Po wykonaniu ocieplenia domu wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: gdzie wyrzucić styropian, który pozostał? Jest kilka sposobów, aby pozbyć się resztek styropianu do termoizolacji. Podobnie jak styropian opakowaniowy, także ten budowlany należy utylizować w określony sposób. W tym krótkim tekście wyjaśnimy jak pozbyć się resztek styropianu budowlanego i opakowaniowego. Ponieważ stan środowiska naturalnego jest naszą wspólną sprawą, dlatego warto o nie jak najlepiej zadbać. Zapraszamy do lektury!
Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Styropian budowlany podobnie jak inne rodzaje styropianu jest tworzywem sztucznym. Chemicznie to polistyren, tworzywo lite, z którego można wytwarzać przedmioty o różnych kształtach. Do ocieplania budynków używa się spienionego polistyrenu (styropian). Innym rodzajem materiału jest polistyren ekstrudowany XPS (styrodur). Oba rodzaje można teoretycznie zakwalifikować do tworzyw sztucznych, jednak w praktyce one traktowane jako odpady budowlane. Dlatego też trzeba przemyśleć sprawę ich wyrzucenia po zakończeniu prac. Są na to co najmniej trzy sposoby.
1. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w gminie/ mieście
W każdej gminie działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gminy mają ustawowy obowiązek odbierania odpadów, których nie można wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Należą tutaj m.in. odpady budowlane, ceramika, meble, urządzenia elektroniczne i właśnie styropian. Przy czym w niektórych punktach może być problem z oddaniem styropianu zanieczyszczonego klejem, brudnego itp. Wynika to z faktu, że firmy odbierające odpady nie chcą przyjmować takiego styropianu. Jest on po prostu trudniejszy i droższy w utylizacji. Jedynym problemem w przypadku oddawania styropianu do PSZOK-u jest transport. Odpady trzeba tam zawieźć samodzielnie.
2. Wywóz odpadów styropianowych przez specjalistyczną firmę
Jeżeli odpadów budowlanych w tym styropianu pozostało nam po remoncie dużo, to ich samodzielny wywóz może być problemem. Często przy remontach i budowie powstaje sporo różnych odpadów (gruz, ceramika, ścinki, opakowania). Czasem najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera lub tzw. big baga na styropian ze specjalistycznej firmy. Ogólnie są to te same firmy, które zajmują się utylizacją śmieci na Twoim terenie. Warto zadzwonić do kilku najbliższych firm i zapytać o cenę takiej usługi. Big bag może kosztować nawet od 100 zł, kontener kilkaset złotych do ponad tysiąca w zależności od rodzaju odpadów. Ale przy okazji zamówienia takiego dużego pojemnika można się pozbyć wielu niepotrzebnych rzeczy. Firma przywozi i odbiera pojemnik w określonym terminie. Jest to wygodne rozwiązanie, chociaż nie najtańsze.
3. Samodzielne zagospodarowanie odpadów styropianowych
Czasem po pracach przy ociepleniu pozostaje dużo równych i prostych kawałków styropianu. Wtedy można pokusić się o przechowanie tego materiału w celu jego dalszego wykorzystania. Taki styropian przyda się przy różnych drobnych pracach i przeróbkach w domu i w gospodarstwie. Można np. ocieplić budę dla psa, szopę, domek narzędziowy itp. Ze styropianu da się też wykonać jakieś ozdoby, drobne przedmioty. Jest to często wykorzystywany materiał przy pracach plastycznych, więc przyda się w szkole/ przedszkolu/ domu kultury. W Internecie łatwo znaleźć wiele zastosowań dla odpadów styropianowych. Pozostały po takich pracach pył, czy drobne kawałki można wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne, ostatecznie do odpadów zmieszanych.
Gdzie wyrzuci styropian opakowaniowy?
Styropian jest bardzo często wykorzystywany do produkcji opakowań (sprzęt RTV, AGD i inne przedmioty). Również opakowania po jedzeniu na wynos są często wykonane ze styropianu. Niepotrzebne opakowania styropianowe różnej wielkości można wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne. Przy czym tacki i opakowania spożywcze powinny być wcześniej umyte (przynajmniej w teorii). Pozbycie się styropianu opakowaniowego jest prostsze niż budowlanego, bo przeważnie jest recyklingowany. Warto pamiętać, że odpady wrzucone do pojemników na tworzywa zostaną łatwo ponownie wykorzystane, natomiast odpady zmieszane już nie.
Utylizacja i wywóz odpadów styropianowych - podsumowanie
Jest kilka dobrych, tanich i co ważne legalnych sposobów pozbycia się resztek styropianu. Należy pamiętać, że styropian to tworzywo sztuczne, które może być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego nie wolno wywozić go np. do lasu. Za takie postępowanie grożą surowe kary i to się naprawdę nie opłaca. Warto pomyśleć o przyszłości i zadbać o czystość naszej planety. Wymienione wcześniej sposoby utylizacji styropianu nie wyczerpują dostępnych możliwości. Są sposoby, aby zutylizować czysty styropian całkowicie za darmo!
Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie w okolicy firmy, która zajmuje się recyklingiem czystego styropianu. Wtedy odpada problem wożenia styropianu do PSZOK lub płacenia za kontener. Specjalistyczna firma recyklingowa odbierze nasze odpady za darmo i przerobi je na granulat. Jeżeli natomiast w Twojej okolicy działa jakiś producent styropianu, to spróbuj się z nim skontaktować. Możliwe, że zabierze od Ciebie czysty styropian w celu jego przetworzenia na nowy produkt. Mamy nadzieję, że ten tekst będzie pomocny w rozwiązaniu problemu utylizacji styropianu i ułatwi posprzątanie posesji.