania kołka wyciąć otwór w styropianie. Najlepiej w tym celu posłużyć się specjalnym frezem do styropianu (np. Amex Starfix 6515) zamontowanym na wkrętarce akumulatorowej. Później w tak powstałym zagłębieniu wiercimy wiertłem fi 10 mm otwór na wylot płyty i zagłębiamy wiertło w ścianie. Otwór powinien być wywiercony na środku wgłębienia w styropianie (im większa precyzja, tym łatwiejszy montaż kołka).

W dalszej kolejności do wywierconego otworu wkładamy kołek i go dobijamy z wyczuciem. Ostatni etap kołkowania to nałożenie zaślepki ze styropianu (np. 65x15 grafit lub 65x15 białe). Zaślepki niektórzy określają też jako “kółka ze styropianu”. Mocuje się je na zaprawę klejową, ale można także użyć pianki niskoprężnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wierzchnią warstwę elewacji będzie stanowił tynk. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej długości kołków do grubości ocieplenia (kołek musi odpowiednio zagłębić się w styropianie i w ścianie). Kołkowanie styropianu grafitowego i białego wykonujemy tak samo. Kołkowanie styropianu kiedy, po jakim czasie - instrukcja znajdziesz w naszym dziale FAQ.

Zaślepki styropianowe i frezy do styropianu

» Czytaj więcej
Sortowanie: