Ocieplenie domu we wrześniu 2021, ceny styropianu

Admin   |     |   Cena styropianu |  
Cena styropianu na wrzesień 2021, kupować teraz czy poczekać? Prognoza

W dzisiejszym wpisie trochę  się zabawię w jasnowidza. Mamy sierpień a chciałbym przedstawić sytuację na rynku dla klienta, który potrzebuje styropianu na wrzesień i zastanawia się czy kupować teraz czy jeszcze poczekać. Musimy mieć też mieć  na uwadze, że w tej branży dużo może się zmienić  z dnia na dzień. Jednak wydarzyło się parę rzeczy, które pozwalają przewidzieć stan na najbliższy miesiąc. Fakt jest taki, że styropian po wyprodukowaniu musi odczekać- leżakować co najmniej 14 dni. Dla tego ten post o wrześniu piszę już pod koniec sierpnia.

Ekipa do ociepleń wchodzi we wrześniu, czekać czy ceny styropianu spadną?

Jeżeli mamy zamówioną ekipę na wrzesień. Chcemy ocieplać dom styropianem grafitowym z lambda 031 to podejrzewam, że to jest "ostatni gwizdek" na zakup towaru. Na tą chwilę bez problemu zamówienie może zrealizować Swisspor. Cena "zwykłego" grafitu 031 - Swisspor Lambda Max jest może trochę zaporowa. W tym przypadku polecamy klientom zakup styropianu z białą przykleją Swisspor Lambda White, współczynnik przenikana ten sam. Styropian prestiżowy do tego idealny, równy a w cenniku na ten miesiąc droższy ok 1zł/op. Dostępność może się jednak zmienić w każdej chwili. Radzimy wykorzystać płynność dostaw w tej fabryce.

Styropian grafitowy 031 - problem z dostępnością

Gorzej jeżeli chcemy ocieplić styropianem Austrotherm Fasada Premium, producent w szczególności w obrębie zakładu w Oświęcimiu ma kolejkę już praktycznie do października, czyli odpada. Zamówienia obsługiwane przez Skierniewice czy Grodków mają jeszcze szanse otrzymać towar pod koniec września.

Tak też jest z producentem Yetico, który w piątek 20 sierpnia wstrzymał przyjmowanie zamówień dla  styropianu grafitowego z współczynnikiem 031. Dostaliśmy krótką informację, że styropian grafit na podłogę, elewacje i fundament - stop. Klienci, którzy złożyli zamówienia lub zdążyli dopiero wysłać  nam potwierdzenie zapłaty w tym dniu. Mogą się spodziewać telefonu z fabryki z prośbą o zamianę styropianu na elewacyjny grafit 033. Ci którzy złożyli zamówienia na podłogę i fundament będą proszeni o zamianę na styropian biały lub niebieski czy ewentualnie poczekać.

Tanie styropiany grafitowe 032, 033

Raczej w tych czasach nic nie jest tanie. Potocznie tak nazywamy styropiany z wyższą lambdą te bardziej miękkie. Tu Swisspor wiedzie prym. Lambda Plus Fasada 032 jest dostępna cały czas przy limitowanej sprzedaży. Więc nie odkładajmy zakupu na później.

Yetico również realizuje zamówienia. Chociaż przy ofertowaniu większych tematów zastrzega, że cena we wrześniu może być up. Jeżeli będzie to za duża kwota dla klienta będzie można zrezygnować z zamówienia bez żadnych konsekwencji.

Austrotherm analogicznie jak 031 za styropianem trzeba poczekać praktycznie do października.

W tygodniu ma się pojawić Styropmin i Izoline, w obecnej sytuacji będą zapewne wprowadzone tam limity na  styropian grafitowy. 

Genderka w kwestii grafitów cały czas stoi, przez najbliższe tygodnie na pewno to się zmieni.

Sprawa wygląda tak, że producenci otrzymują inny rodzaj surowca na każdy rodzaj styropianu. Ze styrenem na najcieplejszy grafit 031 jest duży  problem. Kolejki za styropianem wynoszą co najmniej 10 dni (chociaż Swisspor ostatnio przyśpieszył). Więc tu lepiej kupować styropian dopóki jest dostępny. Zapotrzebowanie na ciepłe styropiany jest największe, co ciągnie w górę ceny tych z lepszym jak i gorszym współczynnikiem.

Styropian elewacyjny, styropian podłogowy - biały

W poście z 22 lipca https://styro24.pl/jaka-grubosc-styropianu-na-ocieplenie-domu-2021-b-13 próbowaliśmy przedstawić, że wybierając styropian biały o odpowiedniej grubości nasz dom również będzie spełniał normy budownictwa energooszczędnego czy pasywnego. Duża część naszych klientów zaczęła wybierać ten rodzaj styropianu. Wśród tych produktów cena od jakiegoś czasu jest stabilna. Nie ma jednak  przesłanek do spadku cen we wrześniu. Kolejki w zakładach produkcyjnych są takie same jak przy styropianie grafitowym. Tańsi producenci np Genderka w oddziałach na wschodzie kraju ma okres oczekiwania ok 4-5 tyg. Tutaj też nie ma przesłanek do znacznego spadku cen na najbliższy miesiąc.

Styropian podłogowy jest dostępny bez większych ograniczeń, możemy go zamawiać , czas oczekiwania ok 7-10-14 dni w zależności od produceneta.

Ceny styropianu na wrzesień- podsumowanie.

Cudów raczej nie będzie. Odczuwalnych spadków w szczególności co do styropianu grafitowego nie możemy się spodziewać. Po za tym w branży styropianu ceny rosną szybko a spadają powoli. Jeżeli liczymy na spadki to powinniśmy raczej przeanalizować opłacalność i dokonać zakupu lub poczekać na październik - listopad. Wtedy spadnie popyt co mo że pociągnąć ceny w dół. Tylko trudno wyczuć czy to będą duże spadki. Zachęcamy,  żeby sprawdzać nasz blog i ceny na stronie. Jeżeli  dostaniemy jakieś sygnały o korektach to będziemy się starać przekazać je państwu od razu. 
'


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.