Styropian grafitowy elewacyjny

Sortowanie:

Styropiany grafitowe stanowią nieco droższą, ale jednocześnie cieplejszą odmianę typowych styropianów. W trakcie produkcji surowiec do produkcji płyt styropianowych wzbogacany jest grafitem lub innymi związkami uszlachetniającymi – np. aluminium czy sadzą, w celu zwiększenia jego zdolności do odbijania oraz pochłaniania promieniowania podczerwonego. Skutkuje to znacznie lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła przy zachowaniu tej samej gęstości.

Styropian grafitowy zapewnia takie samo ciepło przy zastosowaniu cieńszej warstwy izolacji.

 Nawet najsłabsze płyty grafitowe oferują zachowanie ciepła na poziomie MINIMUM 0,033 - 0,035 W/mK. Pozwala to oszczędzić na grubości stosowanego ocieplenia, a tym samym zaoszczędzić nieco na wydatkach; nadmiernie gruby styropian to również ryzyko większego obciążenia ściany oraz jej ocieplacza, a także ograniczenie dostępu światła słonecznego do wnętrza przez drzwi oraz okna. Styropian grafitowy wybieramy kiedy zależy nam na niskim współczynniku przenikania naszych ścian oraz chcemy maksymalnie się zabezpieczyć przed zimnem, oczekujemy od ocieplenia czegoś więcej. Styropian ten jest tak samo produkowany jak styropian  biały eps, podczas wytwarzania dodawane są cząstki grafitu, które zmieniają kolor produktu powodują także, że jest cieplejszy, oraz ma większą izolacyjność.

Płyty grafitowe należy bezwzględnie chronić przed nasłonecznieniem.

 Jedynym poważniejszym problemem jest to, że ciemny kolor powoduje również, że styropian grafitowy nie odbija tak słońca, jak styropian w kolorze białym, przez to ściana nagrzewa się mocniej co niesie zagrożenie w postaci odklejenia płyt lub nadtopienia płyty styropianowej od refleksu światła odbitego np. z rusztowania. Dlatego podczas prac ze styropianem grafitowym w gorące dni musimy zachować ostrożność. Powinniśmy zacienić ścianę, stosować klej do styropianu grafitowego oraz kołkować styropian.

Styropian grafitowy elewacyjny- co warto o nim wiedzieć?

Styropian grafitowy jest stosunkowo nowym produktem, a jego podwyższona izolacyjność cieplna w stosunku do zwykłego styropianu sprawia, że jest on coraz częściej stosowany do ocieplania budynków. Tak jak w przypadku styropianu białego, również styropian grafitowy jest dostępny w różnych grubościach i jest wytwarzany przez dużą liczbę producentów. Styropian szary elewacyjny spełni na pewno swoje zadanie w zakresie ocieplenia budynku, jeżeli jego zakup, a także późniejsze prace dobrze przemyślimy i zaplanujemy. Niezależnie czy chcemy dokonać ocieplenia sami (musimy mieć w tym celu dość dużą wiedzę i umiejętności), czy zlecimy to wyspecjalizowanej ekipie (bardziej polecane rozwiązanie), to warto znać chociaż podstawowe zasady ocieplania budynków.

Skuteczne ocieplanie budynku- od czego zacząć?

Podstawą jest wyliczenie odpowiedniej grubości warstwy ocieplenia. Pomocny może być tutaj nasz kalkulator przegrody U. Wprowadzasz do niego parametry ściany (materiał wykonania, grubość), a także parametry ocieplenia (współczynnik Lambda oraz grubość styropianu), a otrzymany wynik powie Ci, czy przegroda spełni aktualne normy. Wyliczona wartość współczynnika U powinna być jak najniższa, a wg norm dla ścian pomieszczeń mieszkalnych oraz łazienek, kuchni itp. powinna wynosić co najmniej 0,20. Warto pamiętać, że styropian grafitowy zawsze posiada lepsze parametr Lambda przy tej samej grubości, co styropian biały. Pozwala to zastosować cieńszą warstwę termoizolacji w przypadku styropianu szarego. Przy wyborze styropianu grafitowego marka (producent) ma nieco mniejsze znaczenie, ale zawsze warto wybierać producentów sprawdzonych, o ugruntowanej pozycji na rynku.

Bardzo istotnym etapem ocieplania budynku jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie można pozwolić na to, by warstwa ocieplenia odpadła razem częścią starej elewacji. Podstawą jest tutaj dokładne zagruntowanie podłoża odpowiednim preparatem w celu uzyskania odpowiedniej twardości i przyczepności ściany. Na tym etapie prac na pewno nie warto oszczędzać. Należy zastosować porządny środek gruntujący oraz bezwzględnie pozbyć się luźnych części tynku, farby itp. i uzupełnić ubytki. Dopiero teraz można przystąpić do montażu płyt styropianowych.

Styropian montuje się do ściany przy pomocy kleju i dodatkowo kołkuje w celu zabezpieczenia przed oderwaniem. Kleje są dostępne zarówno w postaci zapraw w workach oraz jako wygodna w użyciu pianka. Należy przy tym pamiętać, aby klejąc styropian szary wybrać klej odpowiedniej jakości. Produkt dobrej klasy powinien mieć wysoką elastyczność, przyczepność, a także paroprzepuszczalność, co zapewni mu odporność na warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Na kleju również nie warto oszczędzać, gdyż to od niego zależy trwałość całej nowej elewacji.

Podczas układania termoizolacji podstawą jest unikanie tworzenia mostków cieplnych. Co to takiego? Jest to każde miejsce, gdzie ciepło może “uciekać” z budynku, nie napotykając po drodze izolacji cieplnej. Mostki powstają przede wszystkim w miejscach łączeń płyt styropianowych, ale też w pobliżu źle obrobionych otworów okiennych i drzwiowych. Należy więc bezwzględnie unikać niedokładnego układania styropianu, albo ułatwić sobie zadanie stosując płyty z frezowanymi krawędziami. Dzięki temu płyty łączą się ściśle, jest to szczególnie polecane w przypadku cieńszych płyt (np. 10-12 cm grubości). Przy grubszej warstwie ocieplenia warto niektóre szczeliny (jeżeli już nie dało się ich uniknąć) wypełnić, chociaż odpowiednią pianką izolacyjną.

Przy stosowaniu styropianu grafitowego, który ma bardzo wiele zalet, należy pamiętać o jego istotnej wadzie, jaką jest wrażliwość na światło słoneczne. Mamy tu na myśli zarówno ciepło, jak i promieniowanie UV. Podczas prowadzenia prac w letnie i słoneczne dni należy zadbać o zacienienie ściany, na której montujemy styropian. Można też odpowiednio zaplanować prace, aby możliwie zmniejszyć ryzyko nasłonecznienia. Czym grozi zbytnie nagrzanie styropianu grafitowego? Ze względu na jego zmniejszone odbijanie promieniowania może on ulec przegrzaniu, a w konsekwencji płyty ulegną uszkodzeniu lub nieodwracalnie zmienią swój kształt. Są także dostępne w sprzedaży styropiany grafitowe z ochronną warstwą styropianu białego na zewnątrz (Swisspor LAMBDA WHITE fasada 031).

Zabezpieczenie i wykończenie elewacji- dalsze prace

Odpowiednie ułożenie styropianu grafitowego nie gwarantuje jeszcze sukcesu w postaci trwałej i estetycznej elewacji. Aby to osiągnąć konieczne jest zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej za pomocą siatki zatopionej w kleju. Oba te komponenty powinny być wysokiej jakości, co zapewni trwałość elewacji na lata. Po zatopieniu siatki powierzchnia elewacji staje się twarda i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Warstwa kleju z siatką stanowi także w przypadku styropianu grafitowego elewacyjnego wstępne zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym. Dobre wykonanie tej warstwy ma bardzo duży wpływ na jakość i trwałość późniejszej warstwy wykończeniowej (tynku).

Styropian grafitowy na elewację- jakie produkty oferujemy?

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór styropianów grafitowych w różnych grubościach i od najlepszych producentów. Wszystkie one charakteryzują się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi (współczynnik Lambda od 0,033-0,032 np. Genderka EPS 033 Ekstra ECO, Izoline FASADA PASYWNA EXTRA EPS 032, Arsanit Thermo Lambda 033), poprzez produkty średniej klasy cenowej (Genderka EPS 031 Fasada Extra Plus, Swisspor Lambda Plus Fasada 032, Austrotherm Fassada Therma 033), aż do najwyższej klasy styropianów (Styropmin Passive Lambda PRO 30 80, Yetico Alfa Passive Fasada 031, Swisspor LAMBDA WHITE fasada 031, Austrotherm Fassada Premium 031). W razie potrzeby służymy pomocą naszych doradców klienta w zakresie wyboru odpowiedniego styropianu grafitowego, a także pozostałych materiałów potrzebnych do ocieplania budynków. Zapraszamy do współpracy!

Nasza hurtownia styropianu poleca dostępne standardowo grubości, styropian grafitowy 1 cm | 2 cm | 3 cm | 4 cm | 5 cm | 6 cm | 7 cm | 8 cm | 9 cm | 10 cm | 11 cm | 12 cm | 13 cm | 14 cm | 15 cm | 16 cm | 17 cm | 18 cm | 19 cm | 20 cm | 21 cm | 22 cm | 23 cm | 24 cm | 25 cm | 26 cm | 27 cm | 28 cm | 29 cm | 30 cm