Styropian frezowany czy gładki? Jaki wybrać?

Admin   |     |   Sonia buduje |  
Styropian frezowany czy gładki? Jaki wybrać?

Zanim inwestor rozpocznie prace związane z wykonaniem termoizolacji budynku, musi podjąć kilka kluczowych decyzji. Jedną z podstawowych jest wybór materiału, który posłuży do izolacji cieplnej przegród budowalnych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych surowców, jednak od lat zdecydowanym faworytem pozostaje styropian. Na tym wybory inwestora się jednak nie kończą, ponieważ musi zdecydować jeszcze o jego wersji. Styropian frezowany czy gładki – to jeden z głównych dylematów, które mogą zastanawiać właściciela budynku. W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości i pomóc w wyborze jednego z nich.   

Oferta materiałów przeznaczonych do wykonywania izolacji cieplnej nie była jeszcze tak różnorodna i rozwinięta, jak ma to aktualnie miejsce. Inwestorzy oraz wykonawcy mogą dopasować produkt do własnych potrzeb, preferencji oraz budżetu. O ile jeszcze do niedawna jedyną bolączką osoby planującej wykonanie izolacji budynku była głównie grubość styropianu, o tyle teraz wybór jest znacznie większy.

Na rynku dostępny jest klasyczny styropian EPS, styropian XPS czy styropian grafitowy – każdy z nich różni się od siebie budową i oferuje nico inne właściwości. Materiały sprawdzą się lepiej w innych warunkach i wykażą inną efektywnością w zależności od zastosowania. Producenci prześcigają się w parametrach przewodzenia ciepła wprowadzając do swojej oferty coraz to nowsze produkty, a jakby tego było mało, inwestor na końcu staje przed kolejnym dylematem w postaci wyboru krawędzi – styropian frezowany czy gładki. Jaki wybrać? To zależy od wielu czynników, ale po kolei.

Styropian gładki to aktualnie najpopularniejszy materiał wykorzystywany przy wykonywaniu izolacji cieplnej budynków i jego budowa jest każdemu znana. Płyta posiada klasycznie zakończone krawędzie pod kątem prostym. 

Styropian frezowany powstaje z kolei poprzez niewielkie wycięcie wynoszące od 1,5 do 2 cm, co optycznie może sprawiać wrażenie, jakby płyta składała się z dwóch cieńszych i połączonych ze sobą z lekkim przesunięciem.

Skład oraz właściwości obydwu typów styropianu są  identyczne, ponieważ proces produkcji jest prawie taki sam, dzięki czemu parametry pozostają niezmienne. Również z tego powodu szeroki wybór pod kątem gęstości czy izolacyjności występuje zarówno w przypadku styropianu gładkiego, jak również frezowanego.

Obydwa te rozwiązania mają swoich zwolenników – dlaczego?

W poniższym artykule skupiliśmy się na styropianie elewacyjnym, ponieważ styropian z frezem na podłogę jest wybierany tylko w szczególnych przypadkach, jak konieczność rozłożenia jednej warstwy styropianu. Ze względu na to, że lepsze zabezpieczenie przed mostkami oferuje dwu lub trzykrotna warstwa styropianu gładkiego kładziona na mijankę.

Zalety styropianu frezowanego

Z uwagi na fakt, iż to właśnie materiał ma bardzo duży wpływ na efektywność całej izolacji cieplnej danego budynku, nie warto bagatelizować kwestii związanej z jego wyborem. Do zalet styropianu frezowanego, które mogą zadecydować o wyborze to przede wszystkim fakt, iż płyty można montować na tak zwaną zakładkę. Taki sposób mocowania płyt do ścian pozwala skutecznie wyeliminować mostki termiczne, co w konsekwencji przyczyna się do poprawy izolacyjności budynku.

Konstrukcja płyt oraz taka metoda montażu niesie za sobą kolejną zaletę, którą docenią przede wszystkim wykonawcy. W przypadku płyt o grubości w przedziale 12-15 cm montaż jest szybszy i bardziej efektywny. Oczywiście bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio dobierać i docinać płyty – wszystko z uwagi na konieczność dopasowania do siebie kształtów płyt.

Zalety styropianu gładkiego

Pierwszą nasuwającą się zaletą klasycznego styropianu gładkiego jest po prostu jego powszechność dostępność. To właśnie tego rodzaju styropianu na rynku jest najwięcej – posiada go każdy producent i występuje w każdym możliwym wariancie. Natomiast płyty frezowane o grubości powyżej 20 cm są oferowane tylko przez wąskie grono producentów. Kolejnym plusem jest bezproblemowy i szybki montaż w przypadku grubszych płyt – szczególnie tych powyżej 15 cm grubości.

Jak się okazuje, skuteczność przyśpieszenia pracy w przypadku frezów przy grubszych warstwach maleje, a montaż staje się bardziej skomplikowany. Ponieważ przy grubościach od 20 cm może przypominać może prędzej murowanie aniżeli klejenie. Do zalet styropianu gładkiego zaliczyć można przede wszystkim mniejszy odpad i niższą cenę – nawet 10 zł mniej za 1m3 niż w przypadku styropianu frezowanego.

Styropian z felcem. Jaki wybrać?

Wybór  styropianu z felcem (inaczej z frezem) powinien nastąpić po wybraniu parametrów styropianu, który będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów styropianów. Inwestorzy szukają tego typu materiału wśród styropianów grafitowych i białych. Sposób wykończenia krawędzi nie wpływa w żadnym stopniu na parametry styropianu. Czyli najpierw wybieramy parametry oraz rodzaj styropianu a następnie wykończenie krawędzi gładkie czy frez. Jeżeli nie możemy znaleźć interesującej nas grubości z wykończeniem krawędzi na zakładkę. Sprawdzamy u innego producenta. Swisspor frezuje krawędzie przy grubości styropianu od 8 - 30 cm a np. Genderka, grubość styropianu  5 - 20 cm.

Czy styropian frezowany jest lepszy od zwykłego?

Wielu inwestorów zastanawia się więc jaki styropian – gładki czy frezowany okaże się lepszym rozwiązaniem. Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ rodzaj krawędzi powinien być dobrany wg uznania. Inwestor w tej sytuacji powinien wziąć pod uwagę wskazówki doświadczonej ekipy wykonującej ocieplenia budynku, która niejednokrotnie stosowała obydwa rodzaje styropianów.

Jeśli w grę wchodzi płyta maksymalnie 15 cm – wówczas warto rozważyć zakup styropianu frezowanego, który zniweluje mostki termiczne i pozwoli lepiej zaizolować budynek. W przypadku konieczności zastosowania płyt grubszych, w takich przypadkach można zastanowić się nad styropianem gładkim.

Styropian frezowany czy nie? Cena jednym z argumentów

Choć każdemu inwestorowi zależy na jak najlepszych właściwościach i współczynnikach danego materiału, nie ma co ukrywać, że to właśnie cena bardzo często decyduje o finalnym wyborze. Trudno się dziwić, ponieważ zakup surowca przeznaczonego na wykonanie izolacji cieplnej budynku wiąże się z dużą inwestycją – szczególnie gdy ocieplany jest nieruchomość wznoszona kilkadziesiąt lat temu i powierzchnia ścian jest bardzo duża.

Na pierwszy rzut oka cena opakowania styropianu frezowanego wydaje się tańsza. Warto jednak zwrócić uwagę, że frezowanie styropianu sprawia, iż płyta ma mniejszy wymiar i mniejszą powierzchnię krycia, niż ma to miejsce w przypadku gładkich płyt styropianowych. Mniejsza jest także objętość paczki, co w praktyce sprawia, iż cena 1m3 styropianu frezowanego może być wyższa średnio o około 6-10 zł.

Inwestor wybierając styropian frezowany zapłaci również więcej ze względu na konieczność zakupienia większej ilości paczek. Przykładowo, aby ocieplić 200m2 ściany gładkim styropianem 15 cm potrzeba około 100 paczek, podczas gdy wykorzystując styropian frezowany, trzeba zaopatrzyć się w około 8 paczek więcej. Jak się więc okazuje pod względem ceny i wydajności lepszy okazuje się styropian gładki.

Jak układać styropian z frezem?

W podjęciu decyzji odnośnie styropianu może pomóc sposób montażu. Jest to szczególnie ważne, gdy inwestor decyduje się samodzielnie wykonać ocieplenie swojego budynku. W przypadku klasycznych płyt styropianowych pozbawionych frezu. Należy równo uciąć i ewentualnie doszlifować krawędzie płyty. Następnie dostawia się je krawędziami. W miejscach, w których powstały szczeliny aplikuje się piankę poliuretanową, która ma zadanie zmniejszenie ryzyka powstania mostków termicznych. Warto zaznaczyć, że podczas ociepleń budynku trzeba zużyć jej dużo. Do tego należy zwrócić uwagę, żeby wciskać pistolet pomiędzy płytami praktycznie do ściany, żeby cała szczelina została wypełniona pianką. Częstym błędem jest pianowanie tylko z wierzchu. Co nie zabezpieczy przed powstaniem mostków a podczas szlifowania styropianu. Pianka zostanie usunięta.

Układanie styropianu z frezem wymaga większego doświadczenia ale mniejszej precyzji. Ważne w przypadku tego rodzaju materiału jest sprawdzenie, aby płyty nie posiadały wyszczerbień na krawędziach. Montaż płyt frezowanych odbywa się na tzw. zakładkę – kształty płyt muszą do siebie przylegać. Dlatego musimy liczyć się z tym, że po ociepleniu pozostanie większy odpad a przy klejeniu płyt np. przy wnękach i tak  należy będzie ściąć krawędzie. Po klejeniu styropianu ewentualne szczeliny również należy wypiankować.

Styropian gładki i frezowany – wybór

Pozornie podobne do siebie płyty rodzą jak widać słusznie wątpliwości odnośnie wyboru idealnego rozwiązania. Opisane powyżej zalety obydwu rozwiązań powinny w dużym stopniu rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru materiału do izolacji. Inwestor przy podjęciu decyzji w pierwszej kolejności powinien wziąć wskazówki wykonawców oraz swój pogląd. Czy kupimy styropian gładki czy też frezowany, efekt końcowy czyli dom bez mostków termicznych musi być taki sam !

 


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.