
Temat składowania styropianu na budowie zapewne ciekawi każdego inwestora. Wiele osób zastanawia się, czy styropian może leżeć na deszczu lub słońcu? Nie zawsze da się zmieścić materiały budowlane pod dachem. Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych logiczne wydaje się ułożenie paczek styropianu na zewnątrz. Z tego tekstu dowiesz się, jak i gdzie umieścić styropian grafitowy na budowie. Poznasz także zagrożenia, jakie są związane z jego niewłaściwym składowaniem. Zapraszamy do lektury!
Gdzie powinien być przechowywany styropian grafitowy?
Idealne miejsce do składowania styropianu grafitowego powinno być zacienione i przewiewne. Do tego celu nadają się zabudowania gospodarcze i garaże. Lepiej, gdy jest to budynek murowany, a nie popularny "blaszak", ale czasem nie ma innego wyjścia. Chodzi przede wszystkim o osłonięcie styropianu przed promieniami słonecznymi. Materiały z dodatkiem grafitu są wrażliwe na wysokie temperatury i absorbują dużą ilość ciepła. Powierzchnia styropianu grafitowego wystawionego na działanie słońca może nagrzewać się nawet do ponad 100 stopni Celsjusza. Tymczasem do deformacji płyt dochodzi już przy około 80 stopniach. Styropian wygina się w niekontrolowany sposób lub wręcz topi. Aby tego uniknąć, należy osłaniać termoizolację przed słońcem zarówno podczas składowania, jak i prac montażowych.
Natomiast wrażliwość styropianu na wilgoć nie jest duża, jednak może on w pewnym stopniu wchłaniać wodę. Pozostawianie materiału na deszczu przez długi czas przy składowaniu na zewnątrz jest jedynym wyjściem. Może się też zdarzyć, że styropian zamoknie np. zaraz po przyklejeniu- nie mamy na to wpływu. Nic się wtedy nie powinno stać, w końcu gotowa elewacja też będzie wystawiona na deszcz. Stajamy się składować styropian na paletach. Bez bezpośredniego styku z gruntem. Od góry zabezpieczmy styropian np. folią budowlaną dociśniętą deską czy paletą. Przy prawidłowym składowaniu materiały izolacyjne mogą być przechowywane długo bez utraty swoich właściwości.
Styropian grafitowy a słońce i deszcz?
Jak już wspomnieliśmy, najgorszą opcją jest wystawienie styropianu grafitowego na działanie ostrych promieni słonecznych w upalny dzień. Wtedy powierzchnia płyt styropianowych szybko ulega przegrzaniu, a nawet nadtopieniu. Źle się to kończy już na etapie składowania (deformacja płyt). Takiego materiału nie można już użyć właściwie do niczego. Zainwestowane pieniądze 'idą w błoto'. Natomiast podczas przegrzania styropianu już przyklejonego tracimy też włożoną pracę, to dodatkowe koszty. W skrajnych przypadkach konieczne jest zerwanie termoizolacji i położenie jej na nowo. Lub też niezakołkowany styropian sam odskoczy ze ściany. Jeżeli wykonujemy ocieplenie w lecie, to trzeba zabezpieczyć ścianę przed słońcem. Często montuje się zacienienie na rusztowaniach, co też trochę poprawia komfort pracy w upalne dni. Po nałożeniu siatki i kleju styropian jest już właściwie zabezpieczony. Temat 'styropian grafitowy a słońce' jest wart uwagi i nie można go bagatelizować. Również bez paniki, przemyślane składowanie i ogarnięta ekipa od elewacji. Pozwoli zapomnieć nam o różnicy pomiędzy styropianem białym i grafitowym.
Jakie są najlepsze temperatury do ocieplania domu styropianem?
W większości przypadków prace ociepleniowe planuje się na ciepłe miesiące roku. Poprawia to komfort i szybkość pracy, po prostu człowiek się wtedy mniej męczy a zaprawy szybciej wysychają. Do prac przy termoizolacji najlepsze są oczywiście dodatnie temperatury (ale nie za wysokie). Trzeba pamiętać, że styropian grafitowy jest wrażliwy na promienie słoneczne i łatwo się przegrzewa. Jego szary kolor sprawia, że absorbuje więcej energii cieplnej niż zwykły biały styropian. Jednak nawet na to jest sposób, wymyśliła go firma Swisspor. W ofercie tej marki jest styropian Swisspor Lambda White i Lambda Mega White. Różnią się one parametrami, ale mają jedną wspólną cechę- naklejoną na powierzchni zabezpieczającą białą warstwę. Powłoka ta ma grubość do 7 mm. Dzięki niej znika problem wrażliwości styropianu grafitowego na słońce.
Bezpieczne wykonywanie prac ociepleniowych (termomodernizacji)
Chociaż szary styropian ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, to jednak jest dość wrażliwym materiałem. Jakość użytej izolacji ma kluczowe znaczenie dla całej inwestycji. Dlatego prowadząc prace ociepleniowe w warunkach dużego nasłonecznienia, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu styropianu. Wystarczy zamontować zacienienie na rusztowaniach albo wszystko dobrze zaplanować. Jeżeli uda się szary styropian szybko przykryć siatką i klejem, to problem przegrzania mamy z głowy. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania robót i wtedy na pewno uzyskamy lepsze efekty. Należy także przestrzegać zaleceń umieszczonych w instrukcjach i kartach produktów. Nie bez powodu producenci zamieszczają w nich informacje o dopuszczalnych warunkach przechowywania i montażu.
Ocieplanie domu styropianem- podstawowe zasady
Przy ocieplaniu domu styropianem należy trzymać się zasad sztuki budowlanej. Oznacza to przestrzeganie ogólnych zaleceń i norm dotyczących termoizolacji budynków. Jakość użytych materiałów i wykonanej pracy nie powinna budzić zastrzeżeń. Dlatego ważne jest, w jaki sposób przechowywane są materiały do izolacji (klej, styropian, tynki). Dla najlepszego efektu stosuj się do wytycznych norm budowlanych i kart technicznych. Nie można dopuszczać do niewłaściwego składowania materiałów. Warto zadbać o zacienienie miejsca ich montażu. Istnieje także możliwość zakupu styropianu specjalnie zabezpieczonego przed słońcem. Są to produkty: Swisspor Lambda White i Swisspor Lambda Mega White. To naprawdę najwyższa półka jakości styropianu grafitowego.
Jak prawidłowo przechowywać styropian grafitowy?
Kupując styropian, dobrze jest wiedzieć, jak zachowuje się on na słońcu lub deszczu. Przydatne informacje znajdziesz np. w naszym materiale na YouTube.
Krótko mówiąc: styropianu białego nie dotyczy problem przegrzania- może co najwyżej zżółknąć. Natomiast w przypadku grafitowego ważne jest zacienienie w miejscu przechowywania. Jeżeli zastanawiasz się, czy styropian może leżeć na deszczu, to odpowiedź brzmi: tak. Lepiej nie narażać materiałów izolacyjnych na skrajne warunki pogodowe. Zachowajmy we wszystkim zdrowy rozsądek, a styropianowi nic się nie stanie. Mamy nadzieję, że w naszym artykule blogowym znalazłeś pożyteczne informacje na temat 'styropian grafitowy a słońce'. Czy styropian może leżeć na deszczu? Wszystko zależy od sytuacji- jak długo i w jakich warunkach. Jeżeli masz dodatkowe pytania na temat zakupu lub składowania styropianu, to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.