Grunty, tynki, farby

Sortowanie:

 Elewacją określamy każdy element, który znajduje się na zewnątrz budynku – włącznie z licem. Elewację można wykonać z różnych materiałów, dopasowując stylistykę do właściwości ochronnych poszczególnych produktów. Dzięki temu możemy jednocześnie zadbać o pożądaną estetykę, zgodną z naszym własnym gustem oraz o zapewnienie wysokiego poziomu ochrony warstwom położonym pod samą elewacją. To bardzo istotne – bezpieczeństwo ścian nie tylko zapobiega uszkodzeniom trwałym ale także chroni zdrowie i życie mieszkańców budynku. ​ 

Jak połączyć estetykę z trwałością elewacji? Sprawdź nasze rozwiązania 

Jeżeli chcemy, żeby elewacja budynku wyglądała estetycznie przez wiele lat, należy wykonać ją profesjonalnie. Pomocne w tym są nie tylko fachowa wiedza i umiejętności, ale także dobrej jakości materiały. W sklepie STYRO24.pl oferujemy szeroki wybór produktów wykończeniowych do elewacji. Są to tynki, grunty i farby elewacyjne renomowanych firm (Lakma Term, Arsanit). Należy bowiem pamiętać, że samo wykonanie ocieplenia to dopiero część pracy. Należy jeszcze położyć wierzchnią warstwę wykończeniową.

Im lepsze rozwiązania zastosujemy, tym nasza elewacja będzie bardziej trwała i piękna. Nie warto w tym miejscu zbytnio oszczędzać na materiałach, bo później można tego żałować. Na elewację działają nieprzerwanie czynniki atmosferyczne takie jak woda, różnice temperatur i promieniowanie UV. Oprócz tego zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu również pozostawiają ślad na ścianach. Dlatego też opłaca się zainwestować w solidne i sprawdzone produkty tynkarskie i malarskie. Dzięki temu nie będziemy musieli szybko myśleć o odnawianiu warstwy wykończeniowej.

Jakie materiały wybrać do wykonania elewacji? - Tynki, farby i grunty elewacyjne

Farby tynki i grunty mają jedno główne zadanie – chronić budynek przed szkodliwymi czynnikami. Kwestią drugą, niemniej istotną, jest estetyka. Co wybrać? To zależy – tynki mineralne nie mają bogatej palety barw, więc najlepiej jest pokryć je farbą elewacyjną. Tynki silikonowe, silikatowe oraz akrylowe są barwione w fazie produkcji – dlatego można w kolorach tych materiałów dowolnie przebierać. Jaką farbę elewacyjną wybrać? Ponownie – to kwestia potrzeb. Tynki mineralne łączą się  z farbami elewacyjnymi akrylowymi, silikonowymi lub silikatowymi. Inne tynki – to kwestia potrzeb. Farby półprzepuszczalne lepiej chronią. Farby elewacyjne akrylowe lub silikatowo- silikonowe SISI są tańsze, ale oferują nieco mniejszy stopień ochrony. 

Dokładnie zalety poszczególnych tynków omówimy w dalszej części. Tynki różnią się składem chemicznym, właściwościami oraz oczywiście ceną. Teraz chcemy zwrócić uwagę, że przed tynkowaniem bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Chodzi o gruntowanie elewacji odpowiednim preparatem do tego przeznaczonym. Grunt wyrównuje chłonność podłoża oraz poprawia jego przyczepność (np. Lakma Term Total Grunt). Dzięki temu nakładany później tynk lepiej się trzyma i dobrze wygląda. Postaramy się wyjaśnić czym kierować się przy wyborze odpowiedniego tynku i gruntu pod niego.  

Jakie wybrać grunty pod tynki cienkowarstwowe? 

Podczas przygotowywania podłoża najlepiej zastosować grunt tego samego rodzaju i producenta co tynk. Jest to optymalne rozwiązanie. Unikniemy wtedy problemów np. przy reklamacji tynku. Bardzo rzadko się to zdarza ale pierwszy punkt zaczepienia producenta tynku to firmowy grunt. Nie do końca mają wtedy racje, ponieważ producent każdego składnika odpowiada za swój asortyment.  Mamy pewność, że produkty dobrze się uzupełniają. I tak na przykład do tańszych tynków akrylowych wybieramy także grunt na bazie akrylu lub grunt uniwersalny (jeżeli producent gruntu tak go oznacza). Można połączyć takie produkty jak Arsanit THERMAGrunt AM grunt tynkarski akrylowy i Arsanit THERMATynk- A tynk akrylowy. 

Jeżeli zdecydujemy się tynk silikonowy, to oczywiście dobieramy resztę składników na podobnej zasadzie. Tynki zewnętrzne na bazie silikonu są rozwiązaniem nieco droższym, ale gwarantują wysoką jakość. Wśród naszej oferty znajdziesz między innymi tynki zewnętrzne silikonowe takie jak: Lakma Term TynkSIL QS Plus, Arsanit THERMATynk SN. Możemy do nich dopasować odpowiedni grunt np. Arsanit THERMAGrunt SN i mieć pewność dobrze przygotowanego podłoża. Wśród produktów na bazie silikonu znajdziesz także dobrej jakości farby elewacyjne (Lakma SILMAL SN, Arsanit JOKERFarb-SNZ)

Zewnętrzne tynki elewacyjne- dostępne możliwości

Zewnętrzne tynki dekoracyjne są obecnie szeroką kategorią produktów. Każdy rodzaj tynku posiada inne właściwości i nadaje się do innych zastosowań. W zależności od miejsca, w którym nakładamy tynk oraz jego narażenia na uszkodzenie należy wybrać odpowiedni rodzaj produktu. Postaramy się to nieco ułatwić za pomocą wskazówek w niniejszym tekście. Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące tynków dekoracyjnych, to prosimy o kontakt. Podpowiemy i doradzimy odpowiednie rozwiązanie.  Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się elewacje budynków, są tynki cienkowarstwowe. W tej kategorii wyróżniamy trzy główne rodzaje tynków: ​

Tynk mineralny – tanie, odporne i trwałe rozwiązanie

Bardzo tanie tynki o średnim  poziomie odporności na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Nie za dobrze znoszą agresywne działania czynników – takich jak mycie – pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Mają ograniczoną paletę barw i trzeba je równomiernie rozrabiać z wodą, ale są dostępne w konkurencyjnych cenach – to niedroga opcja, jeżeli ktoś chce użyć ich jako tynków dekoracyjnych. Mała ilość kolorów nie stanowi przeszkody – z pomocą przychodzą farby elewacyjne, które doskonale kryją tynk mineralny. Wtedy również wszystkie mankamenty ulegają zatraceniu. Ponieważ tynk mineralny + farba to bardzo dobre rozwiązanie.

Tynk akrylowy- popularny i niedrogi tynk dekoracyjny

Tynki akrylowe są nadal popularnym rodzajem wykończenia elewacji. Ich najważniejsze zalety to: korzystna cena, duży wybór kolorów i łatwa aplikacja. Nie są stworzone do stosowania na wełnę mineralną ponieważ "nie oddychają", ale na styropian jak najbardziej. Są odporne na działanie wilgoci i czynników zewnętrznych, chociaż łatwiej się brudzą niż np. tynki silikonowe. Są podatne na rozwój grzybów, pleśni i wykwitów. Jak w wielu sytuacjach, również w przypadku tynków dekoracyjnych obowiązuje zasada: coś za coś. Jeżeli cena jest niższa, to będzie trzeba wcześniej pomyśleć o myciu lub malowaniu elewacji.  Jest to w jakimś stopniu problem i tynki akrylowe są coraz rzadziej stosowane. W sklepie STYRO24.pl oferujemy tynki akrylowe tylko najlepszych i sprawdzonych producentów. Są to wyroby firm Arsanit, Lakma Term i innych. Możemy Ci zaproponować np. tynk akrylowy Lakma Term Akryltynk 25 kg lub Arsanit THERMATynk-A. Wyroby te sprzedają się bardzo dobrze i są znane na polskim rynku budowlanym. Tynki zewnętrzne powinny być wykonywane oczywiście z należytą starannością, aby zapewnić odpowiednią ochronę warstwy termoizolacyjnej. Jednak tynki akrylowe są produktami łatwymi w stosowaniu i w niedrogi sposób wykończymy naszą elewację. 

Tynk silikonowy – praktyczny w utrzymaniu i odporny na czynniki zewnętrzne

 Świetny produkt, który można szybko i łatwo nałożyć na podłoże. Wynika to z tego, że tynk silikonowy jest produkowany na bazie żywicy krzemoorganicznej – z tej mieszanki wychodzi pasta, którą wystarczy przemieszać przed nałożeniem. Tynk silikonowy ma niski współczynnik wodochłonności duży paro przepuszczalności oraz jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto według producentów, ma właściwości obojętne elektrostatycznie – nie trzeba specjalnie martwić się jego myciem, wystarczą silniejsze opady deszczu, by odzyskał pierwotne piękno. ​ W praktyce jednak w sąsiedztwie, gdzie jest duży kurz i sadza. Elewacja brudzi się normalnie i  przekłada się to na konieczność mycia elewacji co któryś sezon i malowania co kilkanaście lat. Tynk silikonowy dzięki swoim dobrym właściwościom jest coraz częściej wybierany na elewacje budynków. W naszej ofercie posiadamy m. in. takie tynki silikonowe jak: Lakma Term TynkSil QS Plus oraz Arsanit THERMATynk SN. Są to produkty najwyższej jakości w dziedzinie chemii budowlanej. Zapewniają trwałość i estetykę elewacji na wysokim poziomie dzięki swoim właściwościom. Są one odporne na działanie wody, a także na osadzanie zanieczyszczeń ze środowiska. Wystarczy przemyć tynk co kilka sezonów, aby elewacja odzyskała swój blask. Konieczność malowania elewacji jest tutaj zmniejszona do minimum. Dzięki swoim zaletom tynki silikonowe nieustannie zyskują na popularności, co raczej nie powinno dziwić.

Tynk mozaikowy – bardzo dobry wybór na fundament

Tynk mozaikowy na fundament? Dobry pomysł! Nie tylko cieszy oko swoimi unikalnymi wzorami, ale także jest bardzo praktyczny. Doskonale ogranicza rozrost pleśni i grzybów, jest bardzo wytrzymały oraz odporny na warunki atmosferyczne. To idealny wybór, aby udekorować nim cokół budynku. Składa się z barwionego kruszywa i żywicy akrylowej.. Bardzo łatwy w aplikacji. Po wyschnięciu tworzy trwałą powłokę, odporną na stuknięcia i lekkie uderzenia. Ma jeden minus. Nie zaleca się go stosować na większe nasłonecznione powierzchnie ponieważ może wyblaknąć. Przykładem tynku mozaikowegoj est w naszej ofercie Lakma Akryltynk M. Jest on produkowany na bazie żywicy akrylowej i zawiera w sobie wysokiej jakości kruszywo kwarcowe w różnych kolorach. Taki tynk po nałożeniu zapewnia bardzo estetyczny wygląd podmurówki. Chroni ją także przed działaniem wody i innych czynników środowiskowych. Wysoka wytrzymałość mechaniczna tego tynku sprawia, że doskonale sprawdzi się ona w dolnych partiach muru. Nie należy zbytnio obawiać się trudności z nakładaniem tego tynku. Wystarczy paca stalowa i trochę umiejętności. Tego tynku nie rozcieńcza się wodą- jest sprzedawany w postaci gotowej masy. Kolory tynku mineralnego są bardzo różnorodne, co też jest dużą zaletą.