Styropian na fundamenty

Ocieplając budynek, nie można zapominać o termoizolacji fundamentów. Bez niej dom będzie narażony na ucieczkę ciepła do gruntu. Mimo że zaizolujemy ściany ponad gruntem, to jednak nadal będą się wychładzać zimnem z  ziemi. W zależności od rejonu głębokość przemarzania gruntu może sięgać nawet 1,20 m. Dlatego też powinno się wykonywać izolację termiczną fundamentów na taką głębokość. Położenie dobrej jakości styropianu na fundament ogranicza też dostęp wody do ścian.

Styropian na fundament- dlaczego jest tak ważny?

Styropian fundamentowy różni się od tradycyjnego tym, że posiada obniżoną chłonność wody. Dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków chemicznych zmniejsza się do minimum nasiąkliwość surowca. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim styropian jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci i nie wpływa ona na jego trwałość. Trzeba także wiedzieć, że gdyby materiał wchłaniał wodę, to traciłby swoje parametry termoizolacyjne. Na szczęście nowoczesna technologia budowlana pozwala tworzyć styropiany wodoodporne, doskonale nadające się do tego typu zastosowań.

 Styropian na fundamenty często posiada w nazwie słowo AQUA lub HYDRO, co pozwala odróżnić je od "zwykłego" styropianu. Dzięki wykonaniu termoizolacji fundamentu znacznie ograniczamy przemarzanie od  gruntu. Nawet najlepiej wykonana izolacja ścian zewnętrznych nie przyniesie dobrego efektu bez izolacji ścian fundamentowych. Dzieje się tak dlatego, że ściana  nie tylko oddaje ciepło do atmosfery, ale także zaciąga zimno z ziemi. Należy więc ograniczyć to zjawisko do minimum stosując styropian na fundament przynajmniej 10 cm. 

» Czytaj więcej
Sortowanie: