Kołki do styropianu

Kołki do styropianu - mechaniczne mocowanie płyt.

Niektóre kleje do styropianu zezwalają na klejenie bez konieczności kołkowania. Zastrzeżone jest najczęściej do jakiej wysokości. Producenci systemów ociepleń mają na uwadze że kleje do ociepleń zawierają wysoką ilość uszlachetniaczy i zapewniają bardzo mocną przyczepność a na niższych wysokościach siła wiatru jest słabsza. Często więc słyszymy pytanie czy kołki do styropianu są potrzebne. Odpowiedź zawsze jest taka sama - styropian do ściany należy mocować mechanicznie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć anomalii pogodowych albo uszkodzeń mechanicznych. Ściany  po położeniu siatki tworzą złączone płaszczyzny - odspojenie fragmentu od podłoża  może spowodować oderwanie elewacji. Zakołkowanie ściany zabezpieczy nas przed tym.

Kołki plastikowe, z trzpieniem metalowym i z zalaną końcówką

Kołki do ociepleń w ofercie naszej hurtowni styropianu mają długą strefę rozporu co gwarantuje pewny chwyt nawet w niestabilnym podłożu. Oferujemy trzy rodzaje kołków, które różnią się trzpieniem a konkretnie materiałem z jakiego został wyprodukowany oraz jak jest wykończony. Kołki z trzpieniem plastikowym - poliamidowym są zdecydowanie tańsze i przy niegrubych warstwach styropianu i przy stabilnym podłożu spełnią swoją funkcję. Przy grubszym styropianie ze względu na swoją wagę zaleca się stosować kołki z trzpieniem metalowym, tak samo mocując styropian np. do żelbetu będzie nam o wiele łatwiej wbijać trzpień metalowy niż plastikowy. Kołki z trzpieniem metalowym mają wersję z zalaną końcówką. Ta odrobina tworzywa na końcówce kołka wypełnia otwór i zapewnia jeszcze mocniejsze mocowanie oraz zmniejsza przenikanie ciepła w opcji gdy nie zdecydujemy się na zaślepki styropianowe.

Ile kołków do styropianu na m2

Na 1 m2 czyli dwie płyty styropianu powinno przypadać 5szt kołków. Nie wszystkie płyty jednak kołkujemy. W przypadku niższych budynków ważne jest zakołkowanie narożników budynku i niektórych ścian. Ilość jaką potrzebujemy jest łatwo obliczyć mnożąc m2 powierzchni ścian razy 4 szt i zaokrąglając do pełnego opakowania w dół. Przygotowując ścianę pod płytki elewacyjne jest konieczne użycie większej ilości kołków na m2 ok 6-12 szt/m2. Kupując kołki ważne jest zakupić taką samą ilość zakrywek styropianowych na otwory po kołkach. Zapobiegnie to przenikaniu ciepła przez kołek. Co możemy zaobserwować zimą na elewacjach w postaci kółek na ścianach. Ważne jest też wybranie frezu do wycinania otworów pod kołki tego samego producenta co zaślepek. Materiały będą pod siebie idealnie dopasowane, przyśpieszy to zdecydowanie pracę.

Sortowanie: