Zakup styropianu na podłogę - Sonia buduje

Admin   |     |   Sonia buduje |   styropian pod ogrzewanie podłogowe, grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe, ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe, styropian pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami, układanie styropianu
Sonia kupuje styropian pod ogrzewanie podłogowe

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe? Ile go użyć? Poniżej odpowiedzi na wszystkie palące pytania o termoizolację podłogi w domu.

W 2018 roku kupiłam sobie dom na Podlasiu. Przez dom mam na myśli chatkę. W pierwszym roku było już za późno na remont, w drugim miałam na głowie inne rzeczy, w trzecim chciałam mieć pięć minut spokoju... Teraz jednak nadchodzi czas, gdy nie da się już dłużej wywinąć od remontu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, dzięki któremu osoby w podobnej sytuacji przekonają się, że remont różnych części domu nie jest niczym strasznym i znajdą odpowiedzi na swoje pytania. W pierwszym odcinku zajęliśmy się fundamentami. Dziś przejdźmy do kolejnej warstwy dociepleń, czyli do styropianu pod ogrzewanie podłogowe.

Z tego tekstu dowiesz się:

Kiedy (i po co?) styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

Jak (i gdzie) kupować styropian?

Kiedy (i po co?) styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Istotą ogrzewania podłogowego jest to, by ciepło unosiło się do góry i ogrzewało płytki czy panele, a następnie: pomieszczenie. Jeśli ciepło „ucieka” pod podłogą, to ogrzewanie podłogowe jest mało efektywne, a właściciel mieszkania płaci za ogrzewanie mieszkania sąsiada z dołu czy... piwnicy. Aby tak się nie stało, trzeba zapewnić odpowiednią izolację termiczną całego pomieszczenia, a w szczególności podłogi.

Ostatnio sporo mówi się o domach pasywnych i energooszczędnych. W takim budownictwie też można mieć ogrzewanie podłogowe, a do tego niewiele za nie płacić. Wszystko zależy od izolacji termicznej budynku, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe.

Termoizolacja pod ogrzewaniem wodnym podłogowym

Najważniejsze jest to w przypadku wodnego, geotermalnego czy powietrznego ogrzewania podłogowego, które jest ukryte dość głęboko pod podłogą. Jeśli ciepło z podłogówki podgrzewa głównie beton pod rurkami tworzącymi ten system, to prawdopodobnie w niewielkim stopniu dotrze ono powyżej – do łazienki czy salonu. Dlatego tak ważne jest, by zaiziolować podłoże pod rurkami. A czy styropian może się zapalić? Nie ma tu ryzyka pożarowego, bo w rurkach nie ma nic łatwopalnego – tylko ciepła woda lub powietrze.

Termoizolacja elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest to, że wystarczy zdjąć parkiet, by móc od razu pod nim położyć maty czy folie grzewcze. Jeśli jednak planujemy położenie elektrycznego ogrzewania podłogowego na etapie budowy domu albo generalnego remontu mieszkania, to można przy okazji zadbać o izolację podłogi. Wbrew pozorom systemy ogrzewania podłogowego są zabezpieczone przed nadmiernym podgrzewaniem (np. maksymalna temperatura to 30-35 stopni). Mimo wszystko lepiej zaplanować to tak, by styropian nie stykał się bezpośrednio z folią grzewczą i kablami.

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim wybrany styropian pod ogrzewanie podłogowe musi być przeznaczony konkretnie do tego zadania. Czasem sprzedawcy nie wiedzą, o co chodzi, gdy mowa o styropianie do ogrzewania podłogowego. W rzeczywistości jest to ten sam styropian, którym ociepla się wszystkie podłogi i dachy, więc chodzi po prostu o „styropian podłogowy”. Jego grubość i parametry muszą być natomiast dobrane pod konkretny rodzaj ogrzewania podłogowego. W skrócie, mamy trzy ważne rodzaje styropianu pod ogrzewanie podłogowe, które warto wziąć pod uwagę:

zwykły styropian podłogowy lub dachowy, w tym zwykły styropian, czyli płyty EPS lub spieniony pod ciśnieniem polistyren w formie gotowych płyt XPS.

grafitowy styropian podłogowy – ma zazwyczaj lepsze właściwości izolacyjne.

styropian pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami – stosuje się go czasem jako drugą warstwę styropianu, bo świetnie uzupełnia wodny i geotermalny system ogrzewania podłogowego. Rurki montuje się pomiędzy wypustkami styropianu, a przez to system jest jeszcze lepiej zabezpieczony przed przesuwaniem się.

Gdy wybieramy styropian z konkretnej kategorii, warto szukać takiego, który jest najbardziej odporny na ściskanie. W sklepie Styro24.pl jest podanych kilka parametrów:

naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym,

deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD,

wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego Δ LW.

Przy wyborze styropianu zależało mi na jak najniższym przewodzeniu ciepła i na jak największej odporności na ściskanie. Ten drugi czynnik jest ważny konkretnie w przypadku podłóg, bo siłą rzeczy muszą one znieść duże obciążenia: mebli, pokryć podłogowych i mieszkańców domu. Jeśli chodzi o „zmniejszanie poziomu uderzeniowego”, to mowa o izolacji pod kątem hałasu. W domu jednorodzinnym taka izolacja od gruntu nie ma żadnego znaczenia. Jeśli jednak mieszkanie w bloku lub dwupoziomowy apartament ma problem z nadmiernym przenikaniem dźwięków przez ściany i sufity, to warto wybrać styropian pod ogrzewanie podłogowe, który ten problem zniweluje.

Jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe konkretnego typu. To zależy od budynku i rodzaju wybranego styropianu. Dla orientacji można przyjąć, że potrzeba:

15-25 cm styropianu białego pod ogrzewanie wodne lub powietrzne w domu jednorodzinnym;

12-15 cm styropianu grafitowego pod ogrzewanie wodne lub powietrzne w domu jednorodzinnym;

jeśli celem ma być podniesienie poziomu podłogi, to można zastosować styropian EPS 150 o grubości powyżej 20 cm.

Same kafelki podłogowe i wodne ogrzewanie podłogi to łącznie nawet 10 cm. Jeśli problemem jest to, że poziom podłogi za bardzo się podnosi, lepiej wykorzystać styropian mniejszej grubości (5-7 cm), ale za to grafitowy, o najlepszych możliwych parametrach, uzupełniony o warstwę styropianu z wypustkami, w którym ukryte będą rurki grzewcze.

Również pod elektryczne ogrzewanie podłogowe w blokach stosuje się raczej cieńszą warstwę styropianu o lepszych parametrach.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

W wielu branżach mówi się, że odpowiednie przygotowanie podstaw to połowa sukcesu, i tak w sensie dosłownym jest również ze styropianem pod ogrzewanie podłogowe. Podkład pod styropianem musi być równy, nie nasiąknięty wodą i mocny. Podłoże można wyrównać np. masą samopoziomującą, zanim na to zostanie położony styropian pod ogrzewanie podłogowe. Po kolei trzeba zadbać o następujące etapy:

- wyrównanie podkładu,

- zabezpieczanie przeciwko wilgoci: folią polietylenową, specjalną masą lub papą.

UWAGA: Wybieramy do tego masę bez rozpuszczalników organicznych takich jak alkohol, aceton czy dioksan – na przestrzeni wielu lat kontaktu z ciepłym styropianem tego typu składniki mogą go uszkodzić, a nawet rozpuścić.

- Układanie styropianu.

Jak (i gdzie) kupować styropian?

Wiem z doświadczenia, że na początek wyzwaniem pozostaje sama kwestia zakupu styropianu. Jak obliczyć jego ilość? Jak gruby ma być styropian? Tu od razu uspokoję: nie trzeba spędzać całego dnia na chodzeniu po podmiejskich marketach budowlanych. Można zakupić styropian on-line, np. w specjalistycznym sklepie, takim jak styro24.pl. To naprawdę dużo ułatwia, bo od razu jest tam podana ilość styropianu w każdej paczce w przeliczenie na metry, a także koszt m3 styropianu. To pozwala o wiele łatwiej podjąć decyzję, ale jednocześnie przekłada się na duże oszczędności. Myślę, że im mniejsza wiedza o sprawach remontowo-budowlanych, tym lepiej korzystać z profesjonalnych sklepów budowlanych. Pewne sprzęty czy materiały można kupić w markecie lub „od sąsiada”, ale prawda jest taka, że to nie będą najlepszej jakości rozwiązania, a wcale niekoniecznie dzięki temu zaoszczędzimy. Przekonałam się osobiście, że lepiej robić zakupy na spokojnie w specjalistycznym sklepie.

Podsumowanie

Choć termoizolacja domu kojarzy nam się przede wszystkim ze styropianem na ścianach budynku, bardzo ważne jest kompleksowe podejście: ocieplenie podłóg, eliminacja mostków termicznych, docieplenie dachu. Jeśli trudno stwierdzić, czy przydałaby się termoizolacja od podłoża, warto zamówić kamerę termowizyjną. To urządzenie, które pozwala zidentyfikować, którędy ucieka ciepło i gdzie występują mostki termiczne. Przyjmuje się, że statystycznie przez fundamenty i piwnice ucieka 10-15 proc. ciepła.


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.