Styropian fundamentowy w dobrej cenie

Sortowanie:

Ocieplając budynek, nie można zapominać o termoizolacji fundamentów. Bez niej dom będzie narażony na ucieczkę ciepła do gruntu. Mimo że zaizolujemy ściany ponad gruntem, to jednak nadal będą się wychładzać zimnem z  ziemi. W zależności od rejonu głębokość przemarzania gruntu może sięgać nawet 1,20 m. Dlatego też powinno się wykonywać izolację termiczną fundamentów na taką głębokość. Położenie dobrej jakości styropianu na fundament ogranicza też dostęp wody do ścian.

Styropian na fundament- dlaczego jest tak ważny?

Styropian fundamentowy różni się od tradycyjnego tym, że posiada obniżoną chłonność wody. Dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków chemicznych zmniejsza się do minimum nasiąkliwość surowca. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim styropian jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci i nie wpływa ona na jego trwałość. Trzeba także wiedzieć, że gdyby materiał wchłaniał wodę, to traciłby swoje parametry termoizolacyjne. Na szczęście nowoczesna technologia budowlana pozwala tworzyć styropiany wodoodporne, doskonale nadające się do tego typu zastosowań.

 Styropian na fundamenty często posiada w nazwie słowo AQUA lub HYDRO, co pozwala odróżnić je od "zwykłego" styropianu. Dzięki wykonaniu termoizolacji fundamentu znacznie ograniczamy przemarzanie od  gruntu. Nawet najlepiej wykonana izolacja ścian zewnętrznych nie przyniesie dobrego efektu bez izolacji ścian fundamentowych. Dzieje się tak dlatego, że ściana  nie tylko oddaje ciepło do atmosfery, ale także zaciąga zimno z ziemi. Należy więc ograniczyć to zjawisko do minimum stosując styropian na fundament minimum 10 cm. 

Ocieplając budynek, nie można zapominać o termoizolacji fundamentów. Bez niej dom będzie narażony na ucieczkę ciepła do gruntu. Mimo że zaizolujemy ściany ponad gruntem, to jednak nadal będą się wychładzać zimnem z  ziemi. W zależności od rejonu głębokość przemarzania gruntu może sięgać nawet 1,20 m. Dlatego też powinno się wykonywać izolację termiczną fundamentów na taką głębokość. Położenie dobrej jakości styropianu na fundament ogranicza też dostęp wody do ścian.

Drugim ważnym aspektem prawidłowej izolacji fundamentów jest zabezpieczenie  ich przed wilgocią. Tutaj także styropian na fundamenty sprawdza się doskonale. Ogranicza bowiem dostęp wody gruntowej do fundamentów, co znacznie poprawia ich stabilność i trwałość. Niszczące działanie wody jest zauważalne szczególnie w starszych budynkach. Dlatego zawsze warto odpowiednio zaizolować ścianę poniżej poziomu gruntu. W nowym budownictwie jest to już standardem i budując dom trzeba to wykonać. 

Styropian na fundamenty EPS alternatywą dla XPS 

Do niedawna do ocieplania fundamentów bardzo często wybierano zamiast styropian XPS (tzw. Styrodur). Co prawda jest to nazwa handlowa firmy BASF, ale często określa się nią styropian XPS. Obecnie wybór produktów do ocieplania fundamentów jest bardzo duży. Nie ogranicza się już tylko do płyt XPS (polistyrenu ekstrudowanego). 
W ofercie naszego sklepu STYRO24.pl znajdziesz bardzo dużo markowych produktów do ocieplania fundamentów. Możesz wybierać wśród różnych marek i grubości płyt styropianowych. Oferujemy styropiany takich firm jak: Arsanit, Yetico, Genderka, Styropmin oraz Swisspor. Jest to naprawdę wiele produktów od standardowych aż do klasy premium. Niektóre z produktów osiągają nawet wartość współczynnika Lambda 031! 

Styropian fundamentowy jest najczęściej sprzedawany w płytach wykonywanych metodą wtryskową o wymiarach 1,2x0,6 m. Jest dostępny z frezowanymi krawędziami, dzięki którym redukuje się mostki termiczne. Są to m. in. takie produkty jak: Yetico AQUA EPS-P 100 036, Styropmin Fundamin 036, Yetico AQUA EPS-P 200 034 i Styropmin Hydromin Super 033. Genderka i Izoline produkuje styropian tradycyjnie cięty z bloku o wymiarach 1,0x0,5 m i może mieć krawędzie proste. Niezależnie czy wybierzesz styropian z krawędzią prostą, czy frezowaną, możesz być pewien jakości naszych produktów. Dzięki ociepleniu fundamentów zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania budynku i zabezpieczysz dom przed szkodliwym wpływem wody. 

Styropian do fundamentów- co jeszcze warto wiedzieć? 

Aby prawidłowo wykonać termo- i hydroizolację fundamentów można przykleić styropian np. na klej w piance. Wówczas praca postępuje sprawnie i błyskawicznie. Trzeba jednak pamiętać, że przy ocieplaniu starszych budynków nie należy odkopywać całych fundamentów w jednym czasie! Grozi to naruszeniem fundamentów i osłabieniem stabilności całego budynku. Prace należy prowadzić partiami, po jednej ścianie, najlepiej pod kontrolą wykwalifikowanego budowlańca. 

Po przyklejeniu styropianu można zabezpieczyć go siatką zatopioną w kleju. Nie jest to może konieczne, ale na pewno korzystnie wpłynie na stabilność warstwy ocieplenia. Ma to znaczenie np. przy zasypywaniu wykopu, a także później, kiedy na styropian będą działały duże siły nacisku. Jako zewnętrzną warstwę termoizolacji fundamentu używa się folię kubełkową. Stanowi ona hydroizolację, a także zapewnia dostęp powietrza i odparowywanie z głębszych warstw ocieplenia. 

Jaka grubość izolacji będzie odpowiednia ?

Wielu inwestorów kupując styropian na fundament, zastanawia się jaka grubość będzie najlepsza? Najczęściej grubość ustalamy stosując cieńszy styropian niż do ocieplenia ścian o ok. 3-5cm. Wykonamy wtedy estetyczny gzyms. Czyli na ściany styropian 20 cm to na fundamenty 15cm min. W praktyce często stosuje się styropian na fundament 15 cm, ale spotykane są też grubości 10 cm, 18cm i 20 cm. Niezależnie jaki styropian na fundament wybierzemy (15 cm, 20 cm) ma również znaczenie jego cena. 

W naszej hurtowni zapewniamy najlepsze ceny styropianu za metr kwadratowy (niezależnie od klasy produktu). Dzięki długoletniej obecności na rynku wypracowaliśmy bardzo dobre relacje z producentami styropianu. Pozwala nam to oferować ich produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Jeżeli nadal nie wiesz jaki produkt z naszej oferty wybrać, to zapraszamy do kontaktu. Szczegółowe informacje znajdziesz też na kartach poszczególnych produktów. W razie potrzeby możesz też zaopatrzyć się u nas w potrzebne narzędzia i akcesoria. Oferujemy także materiały dodatkowe takie jak: kleje, siatki i folia kubełkowa. Są one niezbędne dla prawidłowego wykonania termoizolacji fundamentów. Z naszymi materiałami wykonasz pracę raz, a porządnie!