
Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się chłodno wielu właścicieli domów myśli o zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Nie można liczyć tylko na ciepłą jesień i lekką zimę. Aby mieć spokojniejszą głowę warto pomyśleć o ociepleniu domu tam, gdzie jeszcze nie zostało to zrobione. Ocieplenie domu zimą może okazać się dobrym rozwiązaniem kiedy ceny paliw stale rosną. Zamiast 'przepalać' pieniądze na ogrzewanie może lepiej zainwestować w termomodernizację? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ocieplenia budynku zimą.
Ocieplanie ścian zewnętrznych zimą - czy warto?
Prace przy ociepleniu budynków zwykle są realizowane w miesiącach wiosennych, letnich i wczesną jesienią. Jednak czasem sytuacja zmusza do rozpoczęcia tych prac w okresie zimowym. Może to być podyktowanie opóźnieniami w harmonogramie prac, albo jak ostatnio dramatycznym wzrostem cen paliw. Sytuacja kiedy opał drożeje o kilkadziesiąt lub ponad sto procent jest dobrym momentem na rozważenie termomodernizacji. Przy obecnym rozwoju technologii w budownictwie (prawie) wszystko jest możliwe. Nowoczesna chemia budowlana pozwala pracować nawet w ujemnych temperaturach! Wymaga to tylko trochę więcej wysiłku i zaangażowania niż w innych porach roku.
Ocieplenie domu zimą nie należy może do przyjemności, ale jest jak najbardziej możliwe! Wystarczy podejść do tematu rozważnie i trzymać się sprawdzonych zasad. W hurtowni STYRO24.pl oferujemy pełną gamę preparatów ułatwiających klejenie styropianu zimą. Szczegóły omówimy w dalszej części tekstu. Natomiast na początku warto zdać sobie sprawę, że czekanie z ociepleniem domu do wiosny może okazać się kosztowne. Przy obecnych standardach budowania (cienkie ściany) dom wychładza się błyskawicznie bez ocieplenia. Nieco większy koszt materiałów (chemia) i robocizny w zimie i tak będzie opłacalny. Zaoszczędzimy bowiem spore sumy na ogrzewaniu. Dlatego nie przedłużając przechodzimy do technicznych aspektów ocieplenia domu zimą.
Na co zwracać uwagę podczas ocieplania budynku zimą?
Ważnym wyznacznikiem kiedy można pracować przy ociepleniu w zimie jest temperatura w dzień i w nocy. Kiedy temperatury wahają się od 0 do -8 stopni Celsjusza można kleić styropian dodając do zaprawy płyn mrozoodporny, zimowy płyn do kleju. Przykładem takiego preparatu jest Bosman Płyn Mrozoodporny do Kleju 5l (-10). Zapewnia on skuteczne klejenie w ujemnych temperaturach bez obaw o jakość wiązania. Wystarczy wlać około 0,2l płynu na wiadro kleju i można normalnie pracować. Oczywiście jak przy stosowaniu każdej chemii budowlanej trzeba przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji preparatu. Prowadzenie prac ociepleniowych metodą lekką mokrą wymaga w zimie trochę więcej uwagi.
Jeżeli temperatury ciągle utrzymują się poniżej zera to problemem może być zatopienie siatki w kleju. Wtedy ocieplenie domu w zimie jest problematyczne. Natomiast można to zrobić jeśli w dzień jest temperatura dodatnia, a w nocy ujemna (powszechne zimą). Wówczas ściana zabezpieczona siatką ma szansę doschnąć po nałożeniu pierwszej warstwy kleju. Tak zabezpieczoną termoizolację możemy spokojnie zostawić do wiosny. Nie doradzamy nakładania tynku cienkowarstwowego przy stale ujemnych temperaturach na zewnątrz. Istnieje wtedy spore ryzyko przemarznięcia i odspojenia warstwy tynku.
Jeżeli już musisz tynkować zimą to tylko z użyciem specjalnych dodatków przyspieszających wiązanie. Te produkty także znajdziesz w asortymencie naszej hurtowni (np. Optolith PDA środek przyspieszający do tynków 1l). Konieczne są jednak dodatnie temperatury w dzień aby tynk miał szansę związać i wyschnąć. W ten sposób unikniesz kłopotów z tynkiem, które mogłyby się ujawnić w przyszłości. Doradzamy zawsze rozsądek i postępowanie zgodnie z wytycznymi podczas prowadzenia prac ociepleniowych w zimie.
Prowadzenie prac ociepleniowych zimą - przyklejanie warstwy styropianu
Z klejeniem warstwy styropianu zimą nie powinno być większego problemu. Wystarczy użyć wspomnianego płynu mrozoodpornego Bosman (0,2l na wiadro). Wówczas możemy być spokojni o działanie kleju do -8 stopni Celsjusza. W przypadku niższych temperatur lepiej poczekać z pracami aż nieco się ociepli. Styropian jest materiałem z którym dobrze się pracuje (w przeciwieństwie do wełny mineralnej). Dlatego przyklejanie płyt do ściany nie sprawia większych problemów nawet w niskich temperaturach. Wystarczy trochę wiedzy i chęci oraz ciepłe ubranie. Jeżeli ktoś preferuje klejenie styropianu za pomocą pianki, to może być problem. Pomimo tego, że są specjalne pianki wielosezonowe. Pianka zmarznie, skruszeje i straci swoje właściwości. Przechowywanie pianki na zewnątrz w ujemnych temperaturach również uszkodzi towar.
Do ocieplenia domu zimą najlepiej stosować kompletny system. Styropian jest wtedy jednym ze składników (oprócz kleju i siatki). Dzięki takiemu postępowaniu mamy pewność, że poszczególne elementy systemu będą dobrze współpracować. Dobrej jakości styropian, klej i siatka zapewnią solidną izolację ściany nawet w trudnych warunkach. W STYRO24.pl proponujemy zakup kompletnego ocieplenia od jednego producenta także z powodów logistycznych. Możemy wtedy dostarczyć wszystkie materiały jednym transportem prosto na budowę. Dodatkowym atutem jest fakt, że wysyłka może być całkowicie darmowa (przy spełnieniu minimum logistycznego). W razie pytań odnośnie składania zamówień i transportu zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!
Kiedy nie można ocieplać zimą?
Istnieją oczywiście sytuacje kiedy klejenie izolacji termicznej w zimie nie będzie możliwe. Ma to miejsce wtedy gdy temperatury w dzień i w nocy spadają poniżej -10 stopni. Wtedy istnieje ryzyko, że zaprawa nie zwiąże prawidłowo, a styropian może nawet odpaść od ściany. Są to skrajne przypadki, ale możliwe przy nierozważnym prowadzeniu prac. Na szczęście w Polsce mamy ostatnio dość ciepłe zimy i temperatury poniżej -10 występują tylko okresowo. Zawsze można poczekać z pracami kilka dni aż mróz się zmniejszy i będą odpowiednie warunki. Optymalne warunki do pracy są wtedy, gdy w dzień temperatura jest dodatnia. Wtedy pracuje się łatwiej i szybciej, bez obaw o działanie kleju.
Są sposoby takie jak okrycie budynku plandekami i ustawienie nagrzewnic na ropę. Oszukamy wtedy pogodę i wytworzymy całkiem przyjemną temperaturę przy ścianie. Możemy wtedy położyć tynk mineralny i go pomalować. Jednak koszty uzyskania takiej temperatury są wysokie. Praktykowane na dużych inwestycjach, gdzie gonią terminy a w przypadku budynków jednorodzinnych s nie opłacalne. Należy też się liczyć z koniecznością wykonania poprawek. W następnym roku, gdy wszystko dobrze doschnie mogą pojawić się miejscami wyblaknięcia lub rozwarstwienia.
Zapewne prace przy ociepleniu budynku zimą potrwają nieco dłużej niż w innych porach roku. Jednak dla oszczędności na kosztach ogrzewania warto podjąć takie wyzwanie! Może okazać się, że ogrzewanie domu nieocieplonego zimą będzie bardzo drogie. Niezależnie od źródła ciepła (rodzaju paliwa) wytwarzanie ciepła jest w Polsce kosztowne. Nic nie wskazuje na to, aby ten stan miał się zmienić w najbliższym czasie. Dlatego z zastosowaniem naszych rad i solidnych materiałów izolacyjnych sprawnie wykonasz ocieplenie zimą. Dla jeszcze większej oszczędności na ogrzewaniu i lepszego komfortu zastosuj płyty ze styropianu grafitowego!
Ocieplenie domu zimą jest zadaniem może trudniejszym niż w innych porach roku, ale jak najbardziej wykonalnym. Jeżeli okoliczności temu sprzyjają, to da się to zrobić sprawnie. W STYRO24.pl znajdziesz wszystkie potrzebne materiały oraz fachowe doradztwo. Jeżeli dobrze zaplanujesz prace i rzetelnie je przeprowadzisz możesz liczyć na świetne efekty! Zimą dużo zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania, a na wiosnę wystarczy wykończyć ocieplenie warstwą tynku. I można cieszyć się piękną gotową elewacją! Ocieplenie budynku zimą to nie problem, wystarczy odpowiednio się do tego zabrać!