Jakość zastosowanej warstwy ocieplenia przekłada się w bardzo dużym stopniu na komfort termiczny w domu oraz na wysokość rachunków za ogrzewanie. Do niedawna styropian 15cm stanowił najlepszy i nawet rzadko stosowany materiał termoizolacyjny. Dzisiaj natomiast inwestorzy często wybierają styropian 20 cm lub grubszy. Z czego to wynika i jakie są przyczyny zwiększania grubości izolacji termicznej? Czy zawsze grubsza izolacja jest potrzebna? Spróbujemy udzielić tutaj wyczerpującej odpowiedzi.
Styropian 15 cm - kiedy warto go zastosować?
Podstawowym zagadnieniem, jakie powinien wziąć pod uwagę inwestor. Wybierając materiał do ocieplenia budynku. Jest rodzaj muru, jaki chce ocieplić. Czy będą to pomieszczenia mieszkalne (przeznaczone na stały pobyt ludzi). Czy np. piwnica, garaż, klatka schodowa itp. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie warto skorzystać z naszego kalkulatora przegrody do obliczania izolacyjności termicznej danej przegrody. Wprowadzamy tutaj takie dane jak grubość i materiał muru oraz warstwy licowej. Także funkcję ocieplanych pomieszczeń i w końcu parametr Lambda i grubość ocieplenia. Należy pamiętać, że np. styropian 15 lub styropian grafitowy 15 cm mają różne wartości współczynnika ƛ, którą dokładnie wskazuje producent.
Dla pomieszczeń mieszkalnych docelowa temperatura wewnątrz (T) powinna być większa lub równa 16°C, dla klatek schodowych, holi, korytarzy powinno to być (8°C≤T<16°C), a dla innych pomieszczeń, np. garaż wystarczy (T<8°C). W zależności od wymaganej temperatury i przeznaczenia pomieszczeń. Mają zastosowanie inne wartości współczynnika przenikania ciepła U . I tak dla ścian pomieszczeń mieszkalnych, zgodnie z aktualnymi normami, współczynnik musi być niższy niż 0,20 W/(m²K), dla klatek schodowych i holi wymagane jest U<0,45 W/(m²K), a dla garażu wystarczy U<0,90 W/(m²K).
Jeżeli wybierzemy już wszystkie parametry przegrody. Pozostaje suwakiem tak dobrać grubość ocieplenia. Aby współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy i mieścił się w zakresie normy. Odpowiednio używając kalkulatora. Otrzymujemy precyzyjną odpowiedź na nurtujące nas pytania odnośnie do grubości i rodzaju ocieplenia.
Styropian 15cm - co jeszcze warto wiedzieć?
W jednych przypadkach sprawdzi się styropian 15cm. W innych trzeba będzie zastosować styropian grafitowy 15cm. Niekiedy nawet zwiększyć grubość ocieplenia. Jednak faktem jest, że zwykły styropian 15. W wielu przypadkach spełni swoje zadanie. Więc nie zawsze trzeba kombinować z grubością i ją zwiększać. Styropian 15 cm zapewni uczciwe ocieplenie i nie nadwyręży przy tym zbytnio budżetu inwestycji. Jeżeli tylko materiał i grubość muru jest odpowiednia. Jeżeli np. ściana domu jest wybudowana z betonu komórkowego. To efekt domu energooszczędnego osiągniemy przy zwykłym styropianie 15 cm. Natomiast przy ścianie z Porothermu możemy zastosować styropian grafitowy 15 cm. Również uzyskamy zamierzony rezultat ciepłego domu.
Warto także pamiętać, że normy energooszczędności dla budownictwa nie będą raczej w przyszłości łagodzone. Raczej prawdopodobnie zaostrzane, ze względu na efekt ekologiczny i redukcję zużycia energii. Patrząc z tej perspektywy, zawsze warto wybrać materiał o nieco lepszych parametrach. Niż ten o słabszych właściwościach izolacyjnych. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Bo cena także ma znaczenie, jednak nie powinna być ona nigdy czynnikiem decydującym przy wyborze ocieplenia. Termoizolacja budynku to inwestycja na lata i musimy patrzeć w przyszłość dalej niż na rok- dwa, a raczej pomyśleć, jakie będą normy za lat dwadzieścia?
Styropian 15 cm a styropian grafitowy 15 cm- podstawowe różnice
Nie zawsze zastosowanie styropianu grafitowego jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jak wcześniej wspomnieliśmy. Wszystko zależy od materiału ściany i rodzaju pomieszczeń wewnątrz. Możemy z powodzeniem stosować także biały styropian elewacyjny. Tam, gdzie współczynnik przenikania ciepła nie musi być bardzo niski, a także wybierać czasem większą grubość styropianu białego i uzyskać ten sam efekt co np. przy styropianie grafitowym 15cm.
Jakie są jednak podstawowe różnice pomiędzy np. białym styropianem 15cm a grafitowym o tej samej grubości?
Podstawową różnicą będzie wysokość współczynnika przewodzenia ciepła ƛ (lambda). Im jest on niższy, tym materiał słabiej przewodzi ciepło, a tym samym lepiej izoluje termicznie. I tak styropiany białe osiągają wartości tego współczynnika na poziomie od 0,45 do 0,38 W/(mK), przy czym należy pamiętać, że np. wartość 0,40 W/(mK), jeżeli zastosujemy styropian 15 cm, daje nam już całkiem dobry komfort termiczny w domu. Dlatego nie powinniśmy zbytnio się zastanawiać i możemy śmiało wybrać taki styropian (albo najlepszy 0,38 W/mK) i mieć spokojną głowę o rachunki za ogrzewanie.
Natomiast jeżeli z jakichś względów (architektonicznych/ projektowych) nie możemy zastosować zbyt grubej warstwy ocieplenia, to wtedy przychodzi nam z pomocą styropian grafitowy. Produkt ten przy mniejszej grubości daje taką samą wartość współczynnika U, co grubszy styropian biały. Aby dokładnie wyliczyć te różnice, znowu bardzo pomocny będzie nasz kalkulator izolacyjności przegród budowlanych. Styropian grafitowy dzięki odmiennemu procesowi produkcji (dodanie grafitu) osiąga wartości współczynnika Lambda na poziomie od 0,33 do nawet 0,30 W/(mK) dla najlepszych na rynku produktów (np. Styropmin Passive ƛ PRO 30 80). Takie wartości izolacji cieplnej pozwalają zastosować dużo cieńszą warstwę styropianu grafitowego tam, gdzie jest to wymagane.
Styropian 15cm cena za m3 - styropian 15 cm ile m2 w paczce ?
Kupując styropian często płacimy za m3. Czy to będzie styropian grafitowy 15cm 031, 032, 033. Łatwo obliczymy, jaka jest cena m2. Paczka styropianu 15 cm ma 0,3 m3. W paczce styropianu 15 cm są 2m2. Więc jaka jest cena m2 styropianu 15cm? . Cena paczki styropianu podzielona przez 2. Mnożymy cenę m3 x 0,3. Wynik dzielimy przez 2.
Styropian grafitowy 15 cm frezowany cena m2
Wyjątkiem jest styropian frezowany. Gdzie w paczce styropianu frezowanego jest 1,84 1,90 m2. Odpowiednio 0,28- ,284 m3. W zależności od wymiaru wyciętego frezu, jaki stosuje dany producent.
Podsumowanie
Mimo pewnych różnic biały styropian 15 cm oraz styropian grafit. Doskonale spełnią swoją funkcję w określonych sytuacjach. A dokładniej- rodzaj styropianu, jaki musimy zastosować zależy od tego jaką ścianę i jakie pomieszczenie ocieplamy. Dobrze jest. Mając przed sobą wszystkie potrzebne dane. Przeliczyć parametry przegród dla różnych rodzajów i grubości styropianu. Da nam to pełny i dokładny obraz, w jaki materiał warto zainwestować, a z jakiego lepiej zrezygnować. Może się wówczas okazać, że w większości zastosowań sprawdzi się np. styropian 15 cm i nie musimy szukać lepszego izolatora. Natomiast w określonych sytuacjach (cieńsza grubość ocieplenia) możemy również zastosować np. styropian grafitowy dla uzyskania odpowiedniego efektu inwestycji.
Jeżeli ten tekst nie wyjaśnił jeszcze wszystkich Twoich wątpliwości. Na temat wyboru odpowiedniego styropianu. To zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z obsługą naszego sklepu STYRO24.pl. Chętnie udzielimy porad i pomożemy w dokonaniu właściwego zakupu.