Styropian eps 100 czy 80 ? Wybieramy, który będzie dla nas odpowiedni.

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |   jaki styropian na podłogę eps 80 czy 100, styropian eps 80 czy 100
Styropian eps 100 czy 80 ? Kiedy można wybrać tańsze rozwiązanie ?

Wybierając styropian podłogowy, należy kierować się nie tylko jego ceną, ale także parametrami. Na rynku dostępne są styropiany podłogowe EPS wielu producentów i o różnej wytrzymałości. W zależności od konkretnego zastosowania możemy wybrać tańszy styropian EPS 80 lub droższy EPS 100. Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego styropianu podłogowego? Postaramy się dokładnie to wyjaśnić w dalszej części tekstu.
 

Styropian EPS 100 i EPS 80- podstawowe różnice

Wśród dostępnych na rynku styropianów dach/podłoga do tej pory często wybierane były produkty o oznaczeniu EPS 100. Jednak ostatnio obserwuje się zwiększenie zainteresowania tańszym styropianem EPS 80. Jakie są więc podstawowe różnice między tymi styropianami? Kiedy można bez problemu zastąpić styropian dach/ podłoga EPS 100 materiałem EPS 80? Wszystko zależy od konkretnego zastosowania styropianu. W zależności od tego, czy ocieplamy podłogę na gruncie, czy strop, powinniśmy wybrać odpowiedni materiał.

Aby jednak dokonać dobrego wyboru, musimy wiedzieć, czym różnią się wspomniane styropiany dach/podłoga. Cyfry przy oznaczeniu EPS określają dopuszczalny nacisk w kPa, przy którym styropian się nie odkształci. Jest to siła nacisku wywierana na powierzchnię jednego metra kwadratowego. Styropian podłogowy EPS 100 wytrzymuje nacisk do 3 ton na metr kwadratowy. Jest to dość wysoka wartość, odpowiednia do częściej używanych pomieszczeń.

Styropian EPS 80 wytrzymuje nacisk 2,4 ton na metr kwadratowy. To też jest solidny wynik.  Również może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak jest nieco bardziej 'miękki' niż EPS 100. Popularne są styropiany EPS 80 038 Lambda. Dają dobrą izolacyjność cieplną przy niezłej wytrzymałości na ściskanie. Również styropian 037 dach/podłoga cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Podsumowując różnice pomiędzy styropianem EPS 100 a EPS 80, można stwierdzić, że:

  • styropian EPS 100 wytrzymuje nacisk do 3 ton, a EPS 80- do 2,4 tony na m2,
  • styropian podłoga dach EPS 100 sprawdzi się w pomieszczeniach bardziej uczęszczanych (parter, salon itp.),
  • EPS 80 można stosować bez problemu na piętrze, poddaszu, gdzie jest mniejsze obciążenie,
  • maksymalna stosowana grubość styropianu EPS 80 dobrej jakości to 12 cm (np Swisspor styropian),
  • najczęściej stosuje się EPS 80 do grubości 10 cm,
  • przy większych grubościach warstwy i pod ogrzewanie podłogowe zalecany jest styropian EPS 100 dach/ podłoga.
  • 100 jest wyprodukowany z mniejszych kulek i jest bardziej zbity niż EPS 80.

 


 

 

Jaki styropian EPS pod ogrzewanie podłogowe?

Styropian na podłogę EPS jest używany w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jego funkcją jest wtedy ograniczenie ucieczki ciepła do gruntu (dokładniej zatrzymanie wychładzania od gruntu). Im lepszej jakości styropian, tym mniej energii z ogrzewania podłogowego zostanie zmarnowane. Warto więc zastanowić się nie tylko nad ceną styropianu, ale także nad jego parametrami. Styropian EPS 100 ma tę zaletę, że daje lepsze podparcie instalacji ogrzewania podłogowego. Znaczy to, że jest gęściejszy, bardziej zbity i łatwiej się montuje uchwyty do podłogówki. Ze względu na to. Hydraulicy nie zalecają stosowania pod "podłogówkę" styropianu EPS 80  czy słabszego.

Właściwie rekomendowanym styropianem pod ogrzewanie podłogowe jest styropian podłoga dach EPS 100. Jednak można odstąpić od tej reguły, jeżeli zastosujemy bezpośrednio pod rury ogrzewania odpowiedni podkład. Może to być np. styropian Yetico TWIN Standard. Ma on bardzo dobre parametry izolacyjne (Lambda 036) oraz wytrzymałościowe (EPS 100). Taka mata podkładowa pod "podłogówkę" sprawia, że rury mają dobre umocowanie i podparcie. Dodatkowo izoluje i odbija promieniowanie cieplne w kierunku pomieszczenia.

Jaki styropian wybrać na piętro lub poddasze?

Na wyższe kondygnacje budynku bardzo dobrym wyborem jest styropian EPS 80. Jest on nieco tańszy od EPS 100, ale posiada zupełnie wystarczające parametry. Zapewni dobrą izolację termiczną i stabilność podłoża. Jeżeli chcemy wykonać np. ogrzewanie podłogowe na piętrze, to można dodatkowo użyć twardszej maty Yetico TWIN Standard. Chociaż, wg mojego doświadczenia EPS 80 może być z powodzeniem stosowany pod ogrzewanie podłogowe. Uchwyty również się trzymają bez problemu. Styropian biały EPS 80 doskonale nadaje się do bardzo wielu zastosowań budowlanych. Ponieważ jest tańszy niż EPS 100, dlatego pozwala nieco zaoszczędzić na kosztach inwestycji.

Styropian dach EPS 80 038 doskonale sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach , gdzie nie ma dużych obciążeń. W których nie układamy za grubej warstwy styropianu, czyli ok 10 cm. Możemy tutaj zastosować np. styropian Austrotherm EPS 80 lub Swisspor EPS 80. Są to jedne z najlepszych marek styropianu i mamy je od dawna w ofercie sklepu. Nasza hurtownia styropianu oferuje także produkty innych sprawdzonych firm. Wybór styropianów jest naprawdę szeroki. W kategorii styropianów dach/ podłoga warto zwrócić uwagę jeszcze na produkty z tańszej półki cenowej: Genderka, Izoline i Arsanit.

Jaki styropian wybrać na dach?

Przy ocieplaniu dachu szczególne znaczenie ma izolacyjność styropianu. Nie bez znaczenia jest też gęstość izolacji. Tak jak w przypadku podłogi na gruncie liczy się też wytrzymałość mechaniczna. Natomiast przez dach budynku ucieka najwięcej ciepła. Dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiedni parametr Lambda styropianu dach podłoga.  Popularnym rozwiązaniem jest styropian na dach EPS 100 036. Daje on już całkiem dobrą izolację cieplną. Przy czym warstwa izolacji w najniższym punkcie winna wynosić ok 20 cm. W naszej ofercie znajdziesz także produkty premium o jeszcze lepszej Lambdzie (np. 030, 031). Przykładowy produkt tego rodzaju to Swisspor Lambda 100 031. Oferujemy także styropian Yetico Passive Premium Podłoga EPS 100 031.

Ze względu na to, że po dachu chodzi się rzadko. Styropian wydaje się, że nie musi być wyjątkowo twardy. Jest to mylne. Ponieważ, na dachu panują najsurowsze warunki i promieniowanie UV jest największe. Dlatego  stosuje się produkty od min EPS 100, a EPS 80 niestety nie wystarczy do takiego zastosowania. Dobrą propozycją będzie tutaj np.  Swisspor styropian EPS 100 036 . Również Styropmin Dach/Podłoga DP CS PRO 100 036  doskonale się sprawdzi. Proponujemy także styropian Yetico Alfa Premium Podłoga EPS 100 036. W ofercie naszego sklepu znajdziesz bardzo duży wybór styropianów z kategorii dach/ podłoga. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Zapraszamy do przejrzenia tej kategorii i zapoznania się ze szczegółami produktów.

Dobry styropian dach/ podłoga- co jeszcze warto wiedzieć?

Wykonując ocieplenie podłogi na gruncie lub innej powierzchni należy wybrać odpowiedni rodzaj styropianu. Przede wszystkim ma tutaj znaczenie jego odporność mechaniczna, ale także izolacyjność. Należy tak dobrać oba te parametry, aby produkt spełnił swoje zadanie. W naszym sklepie oferujemy styropiany dach/ podłoga tylko najlepszych i sprawdzonych marek. Możesz polegać na ich jakości. Jeżeli planujesz montaż termoizolacji podłogi lub dachu, to pomocny będzie tutaj nasz blog. Znajdziesz tu wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Stosując styropian na podłogę EPS 80, można ograniczyć koszty, a materiał nadal będzie dobrej jakości. Wystarczy zdecydować się na produkt dobrej marki. W przypadku kiedy planujemy ocieplenie grubsze niż 10-12 cm, to trzeba zastosować styropian EPS 100. Wówczas możemy być spokojni, że podłoga nie będzie zbytnio "osiadać". Takie zjawisko następuje   i objawia się zwiększającymi się szczelinami przy listwach przypodłogowych. Dobrze dobrany styropian gwarantuje stabilność podłoża przy zmniejszeniu poniesionych wydatków.

Układanie styropianu podłogowego należy wykonywać w dwóch warstwach na "mijankę". Pozwala to zredukować mostki termiczne powstające w izolacji. Jeżeli układamy styropian na grubość 10 cm, to należy ułożyć dwie warstwy po 5 cm. Kiedy izolacja ma być grubsza, to należy także grubość podzielić na pół i ułożyć dwie warstwy. Można czasem odstąpić od tej reguły, jeżeli zakupimy styropian frezowany czyli na zakładkę. Lub na wierzch stosujemy matę pod podłogówkę. Wówczas zewnętrzna warstwa (mata) powinna zakrywać szczeliny pod spodem. Jest to rozwiązanie "połowiczne" i jego zastosowanie zależy od decyzji inwestora.

Wysoka jakość styropianu gwarancją sukcesu

Jeżeli zastanawiasz się jaki styropian wybrać na podłogę lub dach, to weź pod uwagę nasze wskazówki. Przede wszystkim musisz ustalić jakie obciążenie musi wytrzymać styropian. W przypadku styropianu na piętro jest to mniej istotne.

Jeżeli będziemy ocieplać strych, czyli podłogę na stropie. Będzie to ostateczna warstwa izolacji.  Wtedy duże znaczenie ma izolacyjność cieplna. Grubość warstwy winna być taka jak na dachu. Jednak wytrzymałość na nacisk może być słabsza. Jeżeli natomiast chcesz izolować podłogę na gruncie. Przy cieńszej warstwie to warto zastosować produkt o EPS co najmniej 80. Jednak przy małej warstwie konieczny będzie zakup styropianu grafitowego. Mogą to być np. Austrotherm EPS 80 031 ( Austrotherm w karcie technicznej nie zaleca stosowania tego styropianu pod ogrzewanie podłogowe. W sumie nie wiadomo dlaczego) lub Swisspor EPS 80 LAMBDA MAX 031. Często teź sprzedajemy na strych Genderka EPS 80 031.  Oprócz wspomnianych produktów oferujemy także wyroby firm: Arsanit, Styropmin, Yetico i wielu innych.

Niezależnie jakie parametry styropianu wybierzemy, to zawsze warto kierować się też jakością. Materiał od dobrego producenta lepiej izoluje dzięki odpowiedniej gęstości i jest też bardziej wytrzymały. Znane firmy przestrzegają rygorystycznych norm jakościowych. Dzięki temu nabywca ma pewność, że wykonana praca nie pójdzie na marne. W naszej hurtowni STYRO24.pl oferujemy tylko sprawdzone i markowe produkty. Służymy też pomocą i radą przy wyborze odpowiedniego styropianu EPS. Jeżeli masz pytania, to dzwoń lub pisz, a wszystko wyjaśnimy. Mamy długoletnie doświadczenie w sprzedaży materiałów budowlanych i dużą wiedzę na ten temat.

Styropian grafitowy dach podłoga- dla najbardziej wymagających

Jeżeli szukasz czegoś ekstra i z najwyższej półki. Lub nie masz za dużo miejsca na izolację do dyspozycji (grafit jest 0 30% cieplejszy).  To proponujemy styropian grafitowy dach podłoga. Jest on szczególnie polecany do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Dzięki znakomitej wartości współczynnika Lambda (031-030) styropian ten zapewnia duże oszczędności na kosztach ogrzewania. Energia cieplna, którą dostarczymy do budynku, pozostanie w nim na bardzo długo. Przekłada się to na komfort termiczny mieszkańców oraz na niskie rachunki za ogrzewanie. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy ceny paliw stale rosną.

Wszystkie wymienione w poprzednim akapicie produkty dają maksymalną izolacyjność cieplną przy bardzo dobrej wytrzymałości na ściskanie. Warto w tym przypadku pomyśleć o oszczędności na ogrzewaniu i wybrać styropian grafitowy o doskonałych parametrach. 

Mamy nadzieję, że nasz blog chociaż trochę ułatwił wybór styropianu do ocieplenia podłogi i dachu. Stosując produkty takie jak Swisspor EPS 80 czy Austrotherm EPS 100 uzyskujesz dobrą wytrzymałość i izolację. W sklepie STYRO24.pl oferujemy sprawdzone i jakościowe styropiany dach/ podłoga. Jeżeli zastanawiasz się jaki styropian wybrać, to możesz na nas liczyć! Przy spełnieniu kryterium ilościowego zapewniamy darmowy transport w dowolne miejsce w kraju. Możesz liczyć na naszą fachową pomoc na każdym etapie zamówienia. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

 


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.