
Warunki atmosferyczne w naszym kraju pozwalają na przeprowadzanie izolacji ścian zewnętrznych budynków przez większą część roku. Inwestorzy bardzo często decydują się na montaż styropianu w miesiącach letnich, gdy ilość deszczowych dni jest najmniejsza i prace mogą przebiegać bez żadnych zakłóceń. Co jednak, gdy z jakiegoś powodu prace muszą zostać wstrzymane na kilka miesięcy i materiał zostanie poddany na działanie promieni słonecznych? W tym artykule przyjrzymy się, jak zabezpieczyć styropian przed utlenianiem w trakcie upalnego lata.
Czym i jak zabezpieczyć styropian przed utlenianiem?
Styropian EPS jest wciąż numerem jeden, jeśli chodzi o materiał wybierany przez inwestorów do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków. Przemawia za nim wiele zalet, jak chociażby korzystna cena czy łatwość montażu. Nie oznacza to jednak, że montaż płyt może odbywać się w dowolnych warunkach – proces ten powinien odbywać się według sztuki budowlanej, doświadczenia wykonawcy prac oraz załączonych do karty produktu zaleceń producenta styropianu i systemu ociepleń. Znaleźć można tam informacje nie tylko na temat zabezpieczeń w trakcie transportu czy przechowywania, ale przede wszystkim w trakcie i po montażu płyt do ścian zewnętrznych. Na naszym blogu opisywaliśmy już przechowywanie styropianu: https://styro24.pl/czy-styropian-grafitowy-moze-lezec-na-deszczu-lub-sloncu-b-56
Miesiące letnie mogą wydawać się idealnym momentem na montaż płyt, jednak warto zwrócić uwagę na panujące w tym okresie wysokie temperatury, a przede wszystkim – nasłonecznienie. Promienie słoneczne działające zbyt długo na płyty prowadzą do ich utlenienia, dlatego podstawą jest ich zabezpieczenie. Przed montażem trzeba więc zwrócić uwagę, aby materiał ten nie był przechowywany w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych. Ogólnie warto zadbać o to, by styropian nie był przechowywany zbyt długo przed ułożeniem.
O styropian trzeba jednak najbardziej zadbać po zamontowaniu go na elewacji. Czym zabezpieczyć styropian przed utlenianiem? Najpopularniejszą metodą ochrony w trakcie prac jest osłonięcie elewacji w trakcie prac gęstymi siatkami zamocowanymi do rusztowania. Pozwalają nie tylko zabezpieczyć teren pracy przed spadającymi elementami czy zwiększyć ochronę pracowników przed wiatrem i słońcem, ale przede wszystkim stworzyć efektywną warstwę zacieniającą ścianę chroniącą styropian przed promieniowaniem UV.
Czy styropian po przyklejeniu może się utlenić?
Wykorzystanie specjalnej siatki na rusztowanie to niejedyny sposób na ochronę materiału. Wielu inwestorów zastanawia się zatem, czym zabezpieczyć styropian przed utlenianiem? Jeśli wiadomo, że po montażu płyt dalsze prace związane z elewacją mogą z jakiegoś powodu być odroczone, nie należy zostawiać zamontowanych płyt na działanie słońca, ponieważ mogą się utleniać. W tym celu najlepszym sposobem na znaczne spowolnienie tego procesu będzie zaciągnięcie przyklejonego styropianu siatką a idealnym rozwiązaniem - przykryciem warstwą tynku.
Na tempo utleniania się styropianu wpływa również jego parametry. Przez to, że twardsze płyty są bardziej zbite i mają mniej powietrza pomiędzy kulkami, utleniają się znacznie wolniej. Warto więc zdecydować się na lepszy styropian – szczególnie, jeśli przewiduje się znaczną przerwę pomiędzy montażem płyt, a ostatecznym wykończeniem elewacji. Oczywiście wybór styropianu o znacznie lepszych parametrach powinien paść również w przypadku, gdy prace elewacyjne mają postępować zgodnie z planem.
Zobacz naszą ofertę styropianu renomowanych marek - na STYRO24.pl znajdziesz zarówno styropian elewacyjny, jak również styropian grafitowy.
Wpływ słońca na styropian grafitowy
Myśląc o lepszych parametrach, od razu do głowy przychodzą płyty z domieszką grafitu. Styropian grafitowy a słońce – czy w tym przypadku również należy uważać na promieniowanie UV? Tak naprawdę rozważania na temat odpowiedniego zabezpieczania płyt przed nagrzewaniem rozpoczęły się właśnie w momencie pojawienia się styropianu grafitowego. Jak się okazuje, klasyczne białe płyty odbijają słońce i proces utleniania zachodzi wolniej.
Domieszka grafitu pozwalająca zwiększyć parametry izolacji cieplnej lambda sprawia, że szare płyty dużo bardziej pochłaniają promienie. Z tego powodu nagrzewają się znacznie szybciej i bardziej niż klasyczne białe płyty EPS. Niezabezpieczony i pozostawiony na działanie słońca styropian grafitowy może się uszkodzić – w skrajnych warunkach pierwsze uszkodzenia mogą pojawić się po kilku godzinach ekspozycji na słońce. Zbyt długie nasłonecznienie płyt może spowodować:
- wytopienie,
- kurczenie się,
- pękanie,
- odpadanie ze ścian.
Chcąc zminimalizować negatywne działanie warunków atmosferycznych na swoje płyty, niektórzy producenci opracowali fabryczną metodę zabezpieczenia styropianu grafitowego. W naszej ofercie można znaleźć zabezpieczone przed słońcem styropiany takie jak Swisspor Lambda White Fasada i Lambda Mega White Fasada. Jednak inni producenci znaleźli również rozwiązanie przed zabezpieczeniem grafitu przed słońcem. Przykładem może być styropian grafitowy EPS Fassada Premium REFLEX od firmy Austrotherm – w tym przypadku grafit przykryty został białą powłoką refleksyjną, która zabezpiecza płyty przed niekorzystnym napromieniowaniem. Tworzy ją warstwa farby refleksyjnej zawierającej w składzie m.in. dwutlenek tytanu, który obniża absorpcję promieniowania widzialnego. To z kolei wpływa na wzrost współczynnika HBW, związanego z odbijaniem światła.
Płyty mają świetny współczynnik przewodzenia ciepła λD: ≤ 0,031 , dzięki czemu można spełnić normy budownictwa pasywnego wykorzystując materiał o grubości 20 cm. Styropian jest dostępny na STYRO24.pl w wersji od 8 do 20 cm. Warto zaznaczyć, że decydując się na te płyty trzeba przestrzegać przepisów związanych z montażem w systemie ETICS.
Więcej porad na temat montażu płyt i podstawowych zasad znajdziesz w naszym dziale FAQ.
Podsumowanie - czy warto zabezpieczać styropian latem?
Przerwanie prac elewacyjnych na kilka miesięcy może nastąpić z różnych powodów. Kwestie finansowe, sprawy prywatne czy problem z ekipą fachowców to tylko jedne wielu przyczyn, z jakimi borykają się inwestorzy. Niezależnie od powodu przerwania prac, należy pamiętać, że pozostawiony biały styropian nie tylko zżółknie, ale stanie się bardziej kruchy. Takie podłoże nie będzie dobrą warstwą pod klej i siatkę z uwagi na słabą przyczepność. Fachowcy będą musieli dodatkowo przeszlifować i usunąć zniszczoną powierzchnię, co może generować dodatkowe koszty.
Z kolei coraz chętniej wybierany styropian grafitowy bardzo szybko może się nagrzać, co może skutkować fatalnymi w skutkach konsekwencjami. Może to narazić inwestora na dodatkowe koszty i zwiększyć ryzyko występowania problemów z elewacją w przyszłości. Zabezpieczenie styropianu przed słońcem w trakcie prac to obowiązkowy etap, którego nie można pomijać. Szczególnie, że koszt zabezpieczenia jest niewspółmierny do ewentualnych negatywnych skutków. Siatka ochronna na rusztowanie o gramaturze 90g/m2 kosztuje niewiele, bo w okolicach 70 zł za 20 m2, a przynosi wiele korzyści zarówno dla samego styropianu, jak również dla komfortu pracowników.
Biorąc pod uwagę zalecenia producentów, zdrowy rozsądek, niewspółmierne koszty poniesione na ewentualne uszkodzenia warstwy izolacji, zdecydowanie warto zabezpieczyć styropian przed słońcem. I mowa tu nie tylko o miesiącach letnich, ale przez cały rok, kiedy to płyty izolacyjne są narażone na bezpośrednie słońca i innych czynników atmosferycznych wpływających negatywnie na styropian.