Jaką folię pod styropian wybrać?

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |  
Jaką folię pod styropian wybrać?

Prace dotyczące izolacji termicznej budynku kojarzą się głównie z ociepleniem przegród budowlanych i dachów. Bardzo ważnym etapem przy wykonywaniu prac ociepleniowych jest właściwa izolacja stropów i podłóg - szczególnie tych znajdujących się bezpośrednio na gruncie. Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci, należy zastosować warstwę hydroizolacji, która skutecznie oddzieli styropian od narażonego na takie zjawisko podłoża. Skuteczną hydroizolacje zapewni odpowiednia folia budowlana. Jaka folia pod styropian okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego warto stosować folię?

Podłogi znajdujące się bezpośrednio na gruncie są narażone na wilgoć. Aby temu zapobiec, przed montażem termoizolacji w postaci płyt styropianowych, należy zastosować izolację przeciwwilgociową. Istnieją dwie możliwości – zastosowanie papy termozgrzewalnej bądź folii budowlanej wykonanej z LDPE, czyli polietylenu o niskiej gęstości. Z uwagi na fakt, iż mikroruchy budynku w przypadku papy posiadającej posypkę mogą uszkadzać styropian. Dużo skuteczniejszym, tanim i prostym ze względu na łatwość wykonania rozwiązaniem okazuje się folia, na którą dużo częściej decydują się zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy. 

Izolacja powinna być wykonana bardzo dokładnie i szczelnie, dlatego zaleca się zakład na folii wynoszący min. 15 - 20 cm. Zakład łączymy taśma PVC (uszczelnimy izolacje oraz zapobiegniemy rozsuwaniu przy chodzeniu). Brzegi wywijamy na ściany na wysokość powyżej grubości styropianu. Dopiero na rozłożonej folii należy zamontować dylatację wykonaną ze specjalnej taśmy. Etap ten w przypadku posadzki z kreta najlepiej zostawić wykonawcą wylewki. Po rozwinięciu dylatacje najłatwiej jest podeprzeć  zaprawą betonową.

A jak wygląda kwestia grubości samej folii?

Jak gruba folia powinna być pod styropianem?

O sposobie zastosowania hydroizolacji najczęściej decydują gruntowo-wodne warunki, jakie panują w danej lokalizacji. Dla gruntów spoistych charakterystyczny jest układ jednowarstwowy, podczas gdy na gruntach mokrych bądź wilgotnych najczęściej stosuje się dwie warstwy hydroizolacji. Z tego powodu dużo osób zastanawia się, jaka gruba folia pod styropian znajdzie swoje zastosowanie.

O ile w przypadku styropianu zazwyczaj „grubiej znaczy lepiej” pod kątem izolacji, o tyle w przypadku folii nie zawsze jej grubsza wersja okaże się lepszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę, iż układa się ją na chudym betonie, na którym bardzo często poprowadzone są przewody lub węże – np. od instalacji elektrycznej czy rekuperacji. Z tego powodu wywinięcie folii o grubości 0,5 mm może okazać się dość skomplikowane. Dużo trudniej grubą folię jest nie tylko układać, ale również transportować – w porównaniu do folii 0,2 mm czy 0,3 mm będzie to bardzo odczuwalne.

Z tego względu optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie folii o grubości 0,2 lub 0,3 mm. W przypadku, gdy inwestor chce lub wymaga tego sytuacja, można zastosować taką folię o podwójnej warstwie, co da gwarancje maksymalnego zabezpieczenia przed wilgocią.

Jaką folię pod styropian na podłodze dać? Ważny atest ITB

Izolacja dostępu wody do betonu ma kluczowe znaczenie w kontekście pojawienia się ewentualnej wilgoci w domu, która nie tylko jest niebezpieczna dla mieszkańców, ale sprawia wiele problemów pod kątem komfortu cieplnego i ogrzewania. Na piętrze natomiast skuteczna hydroizolacja zabezpieczy przed zalaniem dolne pomieszczenia. 

Jaka folia na posadzkę pod styropian okaże się więc najlepsza?

Folia budowlana pod wylewki

Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem danego produktu jest atest Instytutu Techniki Budowlanej, który daje gwarancje pod względem wytrzymałości i szczelności folii, a także jej wymiaru. Folie bez atestu ITB posiadają odchylenia nawet do połowy grubości na całej powierzchni. Różnica dotyczy również materiału, z którego wykonane są folie. W przypadku produktów nieposiadających atestu charakteryzują się dużym dodatkiem kredy oraz starych przetworzonych folii, co wpływa na gorszą jakość.

Folia na posadzkę pod styropian – jaką wybrać? Sprawdzeni polscy producenci

Folie bez atestu nadają się bardziej do zadań, gdzie będą pełniły funkcję zabezpieczającą – np. podczas skuwania tynku czy płytek. Do stworzenia solidnej warstwy hydroizolacyjnej zaleca się wybór atestowanych produktów znanych polskich producentów.

Jednym z nich jest firma Conkret produkująca folie z atestem o grubości 0,2 i 0,3 mm. Można je wykorzystać pod posadzki, wylewki oraz podłogi – w każdych warunkach zapewni świetną ochronę przed wilgocią i sprawdzi się jako izolacja termiczna oraz akustyczna podłóg. Produkty te charakteryzuje wysoka wytrzymałość i elastyczność, dzięki czemu wytrzymuje naprężenia wynikające z obciążeń bądź ruchu posadzek utworzonych nawet na nierównym podłożu.

Oprócz tego okażą się efektywną warstwą ochronną podczas innych prac remontowo-budowlanych, jak np.:

  • zabezpieczanie połaci dachowych,
  • osłanianie elewacji i stolarki okiennej,
  • ochrona przed wiatrem, kurczem i wilgocią.

Jaka folia pod styropian na podłogę? Różne warianty szerokości

Warto wziąć pod uwagę nie tylko grubość folii, ale także jej szerokość. Najlepiej jest dobrać ją do konkretnego pomieszczenia, w którym planujemy wykonanie solidnej hydroizolacji podłoża. Będzie to nie tylko wygodniejsze dla osoby wykładającej folię, ale również da to gwarancje pozostawienia odpowiednich zakładek około 10 cm. Wychodząc naprzeciw potrzebom wykonawców, polscy producenci oferują różne warianty szerokości:

  • 4 m w rolce 25 metrów,
  • 5 m w rolce 20 metrów,
  • 6 m w rolce 25 metrów.
  • 6 m w rolce 33 metry.

Warto zaznaczyć, że folie nie powinny być ze sobą łączone za pomocą wyrobów, które oddziałują na siebie w sposób destrukcyjny. Mowa przede wszystkim o rozpuszczalnikach zawartych w masach klejących lub uszczelniających.

Nie tylko na podłogę – folie o innym zastosowaniu równie przydatne podczas prac

Podczas prac remontowo-budowlanych zastosowanie znajdzie nie tylko odpowiednia czarna folia przeciwwilgociowa. Wykonawcy powinni zadbać o zabezpieczenie powierzchni prac, które pozwolą utrzymać dane miejsca w czystości. Na STYRO.24 znajdziesz każdy rodzaj folii adekwatny do przeprowadzanych prac. Dużą popularnością cieszy się gruba folia firmy Allzweckplane nazywana plandeką malarsk, która najczęściej stosowana jest do zabezpieczania dobrze zaizolowanych podłóg już po wylewkach i parkietach.

Równie przydatną folią okaże się ta przeznaczona do prac malarskich firmy Solid. To, co odróżnia ją od innych produktów na rynku to jej przeźroczystość. Dzięki temu nie powoduje zacienienia, gdy zabezpieczane jest np. okno.

Na STYRO24.PL znajdziesz więc nie tylko najwyższej jakości styropian EPS oraz XPS, ale również materiały niezbędne do prac związanych z wykonywaniem hydroizolacji. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: zadzwoń pod nr tel. 530 103 054 lub napisz do nas na: kontakt@styro24.pl


Komentarze

  1. k kamil skomentował(a)

    A co w przypadku płyty fundamentowej NIEgrzewczej, na której chcemy wykonać posadzkę z ogrzewaniem fundamentowym?
    Spotkałem się z róznymi artykułami i opiniami: że folia jest wtedy zbędna, że normalnie folię się daje, raz że pod styropian, raz że na, a raz że po styropian i na.

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.