Gdy zaczynamy prace ociepleniowe, w sklepach rzuca się od razu w oczy, że istnieją dwa rodzaje styropianu. Początkowo trudno uchwycić różnicę. Zastanówmy się więc, czym się różni styropian biały od grafitowego. Odpowiemy też na pytanie, który będzie lepszy do ocieplenia starego, a który do wykończenia nowego domu.
W tym tekście poruszam wszystkie najważniejsze kwestie wokół tych dwóch materiałów ociepleniowych:
- Różne rodzaje styropianu na budowie
- Do jakich zastosowań styropian grafitowy i biały?
- Styropian grafitowy a biały - cena
- styropian grafitowy a biały - przelicznik
- Czy montaż się różni, jeśli chodzi o styropian biały a grafitowy?
Różne rodzaje styropianu na budowie
Jeszcze niedawno do wszystkich ociepleń wykorzystywany był styropian biały, a grafitowy nie był w ogóle spotykany w składach budowlanych. Dziś już wiemy, że te dwa rodzaje różnią się znacznie parametrami, a przez to sprawdzają się do nieco innych zastosowań. Jak łatwo zauważyć, przeglądając różne rodzaje styropianu w sklepie Styro24, przy każdym produkcie jest informacja o deklarowanym przez producenta współczynniku przewodzenia ciepła (λD).
Weźmy na przykład biały Styropian Izoline Hydro 036 i Styropian grafitowy Genderka Hydrostyr 100 Extra.
Ten pierwszy ma współczynniku przewodzenia ciepła (λD) 0,036 W/(m*K),podczas gdy drugi: ≤ 0,031 W/(m×K). Takie mnie więcej różnice w wartości są charakterystyczne dla wszystkich białych i grafitowych styropianów. Ten o niższym współczynniku lambda zapewnia lepszą termoizolację obiektu.
Do jakich zastosowań styropian grafitowy i biały?
Już wiemy, czym się różni styropian biały od grafitowego. Czy można uprościć i powiedzieć, że biały jest po prostu tańszy i gorszy, a grafitowy zawsze sprawdzi się lepiej? Niekoniecznie! Wszystko zależy od tego, o jaki budynek chodzi, a także co konkretnie chcemy ocieplić. Rozważmy kilka przykładów.
Na fundamenty, ściany, dach: styropian biały czy grafitowy?
Jest mitem, że "nikt już nie stosuje styropianu białego, a grafitowy sprawdza się wszędzie". W sklepach wciąż da się dostać obydwa rodzaje, które inwestorzy często łączą podczas remontu:
- na podłogi wybierane są oba rodzaje styropianu, ale warto zwrócić uwagę na podnoszenie poziomu podłoża. Jeżeli mamy do dyspozycji mało miejsca. Styropianu grafitowego trzeba użyć mniej, więc podłoga nie podniesie się o dodatkowe kilka cm. Jeśli do tego chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, to styropian grafitowy staje się jedynym właściwym rozwiązaniem.
- Styropian elewacyjny - biały styropian z najlepszą lambdą 038 jest o wiele twardszy niż ciepły grafit. Jednak musi być grubszy o 30%, żeby zapewnił nam taką samie ocieplenie niż styropian grafitowy. Jeżeli z kalkulator przegrody czy projekt wskazuje, że wystarczy biała 15 czy 20 to lepiej go wybrać niż bardziej miękki styropian grafitowy 032 czy 033.
- Styropian na fundamenty jest zarówno niebieski, biały jak i cieplejszy grafitowy. Nie bez znaczenia jest fakt, czy budynek wymaga solidnej izolacji od fundamentów. Coraz częściej się stosuje styropian grafitowy ale przy warstwie styropianu od 15 cm nie musi być konieczne.
Jaki styropian do ocieplenia nowego vs starego domu?
Ostatnie dyrektywy środowiskowe są wprowadzane tak szybko, że trudno się w nich zorientować. Okazuje się, że już od 1 stycznia 2021 roku każdy nowy budynek musi być energooszczędny (współczynnik 'U' powinien być mniejszy niż 0.2) Z przepisów wynika, że aby ocieplać w zgodzie z normą WT 2021, trzeba trzymać się w większości prac ociepleniowych materiałów o jak najniższym możliwym współczynniku przewodzenia ciepła. W praktyce chodzi o styropian grafitowy. A biały? Można go używać, ale rozporządzenie określa, że wówczas trzeba zadbać o grubszą warstwę dociepleń. Nie wszędzie w planie ocieplenia budynku jest na nią przewidziane miejsce. Nie zawsze zresztą warto oszczędzać, bo przecież lepsze ocieplenie w przyszłości przełoży się na o wiele niższe rachunki za ogrzewanie budynku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat to mogą być znaczne kwoty, więc warto ocieplić nowy budynek, korzystając z najlepszego możliwego styropianu. Z kolei w przypadku styropianu grafitowego i białego. Cena może być tu ważniejszym czynnikiem, niż zgodność z najnowocześniejszymi normami.
Pozostałe budynki - styropian grafitowy czy biały?
Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak styropian grafitowy vs biały sprawdza się w przypadku innych, nietypowych budynków. Rzeczywiście w wielu przypadkach da się zaoszczędzić. Jeśli remontujemy garaż, oborę czy domek letniskowy, to raczej nie będzie nam zależało na pasywności obiektu. Tu celem jest zadowalająca poprawa izolacji, która sprawi, że np. auto w garażu zawsze rano odpali, a na działce będzie można komfortowo spędzać wrześniowe wieczory. Jeśli nie ogrzewamy tych obiektów, to znika problem pasywności budynku.
Styropian grafitowy a biały - cena
Z zasady styropian biały vs grafitowy różni się między sobą ceną, a tańszy oczywiście jest ten pierwszy. Ale to nie jest cała prawda. Ci, którzy kupują w zwykłych supermarketach, czasem dostają styropian biały w podobnej cenie, co grafitowy w specjalistycznej hurtowni styropianu styro24.pl.
Częsty błąd to nie zwracanie uwagi na współczynnik lambda. Może się okazać, że drogi styropian grafitowy różni się tak naprawdę w parametrach o promil od znacznie tańszego białego. Dociekliwi mogą zsumować koszty ogrzewania w dłuższej perspektywie po wybraniu konkretnego rodzaju ocieplenia, razem z ceną styropianu białego i grafitowego, a także kosztem zakupu wszelkich akcesoriów i materiałów potrzebnych do montażu. Dopiero wtedy można ocenić różnicę.
Styropian grafitowy a biały - przelicznik
Poniżej porównanie grubości minimalnych: styropian biały vs grafitowy wg nowych norm WT 2021:
- styropian biały na fundamenty: 14-20 cm
- styropian grafitowy na fundamenty: 10-15 cm
- styropian biały na ściany: 20 cm
- styropian grafitowy na ściany: 15 cm
Na stronach każdego rodzaju styropianu można znaleźćkalkulator - przeliczniki m3 styropianu grafitowego i białego. To pozwala perfekcyjnie zaplanować potrzebną ilość, bez niepotrzebnych strat materiału.
Czy montaż się różni, jeśli chodzi o styropian biały a grafitowy?
Różnica będzie polegała na pracy w przypadku styropianu grafitowego. To oznacza:
- konieczność zastosowania dedykowanego kleju;
- po przyklejeniu płyt i wyschnięciu kleju kolejny etap to niezwłoczne kołkowanie styropianu (nie możemy narażać niezakołkowanej ściany na promienie słoneczne)
- Szary styropian ma jeszcze jedną wadę, odczuwalną wtedy, gdy do prac dochodzi w najcieplejsze miesiące roku. Bardzo silnie absorbuje on promieniowanie słoneczne, a w efekcie może się przytopić lub odkształcić na ścianie. Jeśli praca ma być wykonywana w słońcu, to być może trzeba będzie użyć dodatkowej siatki ochronnej. To komplikuje prace na niektórych placach budowy. Trzeba ostrożniej planować, gdy mamy do czynienia ze styropianem grafitowym - ekipa nie może „zniknąć” na kilka dni, pozostawiając taką ścianę niezabezpieczoną.
Można kupić droższy styropian grafitowy, pokryty białą warstwą tak jak Swisspor Lambda White , co chroni go przed promieniowaniem słonecznym.
Podsumowanie
Powyższe argumenty pokazują, że wybór zależy od konkretnego przypadku. Przy budowie nowych domów najczęściej wybierany jest styropian grafitowy lub styropian biały z dobrym parametrem. Należy pamiętać o spełnieniu normy WT 2021 i starajmy się unikać zakupu styropianu z najsłabszym parametrem. Tak, żeby elewacja służyła jak najwięcej lat.