Styropapa, kliny spadkowe na dach
Dachy płaskie wymagają zastosowania nieco innych materiałów do stworzenia efektywnej warstwy izolacji niż ma to miejsce w przypadku dachów spadzistych. Kluczowym aspektem jest zminimalizowanie ryzyka przedostawania się wilgoci do wewnątrz, co może przynieść wiele negatywnych konsekwencji zarówno dla domowników, jak i samego budynku. Podczas prac wykończeniowych warto zastosować specjalnie przeznaczone do dachów płaskich materiały izolacyjne, jak styropapa i kliny spadkowe.
Czym jest styropapa?
Styropapa jest materiałem, który pod względem konstrukcji, jak i właściwości łączy w sobie skuteczne cechy dwóch najpopularniejszych materiałów – termoizolacyjne styropianu, a także hydroizolacyjne papy asfaltowej. W praktyce są to płyty, które z jednej lub obydwu stron pokryte są papą asfaltową. Takie połączenie znacznie ułatwia przebieg prac dekarskich, ponieważ jednocześnie powstaje szczelna izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa.
Styropapa – gdzie najlepiej się sprawdzi?
Warto zaznaczyć, że połać dachowa, na której znajduje się styropapa może mieć maksymalnie spadek pod kątem 20 stopni. Brak nośnych elementów, które oddzielają styropian od papy, uniemożliwia również wykorzystanie takiej powierzchni do celów użytkowych. Z tego powodu styropapa bardzo często jest wykorzystywana w budynkach o charakterze magazynowym i gospodarczym. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wytrzymałości, sięgnij po płyty typu dach-podłoga.
Styropapa 10 cm – czy warto stosować płyty o tej grubości?
Jedną z popularnych grubości jest styropapa 10 cm. Taka warstwa materiału spełni swoją podstawową rolę – ochroni przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do poprawy termizolacji. Będzie dobrym wyborem do wykorzystania w nieogrzewanych budynkach, np. gospodarczych lub magazynach.
Styropapa 15 cm – skuteczne rozwiązanie
W przypadku izolacji budynków mieszkalnych znacznie lepiej sprawdzi się styropapa 15 cm. Płyty łączące w sobie cechy styropianu i izolacji o tej grubości pozwolą Ci nie tylko w trwały sposób zabezpieczyć dach płaski przed wilgocią. Wykorzystanie styropapy 15 cm znacznie poprawi właściwości izolacyjne i wpłynie na zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Taki wariant styropapy jest dość uniwersalny i okaże się dobrym wyborem do docieplenia modernizowanych domów.
Styropapa 20 cm – solidne ocieplenie
Jeśli jednak szukasz materiału, który pozwoli Ci zapewnić ocieplenie zgodne z najnowszymi normami termoizolacyjnymi, styropapa 20 cm wykona to zadanie z nawiązką. Stosując ten materiał na styropianie grafitowym, możesz stworzyć bardzo skuteczną warstwę minimalizującą utratę ciepła. Produkt ten okaże się świetnym rozwiązaniem przy budowie nowych domów.
Kliny spadkowe na dach płaski
Innym skutecznym materiałem stosowanym podczas prac dekarskich na dachach płaskich są kliny spadkowe. Są to formy z polistyrenu, które skutecznie ułatwiają odprowadzanie wilgoci. Takie kliny to recepta na częsty problem, jaki występuje na dachach o niewielkim spadku. Zatrzymująca się woda we wnękach to bolączka wielu właścicieli budynków, którzy słusznie mogą obawiać się stopniowego niszczenia dachu.
Formatki są dostępne w wielu wariantach – możesz wybrać produkty z różnym ułożeniem krawędzi, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swojej konstrukcji. Płyty grzbietowe i korytowe okażą się dobrym rozwiązaniem do narożników, z kolei płyty skośne przydadzą się do układania wzdłuż krawędzi. Kliny spadkowe pozwolą Ci nie tylko lepiej odprowadzać wodę wymuszając spadek, ale również pozytywnie wpłyną na właściwości izolacyjne dachu. Dodając do tego niski współczynnik przenikalności, brak degradacji biologicznej oraz odporność na obciążenia mechaniczne, otrzymujesz świetny materiał do wykorzystania na dachu płaskim.
Swisspor styropian na dach
Styropian Genderka okaże się dobrym wyborem, gdy potrzebujesz co najmniej 30m3 materiału (może to być inny rodzaj styropianu tej marki). Z kolei system dachowy Swisspor na dachy płaskie thermoflat możesz stosować na każdy rodzaj podłoża. Bez względu na to, czy jest to drewno, blacha trapezowa, beton czy stara papa, Swisspor EPS 100 z papą bądź płyty PIR wraz z odpowiednio dobranym klejem stworzą najwyższej klasy izolację dachu.
Coraz częściej klienci wybierają styropian grafitowy, który charakteryzuje się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Jest to szczególnie istotne przy cienkich warstwach – gdy zdecydujesz się na płyty 25 cm lub grubsze, różnica między grafitem a białym styropianem okaże się mniej odczuwalna.