
Wilgotność w domu jest często pomijanym, ale niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort oraz efektywność ocieplenia. Zbyt wysoka lub za niska wilgotność może negatywnie wpływać na zdrowie domowników, a także powodować liczne problemy związane z rozwojem niepożądanych grzybów i pleśni. W tym artykule przyjrzymy się objawom oraz metodom radzenia sobie ze zbyt wilgotnymi ścianami, które bywają bardzo uporczywe - szczególnie dla właścicieli starszych nieruchomości.
Wilgotność powietrza w domu. Ile powinna wynosić?
Do wyraźnego spadku wilgotności powietrza w domu prowadzi wiele czynników, jednak najpopularniejszym z nich jest zbyt intensywne ogrzewanie. To właśnie dlatego szczególnie zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach szczególnie w sezonie grzewczym. Może prowadzić to do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jak suchość oczu, kaszel czy ból głowy. Z drugiej strony zbyt wilgotne powietrze to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które jeszcze gorzej wpływają na drogi oddechowe.
Wilgotność jest bardzo ściśle powiązana z temperaturą, która również w dużym stopniu wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach. Jakie więc wartości okażą się najbezpieczniejsze zarówno dla zdrowia, jak i ścian budynku? Za najbardziej optymalną temperaturę przyjmuje się od 20 do 22°C. W sypialni termometr może wskazywać nawet 18°C – to właśnie taka wartość uznawana jest za najlepszą pod kątem efektywności snu. Jeśli z kolei chodzi o wilgotność, za najlepsze parametry dla zdrowa, jak i budynku uznaje się wartość od 40 do 60%, choć nic złego nie powinno się dziać również przy wilgotności od 30 do 65%.
Objawy zbyt wilgotnego powietrza
W naszym kraju zdecydowanie większym problemem jest zbyt wilgotne powietrze w domu. Objawy mogą dotyczyć zarówno samopoczucia domowników, jak również kondycji ścian i wyposażenia. Problemem w Twoim domu może być wilgoć, jeśli odczuwasz m.in.:
- problemy z oddychaniem;
- zawroty głowy;
- infekcje skóry;
- infekcje błon śluzowych.
Innym symptomem zbyt wilgotnego powietrza będzie pleśń widoczna na ścianach w postaci ciemnych plam. Można to zaobserwować szczególnie w rogach ścian i okolicy okien. Niepokojące mogą być również często zaparowane szyby. Wilgoć na ścianach oraz suficie będzie się objawiać jako tzw. purchle, czyli bąble i wybrzuszenia, które mogą doprowadzić do odpadania farby czy tynku.
Jak pozbyć się wilgoci w starym domu, który jest ocieplony?
Wilgoć w domu to przede wszystkim zmora właścicieli starych budynków. Choć oczywiście powyższe objawy mogą pojawić się również w nowych nieruchomościach, to zdecydowana większość przypadków dotyczy domów wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?
Pierwszym krokiem, który pozwoli długofalowo pożegnać problem wilgoci, jest sprawdzenie, czy wykonane ocieplenie zostało wykonane prawidłowo. Być może w problematycznych miejscach istnieją znaczne mostki termiczne, które przyczyniają się do rozwoju pleśni i grzybów. Może się również okazać, że zastosowana izolacja jest zbyt słaba i wymagane jest docieplenie ścian. W niektórych przypadkach skuteczna może okazać się izolacja ścian od wewnątrz. Warto wówczas stosować izolacje z naturalnych włókien, które pozwolą przegrodom „oddychać”. Ważne jest również rozeznanie czy wilgoć nie przedostaje się przez źle zamontowane okna, uszkodzone rynny, komin czy dach oraz czy fundamenty są prawidłowo zaizolowane w szczególności poziomo na styku ze ścianą.
Wilgotność na ścianie. Jak się pozbyć?
Co jednak w przypadku, gdy problemem stanie się wilgoć na ścianie. Jak się pozbyć nieproszonego gościa w domu? Istnieje kilka sposobów walki z grzybem – skutecznym sposobem okażą się profesjonalne osuszacze działające na zasadzie kondensacji lub adsorpcji. Takie urządzenia mogą usunąć nawet kilkadziesiąt litrów wody w ciągu jednego dnia.
Jak osuszyć ściany domowym sposobem? Jeśli nie dysponujesz profesjonalnym sprzętem, pomocne może okazać się m.in.:
- wietrzenie pomieszczenia;
- zastosowanie suszarki do włosów;
- wykorzystanie soli absorpcyjnych i umieszczenie worków przy wilgotnych ścianach;
- użycie odkurzacza z funkcją suszenia;
- zastosowanie wentylatorów w pobliżu wilgotnych ścian.
- rozszczelnienie okien lub montaż nawiewników higrosterowanych;
Warto zaznaczyć, że gdy na ścianach znajdują się plamy z pleśni, przed osuszaniem trzeba je usunąć. Można w tym celu użyć specjalnych preparatów. Dodatkowo trzeba pozbyć się odpadających elementów, jak luźny tynk, tapeta czy farba.
Jak zmniejszyć wilgotność w ocieplonym domu?
Jeśli izolacja została wykonana prawidłowo, być może za zbyt dużą wilgoć odpowiada niewłaściwa wentylacja, która pozwala skutecznie pozbywać się wilgoci z wnętrza domu. Bez prawidłowo zaprojektowanego systemu wentylacji izolacja może zatrzymywać wilgoć. Warto w tym celu pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła, która umożliwi wymianę powietrza.
Jak pozbyć się wilgoci z domu, który już został ocieplony i ma podstawową wentylację grawitacyjną i mechaniczną w pomieszczeniach mokrych? Na rynku dostępne są rekuperatory i klimatyzatory pokojowe– można zainstalować każde z nich w osobnym pomieszczeniu i kontrolować np. z poziomu aplikacji. Oczywiście najskuteczniejsza okaże się implementacja całego systemu rekuperacji, jednak wiąże się z koniecznością większej inwestycji. Bez dużych nakładów, można rozpocząć od dodatkowego kominka wentylacyjnego i nawiewników higrosterowanych.
Jak uniknąć błędów podczas ocieplania domu?
Duża wilgotność w domu może być skutkiem błędów popełnionych podczas projektowania i tworzenia izolacji. Ułożenie materiałów w nieprawidłowy sposób lub zastosowanie złych rozwiązań może nastręczyć problemów z wilgocią. Co więcej, można czasami przesadzić z ociepleniem, całkowicie izolując ściany i dach bez zapewnienia wymiany powietrza– tak uszczelniony dom sprawi, że wilgoć eksploatacyjna przy niewłaściwie działającej wentylacji będzie powstawała w pomieszczeniach.
Należy również pamiętać, że ocieplenie powinno być wykonane z zachowaniem całkowitej ciągłości izolacji. Występujące mostki termiczne są idealnym miejscem, w którym może powstawać pleśń lub grzyby. Innym błędem, który dotyczy szczególnie starszych nieruchomości, jest brak wykonania izolacji poziomej fundamentów oraz podłóg na gruncie. To właśnie woda gruntowa może być zasysana przez materiały budowalne.
Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć wilgotność w domu, warto przyjrzeć się ociepleniu poddasza. To właśnie tam stosuje się folie paraizolacyjne mające na celu wyeliminowanie przenikania pary wodnej z pomieszczeń do warstw zewnętrznych. Jeśli folia jest zamontowana nieszczelnie lub posiada uszkodzenia (np. dziury), może prowadzić do kondensacji i zawilgocenia przegrody. Warto również przyjrzeć się takim miejscom, jak okna połaciowe czy kominy, ponieważ w tych miejscach także mogą pojawiać się problemy z izolacją.
Podsumowanie
Jak widać, odpowiednie zarządzanie wilgotnością powietrza jest kluczowe do utrzymania komfortu, a także uniknięcia niepożądanego rozwoju pleśni i grzybów. Dbając o prawidłową wentylację, a także eliminując źródła nadmiernej wilgoci, możesz uniknąć dotkliwych problemów i zapewnić sobie zdrowe warunki mieszkalne. Niezwykle istotnym aspektem jest prawidłowo wykonana izolacja, która uchroni Cię przed nadmiernym przemarzaniem przegród i występowaniem znacznych różnic w temperaturach na tych powierzchniach podczas sezonu grzewczego.
W naszej ofercie znajdziesz każdy rodzaj styropianu. W tym styropian wodoodporny wykonywany metodą wtrysku o większym wymiarze płyt 60x120 cm jak np. Yetico Aqua EPS 100. Styropiany cięte z bloku o standardowym wymiarze 50x100 cm jak Genderka Hydrostyr czy Austrotherm EPS 100 031 Premium. Dla maksymalnego zabezpieczenia przed wodą z zewnątrz oferujemy płyty XPS.
Problem prawidłowej wentylacji w starszym budownictwie szerzej omówimy w kolejnych wpisach.