
Styropian grafitowy jest nowoczesnym materiałem do ocieplania budynków. Dzięki domieszce grafitu osiąga on najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła Lambda. Czy jednak popularny szary styropian ma same zalety? Jakie są jego największe wady (jeśli w ogóle istnieją)? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Przedstawimy też krótką charakterystykę tego rodzaju styropianu. Z nami poszerzysz swoją wiedzą i podejmiesz świadomą decyzję o zakupie, zapraszamy!
Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie
Styropian grafitowy jest produkowany podobnie jak biały- poprzez spienianie polistyrenu. Powstaje wtedy materiał o dość jednolitej strukturze zwany styropianem EPS. Aby uzyskać lepsze właściwości izolacyjne w procesie produkcji dodaje się grafit lub podobne substancje. Pozwala to znacznie obniżyć współczynnik przewodzenia ciepła (Lambda). Najlepszy styropian biały na elewację ma ten parametr na poziomie 0,038 W/mK. Dla porównania styropian z grafitem osiąga 0,031- 0,030 W/mK. Oznacza to, że dużo mniej ciepła może przedostać się przez przegrodę w tym samym czasie. W skali całego budynku daje to wymierne oszczędności na ogrzewaniu. Styropian grafitowy zapewnia tą samą skuteczność przy warstwie cieńszej nawet o 30%. Jest to korzystne z wielu powodów, ale o tym powiemy później.
Wady styropianu grafitowego
Mimo, że styropian grafitowy to naprawdę nowoczesny materiał, ma także pewne wady. Jak wiadomo wymaga on odpowiednich warunków składowania i ochrony przed słońcem już podczas montażu. Jest to bardziej zaawansowany produkt od styropianu białego, ale też bardziej wrażliwy. W pełnym słońcu płyty styropianowe z grafitem mogą nagrzewać się nawet do ponad 100 stopni Celsjusza! Ciemniejsza powierzchnia absorbuje większą ilość energii cieplnej niż biały styropian. A wtedy już łatwo o pękanie czy deformację płyt. Skrajny przypadek możesz zobaczyć w naszym filmie poniżej. Dlatego jeżeli wybierzesz styropian grafitowy np. na elewację, to musisz znać jego wady i zalety. Klejenie styropianu grafitowego trzeba dobrze zaplanować i wtedy nic złego się nie stanie.
Wadą styropianu grafitowego jest także nieco wyższa cena niż białego. W przybliżeniu produkty z dodatkiem grafitu są droższe o około 15% niż standardowe styropiany. Jednak niewielki wzrost ceny przekłada się na dużo lepsze parametry izolacyjne. Co to oznacza w praktyce? Według wielu pomiarów i badań styropian grafitowy daje do 30% lepszą izolację termiczną niż biały. Dlatego zamiast 20 cm warstwy zwykłego styropianu można zastosować np. 15 cm warstwę grafitowego. Zapewni to bardzo podobną izolacyjność przegrody. Jednak jeżeli dla inwestora decydującym kryterium wyboru jest cena, to styropian grafitowy może przegrać z białym. Wszystko zależy od konkretnego zastosowania i oczekiwań klienta. Jeśli zastanawiasz się jaki styropian na elewację wybrać, to służymy pomocą!
Zalety styropianu grafitowego
Największą zaletą styropianu grafitowego jest jego znakomita izolacyjność. Parametr Lambda na poziomie 0,031- 0,030 W/mK jest nieosiągalny dla zwykłego styropianu. A trzeba pamiętać, że 'cieplejszy' styropian wygeneruje nam większe oszczędności na kosztach ogrzewania w przyszłości. Ceny paliw częściej rosną niż spadają, dlatego każde zmniejszenie spalania wpłynie pozytywnie na domowy budżet. Nowoczesne projekty domów często uwzględniają styropian grafitowy jako najlepsze rozwiązanie do ocieplania ścian. Ze względu na swoje właściwości ten materiał znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Nie dotyczy to tylko ocieplania elewacji, ale także fundamentów, podłóg i dachów. Aby dobrze ocieplić dom należy zastosować sprawdzone materiały. Takie właśnie oferuje nasza hurtownia STYRO24.pl w bardzo konkurencyjnych cenach!
Najlepszy współczynnik Lambda - przewaga szarego styropianu
Styropian grafitowy znajduje też zastosowanie tam, gdzie gruba warstwa izolacji jest niepożądana. Są to np. wszystkie nietypowe lub starsze budynki. Jeżeli ocieplenie ze styropianu lub wełny miałoby popsuć wygląd elewacji, to stosuje się jak najcieńsze płyty. Podobnie jest w domach, gdzie dach niewiele wystaje ponad ściany. Wtedy bez kosztownych przeróbek nie da się zamontować grubej termoizolacji. Tutaj także z pomocą przychodzi styropian grafitowy. Także dla lepszego nasłonecznienia pomieszczeń warto stosować cieńsze płyty styropianowe. Słońce nie tylko poprawia bilans energetyczny budynku, ale także wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. W budynkach gdzie kiedyś montowano okna licowane od środka, grubość muru zdecydowanie wpływa na ten czynnik. Przewaga styropianu grafitowego wynika także w tym przypadku z niskiego współczynnika Lambda. Dzięki tak dobrym parametrom udaje się zmniejszyć grubość ocieplenia przy tej samej skuteczności.
W czym styropian grafitowy jest lepszy od styropianu białego?
Każde rozwiązanie do ociepleń ma swoje plusy i minusy. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy czy renowacji domu. Jeżeli dysponujesz gotowym projektem stworzonym przez eksperta, to masz ułatwione zadanie. W pozostałych przypadkach trzeba zdobyć potrzebną wiedzę samodzielnie. Pomocne mogą być takie artykuły jak ten lub kontakt z obsługą klienta naszej hurtowni. W skrócie można powiedzieć, że styropian grafitowy jest lepszy od białego z kilku powodów. Przede wszystkim warstwa styropianu grafitowego może być o 30% cieńsza niż białego. Wynika z tego wiele korzyści:
- możemy uzyskać efekt domu pasywnego na murach z każdego materiału bez konieczności stosowania warstwy izolacji powyżej 20 cm,
- w starym budownictwie z cegły 38 cm dom będzie energooszczędny od grubości styropianu 14 cm a murowany Porotherm 25 od 13 cm ocieplenia,
- zużywa się mniej surowca, co rekompensuje wyższą cenę,
- cieńsza termoizolacja nie ogranicza dopływu światła do wnętrza domu,
- w starym budownictwie budynek zachowuje swoją estetykę ( po skuciu tynków możemy zachować istniejące gzymsy i bonie),
- przy remoncie elewacji możemy uniknąć wymiany opierzenia czy parapetów.
Jak widać wiele czynników przemawia na korzyść styropianu z dodatkiem grafitu. Styropian biały jest oczywiście nadal stosowany, ale grafitowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Szary styropian - izolacyjność a wrażliwość na słońce
Opisaliśmy tutaj wady styropianu grafitowego i jego zalety. Na pierwszy rzut oka widać, że zalety jednak przeważają. Zapewne dlatego popularność tego materiału stale rośnie mimo nieco wyższych cen od styropianu białego. Jeżeli fachowo wykonasz montaż styropianu grafitowego, to zapewni on skuteczne ocieplenie na długie lata. Dzięki temu uzyskasz spore oszczędności na kosztach ogrzewania i komfort termiczny w domu. Na pewno doceni to Twoja rodzina, a inwestycja dość szybko się zwróci. Jedyne o co należy zadbać to profesjonalne wykonanie termoizolacji. Od tego bardzo wiele zależy, bo nawet najlepszy styropian nie zapewni ocieplenia przy niedokładnym montażu. W razie pytań nasuwających się po przeczytaniu tego tekstu zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami klienta. Udzielimy szybkiej i profesjonalnej porady na każdy temat związany z ocieplaniem budynków!