Kołki i zaślepki do styropianu

Sortowanie:

Kołkowanie styropianu jest czynnością, z której nie powinniśmy rezygnować. Mimo że niektórzy producenci zapewniają o niezwykłych właściwościach swoich klejów, tylko mocowanie mechaniczne zapewnia bezpieczeństwo elewacji. Dzieje się tak dlatego, że kołki do styropianu są stabilnie zamocowane w murze, a nie na jego wierzchniej warstwie. Siła kleju nie pomoże, jeżeli pod spodem znajduje się słabe podłoże. Dobrze rozmieszczone kołki w styropianie rozwiązują ten problem. Kołkowanie styropianu cena jest najtańszym elementem m2 ocieplenia. W tej kategorii znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria do kołkowania styropianu.

Zastosowanie kołka do styropianu

Odpowiednio zamocowane i rozmieszczone kołki dobrej jakości spowodują, że elewacja stanie się odporna na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które zdarzają się coraz częściej. W warunkach gwałtownego wiatru płyty styropianowe wpadają w rezonans, co może spowodować ich odpadnięcie, jeśli nie są przymocowane mechanicznie do ściany. Szczególnie jest ważne kołkować styropian grafitowy. Jak takie mocowanie powinno wyglądać? Kołkowanie styropianu norma zaleca użycie 5 kołków na metr kwadratowy (po dwa na płytę i jeden pomiędzy płyty). Jeżeli mocujemy docinki (niecała płyta) o długości mniejszej niż ⅓ płyty to wystarczy użyć tutaj tylko jednego kołka mocującego.

Jak prawidłowo zamocować kołek do styropianu?

 Aby prawidłowo wykonać kołkowanie należy w miejscu mocowania kołka wyciąć otwór w styropianie. Najlepiej w tym celu zakupić specjalny frez do styropianu (np. Amex Starfix 6515) zamontowanym na wkrętarce akumulatorowej. Później w tak powstałym zagłębieniu wiercimy wiertłem fi 10 mm otwór na wylot płyty i zagłębiamy wiertło w ścianie. Otwór powinien być wywiercony na środku wgłębienia w styropianie (im większa precyzja, tym łatwiejszy montaż kołka).

W dalszej kolejności do wywierconego otworu wkładamy kołek i go dobijamy z wyczuciem. Ostatni etap kołkowania to nałożenie zaślepki ze styropianu (np. 65x15 grafit lub 65x15 białe). Zaślepki niektórzy określają też jako “kółka ze styropianu”. Mocuje się je na zaprawę klejową, ale można także użyć pianki niskoprężnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wierzchnią warstwę elewacji będzie stanowił tynk. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej długości kołków do grubości ocieplenia (kołek musi odpowiednio zagłębić się w styropianie i w ścianie). Kołkowanie styropianu grafitowego i białego wykonujemy tak samo. Kołkowanie styropianu kiedy, po jakim czasie - instrukcja znajdziesz w naszym dziale FAQ.

Kołki i zaślepki

 Bardzo ważnym, choć niepozornym elementem przy kołkowaniu styropianu, są zaślepki styropianowe. Pomagają one w znacznym stopniu ograniczyć ucieczkę ciepła w miejscach kołkowania. Jeżeli wykonujemy np. termoizolację ze styropianu grafitowego, to warto zamontować  zaślepki styropianowe grafitowe. Jeżeli stosujemy zaślepki styropianowe cena inwestycji znacząco się nie zmieni. Dzieje się tak dlatego, że popularne kółka ze styropianu są produktem bardzo tanim, a efekt ich użycia jest bardzo ważny.

 Aby jednak dobrze wykonać otwory w styropianie pod kołki i zaślepki trzeba wyposażyć się w dobrej jakości frezu do styropianu (np. Amex Starfix 6515). Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ produkty Amex Starfix idealnie pasują do siebie (wymiary, średnice). Jeżeli kupimy w komplecie kołki, frez i zaślepki to mamy pewność, że taki zestaw dobrze spełni swoje zadanie. Bez odpowiedniego frezu do styropianu prawidłowe kołkowanie elewacji nie będzie możliwe. Użycie frezu na wkrętarce akumulatorowej znacząco przyspiesza i usprawnia pracę przy ociepleniu.

Jakie kołki w styropianie wybrać?

 Odpowiedź na to pytanie jest właściwie dość prosta: kołki powinny być dobrane do rodzaju podłoża i do grubości warstwy ocieplenia. Do grubości styropianu dodajemy 6 cm i otrzymujemy długość kołka. Oferowane w naszej hurtowni kołki firmy Amex Starfix są produktami wysokiej jakości, sprawdzonymi przez bardzo wielu użytkowników. Przede wszystkim kołki do styropianu dzielą się na kilka rodzajów ze względu na rodzaj trzpienia. Są to kołki:

z trzpieniem metalowym niezalanym (np. Amex Starfix LDK TN),

z trzpieniem metalowym zalanym (Amex Starfix LDK TZ), 

z trzpieniem z poliamidu (Amex Starfix LDK GZN).  

Dlaczego występują takie różnice w budowie kołków? Jest to podyktowane różnicami w przewodzeniu ciepła przez materiał rdzenia. Jak to zwykle w życiu bywa, w przypadku kołków również obowiązuje zasada “coś za coś”. Jeżeli zdecydujemy się na kołki z rdzeniem metalowym, to trzymają one bardzo solidnie i można je dobijać bez obawy, że rdzeń pęknie. Natomiast metal dobrze przewodzi ciepło ze ściany na zewnątrz. Dla tego ważne jest stosowanie zaślepek styropianowych o których wspomniałem wyżej.

 Pośrednim rozwiązaniem są kołki z trzpieniem metalowym zalanym ((Amex Starfix LDK TZ). Dzięki temu, że łebek trzpienia jest zalany tworzywem, kołek lepiej się dobija na niestabilnym podłożu oraz jest także zredukowana ucieczka ciepła przez mostek termiczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy nie mamy zamiaru stosować kółek ze styropianu (zaślepek). Po prostu końcówka trzpienia tworzy lepsze uszczelnienie na zewnątrz i ciepło już tak łatwo nie ucieka. Koszulka tych kołków jest wykonana standardowo z kopolimeru. 

Opcją, która praktycznie likwiduje zjawisko mostków termicznych przez rdzeń są kołki Amex Starfix LDK GZN z trzpieniem z poliamidu. Materiał ten charakteryzuje się bardzo niskim przewodzeniem ciepła (nieporównywalnie niższym niż metal). Natomiast tworzywo to ma wystarczającą twardość i wytrzymałość mechaniczną, aby dobrze trzymać i umożliwić łatwe wbijanie. Pomaga także fakt, że koszulka kołka jest wykonana z bardziej miękkiego tworzywa (kopolimer). Nie zaleca się tych kołków do mocowania płyt styropianu od grubości 15 - 16 cm. 

Dyble do styropianu- dostępne rozmiary. Budowa kołka do styropianu

W hurtowni STYRO24.pl znajdziesz pełny wybór kołków do styropianu oraz niezbędne dodatkowe akcesoria (np. talerzyki dociskowe Amex Starfix TK60, frezy Amex Starfix AFS 6515, kółka do styropianu- zaślepki). Są to wszystko produkty dobre jakościowo i sprawdzone na niezliczonych budowach. Udzielamy także fachowych porad przy wyborze konkretnych produktów. Rozmiary kołków do styropianu zaczynają się od 10x100 mm i kończą na 10x300 mm (kołki z trzpieniem metalowym. Długość kołka jest zwiększana co 20 mm, dzięki czemu możemy wybrać idealny rozmiar do grubości naszego ocieplenia. Potrzebną długość kołka obliczymy dodając do grubości styropianu 6cm. Kupimy tutaj np. kołki do styropianu 10 cm, kołki do styropianu 15 cm, dyble do styropianu 20 cm a nawet kołki do styropianu 26, 30, 36 cm. Ze względu na dużą grubość stosowanych obecnie ociepleń popularne są także kołki do styropianu 30 cm. W przypadku kołków z trzpieniem metalowym zalanym największa dostępna długość to 420 mm. Z kolei dyble do styropianu z trzpieniem z poliamidu są oferowane w rozmiarach od 10x100 do 10x300 mm. 

Jak widać dostępne opcje rodzajów i rozmiarów w kategorii “Kołki do styropianu” pozwalają dobrać odpowiednie produkty do każdej termoizolacji. Jeżeli nawet ocieplamy dom wełną mineralną lub grubym styropianem, to kołki Amex Starfix sprawdzą się doskonale. Wystarczy wtedy wybrać kołki z trzpieniem metalowym, gdyż lepiej utrzymują większy ciężar. Dodatkowo bardzo ważną cechą kołków Amex Starfix jest długa strefa rozporu, co bardzo poprawia trzymanie kołka w ścianie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru kołków lub akcesoriów do styropianu to chętnie służymy pomocą naszych doradców klienta. Zapraszamy do współpracy!