Syntetyczne, nieorganiczne, izolacyjne materiały budowlane - "Opowiastki Pana Wiesia o izolacji w budownictwie" cz. 19

Admin   |     |   Opowiastki Wiesia |  
Syntetyczne, nieorganiczne, izolacyjne materiały budowlane -

Niby w Internecie można znaleźć wszystko, ale albo poszukiwania są bardzo czasochłonne a ich wynik niepewny, albo dane nie są takie, jakich potrzeba, zatem biorąc pod uwagę bliskość geograficzną i technologiczną, poniższe dane najprawdopodobniej pokazują z dobrym przybliżeniem sytuację na naszym, rodzimym podwórku. 

Udziały w rynku różnych materiałów izolacyjnych w Austrii, Niemczech i Szwajcarii w latach 2012-­2018 

Materiały izolacyjneŚredni udział w rynku
Wełna mineralna (wełna skalna, wełna szklana)43,0%
EPS (polistyren ekspandowany, "styropian")32,9%
XPS (polistyren ekstrudowany)8,6%
Alternatywne materiały izolacyjne (celuloza, wełna owcza, konopie)6,0%
PUR/ PIR (sztywna pianka poliuretanowa/ Poliizocyjanuran, udoskonalona wersja poliuretanu)5,3%
Materiały izolacyjne z drewna np. płyty lekkie z wełny drzewnej4,2%

 

Poliuretan 

i jego lepsza wersja, czyli 

Poliizocyjanuran we wszystkich swoich odmianach i postaciach montażowych stanowią dzisiaj co najwyżej 10% rynku budowlanych materiałów izolacyjnych, ale bez nich budować się dzisiaj nie da, potrzebne, a raczej wprost niezbędne, są wszędzie. W poniższym tekście jest też obszerna informacja o ‘kosmicznym’ aerożelu, który ma zupełnie rewelacyjne właściwości i już jest na drodze do błyskawicznej kariery.

Wełna mineralna/skalna i wełna szklana

 to też nieorganiczne, syntetyczne materiały izolacyjne. Opisywaliśmy je szerzej w poprzednim wpisie https://styro24.pl/welna-mineralna-czyli-stary-dobry-kamien-i-szklo-w-nowej-roli-opowiastki-pana-wiesia-o-izolacji-w-budownictwie-cz-14-b-68 . Obejmują włókna mineralne, takie jak wełna skalna lub szklana, ale te są syntetyczne raczej umownie, bo nie są syntetyzowane, a w procesie produkcji  tylko zmieniają fizyczną postać, pozostając produktem z surowców naturalnych. Za to z całkowitą pewnością zaliczają się do nieorganicznych, stąd wzmianka o nich w tym miejscu, bo poświęcona im była cała poprzednia opowiastka. 

Oba te materiały izolacyjne są miękkie i plastyczne i są najczęściej stosowane jako maty izolacyjne lub jako płyty izolacyjne do izolacji dachów i sufitów. Podczas gdy wełna skalna składa się głównie z bazaltu, diabazu lub dolomitu, wełna szklana składa się w 70% z odpadów szklanych, jak również z piasku, wapna, spoiw w postaci fenoplastów (bakelitów), a także oleju mineralnego do wiązania pyłu. Aby wyprodukować izolację z wełny skalnej i szklanej, skała lub szkło są topione, a następnie wyciągane w postaci cienkich nici lub wydmuchiwane przez dysze.

Krzemian wapnia i szkło piankowe 

również należą do grupy nieorganicznych i poniekąd syntetycznych materiałów izolacyjnych. Płyta krzemianowo-wapniowa jest płytą budowlaną przeciwpożarową, wywodzącą się z technicznej izolacji termicznej i ochrony przeciwpożarowej. Jest to klasyczny, mineralny materiał budowlany składający się z dwutlenku krzemu, tlenku wapnia, szkła wodnego i celulozy, utwardzany parą wodną, ​​podobnie jak gazobeton, płyty izolacyjne z pianki mineralnej, czy cegła silikatowa. Płyta z krzemianu wapnia jest stabilna wymiarowo, odporna na nacisk, niepalna, dyfuzyjna i alkaliczna. Jej właściwości pochłaniania, buforowania i uwalniania wilgoci oraz ich działanie termoizolacyjne sprawiają, że doskonale nadaje się do specjalnych zastosowań w budownictwie mieszkaniowym.

Szkło piankowe (bliżej przedstawione w wpisie https://styro24.pl/budowlane-materialy-izolacyjne-z-surowcow-naturalnych-opowiastki-pana-wiesia-o-izolacji-w-budownictwie-cz-15-b-70  jest materiałem termoizolacyjnym ze szkła spienionego, przeznaczonym dla inżynierii budowlanej i cywilnej oraz dla instalacji technicznych. Służy do wykonywania dokładnych wymiarowo płyt, powłok rur, segmentów i innych części. Szkło spienione stosowane jest również w ekstremalnych warunkach - np. przy izolowaniu budynków od gruntu w wodzie pod ciśnieniem. W przypadku montażu w podłodze, oprócz materiału płytowego możliwe jest również zastosowanie balastu z pianki szklanej. Szkło piankowe ekspandowane jest produkowane i wykorzystywane w podobny sposób, co umożliwia szerszy zakres zastosowań poprzez ukierunkowane kształtowanie

 Te materiały izolacyjne mają drobno porowatą, otwartą strukturę i są zazwyczaj prasowane w solidne płyty izolacyjne, które służą między innymi do izolacji wnętrz.

Materiały izolacyjne 

rozróżnia się najpierw według surowca, który może być pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Kolejna klasyfikacja jest dokonywana według kryteriów "naturalny" lub "syntetyczny", tak więc materiały izolacyjne można zasadniczo podzielić na cztery klasy. Ponadto istnieją różne przewodności cieplne, oceny cyklu życia i wiele innych. Aby pomóc odnaleźć się w tym gąszczu przedstawiam przegląd najważniejszych materiałów izolacyjnych dla fasad, izolacji wewnętrznych i dachów.

Od tysięcy lat ludzie stosują materiały izolacyjne dla lepszej ochrony cieplnej. Zasada - nieruchome warstwy powietrza odprowadzają mniej ciepła - jest w zasadzie niezmienna, ale pod względem konstrukcji i materiałów dostępnych jest dziś wiele różnych materiałów izolacyjnych. Funkcję izolacyjną najlepiej spełniałaby całkowita próżnia, gdzie transmisja ciepła może następować tylko przez promieniowanie elektromagnetyczne, ale w ziemskich warunkach to jest to mrzonka.

W następnych opowiastkach przedstawimy kolejne syntetyczne materiały do ocieplenia.


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.