Styropapa, kliny spadkowe na dach
Tworzenie izolacji na dachach płaskich często wymaga zastosowania nietypowych konstrukcji. Bezpieczne użytkowanie połaci zależy od odporności izolacji na przedostawanie się wilgoci do wewnątrz. Dlatego podczas prac wykończeniowych może być przydatna zarówno styropapa, jak i kliny spadkowe. Dzięki nim w sprawny i łatwy sposób można zadbać o połać na dachach płaskich i nie tylko.
Kiedy przyda się styropapa?
Nie wszystkie obiekty wymagają połaci dachowej o charakterze użytkowym. Styropapa na dach jest kompozycją składającą się z płyty styropianowej z doklejoną warstwą papy. Takie zestawienie ułatwia prowadzenie prac dekarskich, ponieważ za jednym razem wykonywana jest izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Łatwe łączenie części bitumicznych zapewnia szczelność powłoki.
Połać dachowa wykończona płytami nie może mieć spadku większego niż 20 stopni. Z uwagi na brak nośnych elementów oddzielających styropian od papy, powierzchnia wykończona w ten sposób nie może być użytkowa. Dlatego najczęściej styropapa trafia na obiekty o charakterze gospodarczym czy magazynowym. Ponadto można sięgnąć po płyty typu dach-podłoga o lepszych parametrach wytrzymałościowych.
Kliny spadkowe na dach płaski
Kolejnym elementem używanym przy tworzeniu połaci dachów płaskich są kliny spadkowe. Na dach nakładane są formy z polistyrenu, które ułatwiają odprowadzenie wilgoci. Kliny spadkowe na dach pozwalają unikać częstego problemu zauważalnego przy konstrukcjach o niewielkim spadku. Często we wnękach powstałych podczas użytkowania lub niewłaściwego ułożenia izolacji zatrzymuje się woda, która powoduje stopniowe niszczenie dachu.
Formatki dostępne są w kilku wariantach, które różnią się ułożeniem krawędzi. Płyty grzbietowe i korytowe pasują do narożników połaci, tymczasem płyty skośne można układać wzdłuż krawędzi. Poza wymuszeniem spadku kliny zapewniają także ocieplanie dachu. Mają dobre parametry izolacji termicznej, niski współczynnik przenikalności i nie ulegają degradacji biologicznej. Dobrze wytrzymują również obciążenia mechaniczne.
Swisspor styropian na dach
Styropian Genderka wybieramy jeżeli Ilość jaką będziemy potrzebować wyniesie min 30m3, można to łączyć wybierając każdy inny styropian Genderka. Swisspor system dachowy na dachy płaskie thermoflat możemy stosować na każdy rodzaj podłożą. Nie ważne czy jest to blacha trapezowa, drewno, stare pokrycie papą czy beton,stosując styropian swisspor eps 100 z papą, lub płyty PIR i odpowiednio dobrane kleje otrzymamy dach na najwyższym poziomie.
Coraz częściej na ocieplenie dachu wybieramy styropian grafitowy, który ma niższy współczynnik przenikania ciepłą co jest szczególnie istotne przy cienki warstwach ocieplenia. Przy grubszych warstwach styropianu powyżej 25 cm, wybierając styropian grafitowy na dach różnica w lambdzie do styropianu białego, nie będzie dla nas odczuwalna.