Ocieplenie domu styropianem w 2023 roku. Ceny, robocizna

Admin   |     |   Cena styropianu |   cena ocieplenia za 1m2 robocizna 2023, ceny styropianu 2023, koszt ocieplenia domu 2023, cena ocieplenia za 1m2 robocizna, ocieplenie domu styropianem cena za 1m2 2022
Ocieplenie domu styropianem w 2023 roku. Ceny, robocizna

Wykonanie elewacji oraz ocieplenia to jeden z ostatnich etapów wykończenia domu jednorodzinnego. Ich zadaniem jest nie tylko nadanie ostatecznej formy wizualnej budynku, ale przede wszystkim wykonanie odpowiedniej izolacji. Ma ona wpływ na komfort cieplny domowników i w konsekwencji na wysokość rachunków ponoszonych na ogrzanie budynku w sezonie zimowym. Mimo pojawiania się na rynku wielu różnych materiałów, od lat inwestorzy stawiają w zdecydowanej większości na jeden surowiec. Jeśli chodzi o ocieplenie domu styropianem w 2023 roku, ceny za robociznę i materiał uległy zmianie w odniesieniu do lat ubiegłych.

Ocieplenie domu styropianem – wciąż najpopularniejszy i najrozsądniejszy wybór

Styropian jest uniwersalnym i powszechnie wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym, który zaczęto stosować już w latach 30. XX wieku. To właśnie wtedy udało się opracować produkcję polistyrenu na skalę przemysłową, co w konsekwencji przełożyło się na masowe stosowanie białych płyt do ocieplania budynków. Pomimo upływu tak wielu lat i pojawienia się na rynku różnych zamienników, styropian jest nadal najlepszą propozycją do ocieplania przegród budowlanych, a także podłóg. Dlaczego?

Zalety ocieplania domu styropianem

Istnieje długa lista argumentów, która przemawia za wyborem właśnie tego materiału przez inwestorów. Styropian cechuje się m.in.:

 • bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi – surowiec ten odznacza się minimalnym współczynnikiem przenikania ciepła, co pozytywnie wpływa na jego właściwości termoizolacyjne; dodatkowo poprawia akustykę budynku,
 • prostym montażem – płytami styropianowymi można pokryć dużą powierzchnię w wygodny sposób i w stosunkowo krótkim czasie – również płaszczyzny o skomplikowanych kształtach,
 • łatwością transportu i przechowywania – specyfika jego konstrukcji sprawia, że nie tylko łatwo go można przetransportować, ale także przechowywać w różnych warunkach,
 • szerokim wyborem materiałów – materiał ten występuje w wielu różnych formatach, a także grubościach, dzięki czemu można go dobrać do specyfiki ocieplanego budynku,
 • rozsądną ceną – ocieplanie domów wiąże się z koniecznością wykorzystania dużej ilości materiału, a styropian pomimo wahań cen wciąż jest najekonomiczniejszą pozycją na rynku.

 

 

Ocieplenie domu styropianem. Jaka cena za 1m2? – wiele zależy od ceny samego materiału

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego materiału izolacyjnego. Różnią się od siebie parametrami, grubością oraz jakością, co w ostatecznym rozrachunku wpływa znacząco na cenę za 1m2 potrzebnego do ocieplenia domu. Choć do całkowitego kosztu ocieplenia należy doliczyć takie koszty, jak robocizna oraz zakup niezbędnych materiałów do montażu, duży wpływ na ostateczny koszt ocieplenia elewacji ma sama cena styropianu.

Współczynnik przenikania lambda oraz grubość

Na jego cenę wpływa wiele czynników, a do podstawowych należy zaliczyć lambdę (współczynnik przenikania), a także grubość styropianu. Pierwszy czynnik w dużej mierze wpływa na jakość izolacji termicznej danej płyty. Przyjmuje się, że im mniejsza wartość współczynnika lambda styropianu, tym jest on lepszym izolatorem.

W trakcie wyboru konkretnego styropianu powinno się wziąć pod uwagę także jego grubość. Materiał, który wykazuje się wyższą lambdą oraz większą grubością będzie często gorszym wyborem niż cieńszy styropian z lepszą, czyli niższą wartością współczynnika lambda. Za optymalne rozwiązanie uznaje się zakup wysokiej klasy styropianu o jak najniższym współczynniku przenikania. Najczęściej wybieranym i zarazem polecanym styropianem są te o wartości lambda poniżej 0,040.

Wytrzymałość mechaniczna

Kolejnym czynnikiem, od którego uzależniona jest cena styropianu to wytrzymałość na rozciąganie (parametr oznaczany jako TR), a także wytrzymałość na ściskanie (parametr oznaczany jako CS). Patrząc pod kątem ocieplenia domu styropianem, należy zwrócić szczególną uwagę na pierwszy parametr. Drugi z nich ważniejszy jest m.in. w trakcie izolowania podłóg, dachów czy stropów.

Wzrosty cen w 2021 i 2022 roku  –  styropian

Skoro styropian jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania, wydawać by się mogło, że zarówno jego cena, jak i dostępność nie powinny stanowić problemu dla inwestorów. Ostatnie dwa lata zmieniły jednak postrzeganie stabilności tego surowca na rynku budowlanym. Problemy występowały bowiem zarówno z czasem oczekiwania na materiał, jak również z jego dynamicznie rosnącą ceną. Aby móc ocenić opłacalność zakupu styropianu w 2023 roku, warto krótko przeanalizować, jak na przestrzeni dwóch ostatnich lat zmieniła się cena jednego z najpopularniejszych wyborów inwestorów, czyli styropian grafitowy Swisspor Lambda Plus Fasada 032.

Na początku 2021 roku cena utrzymywała się na poziomie około 150 zł/m3. W marcu nastąpiła jednak ogromna podwyżka cen, która sprawiła, że inwestorzy musieli zapłacić praktycznie dwa razy tyle. Cena na poziomie 300 zł/m3 utrzymywała się niemal do końca 2021 roku, jednak nic nie wskazywało na to, by cena styropianu miałaby się obniżyć. Wręcz przeciwnie – 2022 rok przyniósł kolejne wzrosty cen, a w kwietniu 1m3 przebił barierę 500 zł.

 

 

Cena styropianu w 2023 r.

Od tamtego czasu można było zaobserwować stopniowy spadek ceny tego surowca – w czerwcu cena spadła poniżej 400 zł/m3, by do końca roku ustabilizować się na poziomie około 300 zł. W marcu 2023 r. cena wynosi tyle samo, co w kwietniu 2021 roku, czyli około 250 zł za 1m3.

Ile kosztuje ocieplenie domu? – robocizna jako podstawowy koszt

Jak można zauważyć, cena styropianu podawana jest w metrach sześciennych, podczas gdy ogólna kwota za ocieplenie domu szacowana jest w metrach kwadratowych. Przeliczając 1m3 styropianu o grubości 10 cm starczy na ocieplenie około 10m2 ścian budynku, 1m3 grubości styropianu 20cm to 5m2 powierzchni.

Powszechnie znana i najczęściej stosowana metoda montażu styropianowych arkuszy polega na umieszczeniu ich na zewnętrznej części ścian domu. Płyty usztywniane są kołkami, aby następnie zostały pokryte siatką zatopioną w warstwie tynku. Choć proces ten nie brzmi zbyt skomplikowanie, to jednak wymaga dużego doświadczenia i w większości przypadków inwestorzy decydują się powierzyć ten etap profesjonalnym firmom.

Wykonawca może zastosować materiały zakupione przez inwestora lub zaproponować swoje sprawdzone rozwiązania, ponieważ do całego procesu wykorzystuje się:

 • grunt,
 • klej,
 • styropian,
 • kołki,
 • siatkę i zaprawę klejową,
 • tynk,
 • farbę elewacyjną (jeśli usługa również obejmuje malowanie)
 • piankę niskoprężną,
 • narożniki i listwy,
 • taśmy i folie do zabezpieczenia stolarki i miejsca pracy,

Robocizna – co obejmuje cena za 1m2 ocieplenia domu?

Powierzając wyspecjalizowanej ekipie niezwykle ważny etap wykończenia domu, inwestor najczęściej płaci za:

 • Przygotowanie podłoża – robocizna obejmuje przygotowanie ścian, aby ich powierzchnia była nośna i czysta, czyli bez odpadających kawałków zaprawy czy tłustych plam. W przypadku starych domów cena robocizny obejmuje również zagruntowanie ścian, co pozwoli wyrównać chłonność podłoża i wzmocnić je.
 • Rozstawienie rusztowań - wykonując prace na budynkach jednorodzinnych, niewymagających rusztowania rozstawianego przez specjalistyczną firmę. Roboty związane z rusztowaniem są wliczone w robociznę.
 • Zabezpieczenie miejsca pracy - ochrona  stolarki i pozostałych elementów przed zabrudzeniem i zniszczeniem jest bardzo ważnym elementem pracy.
 • Przyklejanie, kołkowanie i szlifowanie – to jeden z najważniejszych etapów ocieplania domu styropianem. Ekipa w odpowiedni sposób układa płyty, na które wcześniej zostaje naniesiony klej. Następnie montowane są kołki, które mają na celu usztywnienie styropianu.
 • Uzupełnienie szpar i ubytków, osadzanie narożników – ocieplenie domu styropianem jest pracochłonne z uwagi na dużą powierzchnię, która musi być precyzyjnie obłożona płytami styropianowymi. Wszelkie szpary i ubytki muszą być uzupełnione styropianem bądź specjalną pianką.
 • Nałożenie zaprawy i zatopienie siatki – koszt robocizny ocieplenia domu styropianem obejmuje również nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki stworzonej z włókna szklanego. Dopiero ta warstwa stanowi podłoże pod tynk lub elewacyjne płytki.
 • Gruntowanie, tynkowanie i malowanie -  nałożenie tynku cienkowarstwowego jest to etap od którego estetyki i prawidłowego wykonania jest zależna nasza satysfakcja z posiadania pięknego domu.
 • Prace porządkowe - posprzątanie miejsca pracy po zakończeniu robót. Wywóz odpadów najczęściej jest po stronie inwestora.

Ocieplenie domu styropianem. Jaka cena w 2023 roku za robociznę?

Koszty robocizny związanej z ociepleniem domu styropianem, są uzależnione od kilku czynników. Do podstawowych należy zaliczyć powierzchnię elewacji, rodzaj wykorzystywanego styropianu oraz jego grubość. Nie bez znaczenia będą także rozmiary ścian zewnętrznych, liczba kondygnacji budynku czy jego usytuowanie.

W ubiegłych latach ceny robocizny za 1m2 ocieplenia domu wzrosły z uwagi na pojawienie się wielu dotacji i programów pozwalających pokryć koszty termomodernizacji budynku. Klienci mieli do dyspozycji określone kwoty, które mogli przeznaczyć m.in. na montaż płyt styropianowych, co sprawiło, iż wykonawcy mogli podnieść ceny swoich usług.

Według różnych prognoz, ceny ocieplenia domu w 2023 mogą być niższe niż w latach ubiegłych. Wszystko za sprawą mniejszej ilości zleceń, która powinna sprawić, iż będziemy mieli do czynienia z analogiczną sytuacją, jak w przypadku cen styropianu.

Ocieplenie domu styropianem  –  cena za 1m2 w różnych regionach

Poniżej przedstawiamy średnie ceny na wykonanie elewacji. Na materiale styropian grafitowy 20cm, tynk silikonowy na gotowo. Na podstawie ofert z portali kojarzących wykonawców i inwestorów.

Cena samej robocizny, jak również montażu wraz z materiałem różni się także w zależności od regionu. W 2023 r. kwoty netto za 1 m2 prezentują się następująco:

 • dolnośląskie: 73 – 126 zł robocizna; 242 – 276 zł robocizna + materiały,
 • kujawsko – pomorskie: 67 – 118 zł robocizna; 263 – 278 zł robocizna + materiały,
 • lubelskie: 67 – 116 zł robocizna; 248 – 267 zł robocizna + materiały,
 • lubuskie: 65 – 116 zł robocizna; 246 – 265 zł robocizna + materiały,
 • łódzkie: 76 – 124 zł robocizna; 255 – 288 zł robocizna + materiały,
 • małopolskie: 76 – 124 zł robocizna; 282 – 297 zł robocizna + materiały,
 • mazowieckie: 71 – 126 zł robocizna; 282 – 314 zł robocizna + materiały,
 • opolskie: 80 – 128 zł robocizna; 276 – 291 zł robocizna + materiały,
 • podkarpackie: 72 – 122 zł robocizna; 263 – 288 zł robocizna + materiały,
 • podlaskie: 71 – 118 zł robocizna; 255 – 282 zł robocizna + materiały,
 • pomorskie: 69 – 117 zł robocizna; 252 – 276 zł robocizna + materiały,
 • śląskie: 69 – 120 zł robocizna; 255 – 269 zł robocizna + materiały,
 • świętokrzyskie: 76 – 124 zł robocizna; 255 – 272 zł robocizna + materiały,
 • warmińsko – mazurskie: 76 – 120 zł robocizna; 276 – 297 zł robocizna + materiały,
 • wielkopolskie 74 – 124 zł robocizna; 255 – 286 zł robocizna + materiały,
 • zachodniopomorskie: 76 – 126 zł robocizna, 276 – 297 zł robocizna + materiały.

Przykładowy koszt ocieplenia domu o powierzchniach ścian 200m2

Na podstawie powyższych cen, które są niezbędne do oszacowania przykładowych kosztów, możemy obliczyć orientacyjną kwotę, jaką inwestor poniesie w 2023 roku. Przyjmijmy, że posiada on budynek, którego powierzchnia ścian do ocieplenia wynosi 200 m2 i usytuowany jest on w województwie dolnośląskim.

W przypadku Wrocławia koszt samej robocizny (ok. 86 zł/m2) wyniesie około 17 200 zł netto, a przedsięwzięcie wraz z materiałem (ok. 267 zł/m2) wyniesie około 55 200 zł.

Dla porównania warto przedstawić koszt ocieplenia domu styropianem w 2023 w mniejszej miejscowości, jak np. Legnica, gdzie koszty plasują się w zestawieniu tego regionu najniżej. Szacunkowy koszt robocizny wynosi ok. 73 zł/m2, a wraz z materiałem 244 zł/m2. Za ocieplenie inwestor zapłaci odpowiednio 14 600 zł bądź 48 800 zł netto.

Ocieplenie domu styropianem – pomoc w finansowaniu

Pomimo prognoz zwiastujących obniżenie cen robocizny i materiałów, ocieplenie domu styropianem w 2023 roku to wciąż spory wydatek. Nie bez powodu w naszym kraju ogromną popularnością cieszą się różne programy mające na celu wspomóc finansowo inwestorów. Mogą oni skorzystać z programu Czyste Powietrze, które obejmuje szereg innych inwestycji służących poprawie termoizolacji budynku.

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu określonego w regulaminie programu. Inwestor może liczyć na dofinansowanie ocieplenia przegród budowlanych w wysokości:

 • 50% przy podstawowym poziomie dofinansowania,
 • 75% przy podwyższonym poziomie dofinansowania,
 • 100% przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia uzyskanie zwrotu kosztów poniesionych na inwestycję w rozliczeniu podatkowym. Dotyczy zarówno zakupu materiałów, jak i usług związanych z montażem płyt ociepleniowych. Limit kwoty, jaką można odliczyć od podatku, wynosi 53 tys. zł. lub 106 tys. zł w przypadku małżonków, którzy są współwłaścicielami domu. Muszą być oni dodatkowo podatnikami płacącymi podatek liniowy według stawki 19%, rozliczających się na powszechnie znanych zasadach (np. PIT 37) bądź podatnikami ryczałtowym.

Zapraszamy do kontaktu. Kupując styropian i systemy ociepleń w naszej hurtowni zaoszczędzisz czas i pieniądze !

 


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.