Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |   ocieplenie ścian od wewnątrz, ocieplanie styropianem, ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem, styropian na ściany wewnętrzne
Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem

Pozornie może się wydawać, że ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem to dobre rozwiązanie. Taka termoizolacja byłaby zapewne tańsza i łatwiejsza do wykonania niż na zewnątrz budynku. Jednak jak to często w życiu bywa- pozory mogą mylić. Okazuje się, że ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem jest dopuszczalne tylko w niektórych sytuacjach. Omówimy tu wskazania do takiego ocieplenia oraz jego wady i zalety. Przedstawimy też materiały izolacyjne, które można do tego zastosować. Zapraszamy do lektury!

Jakich materiałów należy użyć do ocieplania ścian wewnętrznych?

Ocieplanie budynku od wewnątrz jest dopuszczalne jeżeli nie da się tego zrobić na zewnątrz. Zdarza się to np. kiedy budynek ma piękną, zabytkową elewację i nie chcemy jej przykrywać czy też mieszkamy w budynku wielorodzinnym i sąsiadom nie przeszkadzają nieocieplone ściany. Czasami też warstwa izolacji zewnętrznej jest za mała i zależy nam na dociepleniu. Jeżeli już zdecydujesz się na ocieplanie domu od wewnątrz, musisz wykonać to prawidłowo. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, trzeba stosować się do kilku zasad. W pomieszczeniach ogrzewanych zawsze ocieplamy ściany wełną lub specjalnymi płytami takimi jak np. Ytong Multipor. Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem możemy wykonać tylko w nieogrzewanych pomieszczeniach (np. garaże, poddasza nieużytkowe). W innych przypadkach jest to niezgodne ze sztuką budowlaną i grozi zawilgoceniem domu. Możliwe jest też ocieplanie wieńców lub ścianek kolankowych na nieogrzewanym poddaszu. Przy ocieplaniu ścian od wewnątrz należy przede wszystkim zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczeń. 

Czym ocieplić ścianę od wewnątrz?

Wybór materiału izolacyjnego do wewnątrz zależy od konkretnej sytuacji (rodzaju pomieszczenia). Jeżeli jest to pomieszczenie nieogrzewane, to można użyć styropianu. W pozostałych przypadkach najłatwiej zastosować wełnę mineralną. Styropian wystarczy przykleić do ściany na klej lub piankę. Dla zamocowania wełny trzeba wykonać ściankę z karton-gipsu. Daje to możliwość szybkiego i estetycznego wykończenia ścian. Nie wiąże się to z dużym ryzykiem zawilgocenia pomieszczeń pod warunkiem prawidłowego wykonania. Bardzo ważna jest także dobra wentylacja w ocieplonym pomieszczeniu. Krótko mówiąc: ocieplenie domu styropianem wykonuje się przeważnie na zewnątrz. Wyjątkiem są nieogrzewane lub słabo ogrzewane pomieszczenia. Dla termoizolacji od wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń zastosuj wełnę mineralną. Na pewno przyczyni się to do poprawy komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Styropian do izolacji budynku od wewnątrz

Dobrej jakości styropian sprawdzi się na pewno przy ocieplaniu od środka garażu lub nieogrzewanego poddasza. Tak jak w innych zastosowaniach liczą się: współczynnik przenikania ciepła Lambda oraz twardość. Drugi wskaźnik ma mniejsze znaczenie, bo styropian wewnątrz jest mniej narażony na uszkodzenia. Do izolacji ścian od środka możesz wybrać np. styropian Genderka EPS 042 ElewacjaArsanit Thermo Fasada Standard 042 lub Swisspor EPS MAX Fasada 040. Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrej izolacji termicznej, to wybierz któryś ze styropianów grafitowych. Są to płyty styropianowe o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła Lambda. Proponujemy np. Yetico Gamma Passive Fasada 033Arsanit Thermo Lanbda 033 lub Swisspor Lambda Plus Fasada 032. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że styropian klejony od wewnątrz jest rekomendowany tylko tam, gdzie nie ogrzewamy.

Termoizolacja z wełny mineralnej - czy ma sens?

Wełna mineralna może być bez przeszkód stosowana do ocieplania ścian od wewnątrz. Należy tylko zadbać o jej prawidłowy montaż. W tym celu ustawia się ścianki z płyt kartonowo-gipsowych i w nich umieszcza wełnę. Najpierw montowany jest metalowy stelaż pod G-K, później przestrzenie pomiędzy profilami są uzupełniane wełną. Przed przykręceniem płyt na całej powierzchni ścianki mocuje się paroizolację. Nie jest to wyjątkowo trudna, ani kosztowna praca. W końcu otrzymujemy ładną, równą powierzchnię gotową do gipsowania i malowania. W ten sposób można szybko i skutecznie wyremontować pomieszczenia o nierównych czy nieestetycznych ścianach. Wśród materiałów do ocieplania ścian wewnętrznych wełna cieszy się dużą popularnością. Można jej używać bez większego ryzyka, dlatego odpowiadamy- tak, ocieplanie ściany od środka wełną ma sens!

Jakich błędów unikać przy ociepleniu ścian od wewnątrz?

Podstawowym błędem jaki można popełnić przy ocieplaniu ściany od środka jest brak odpowiedniej wentylacji. Decydując się na ocieplenie od wewnątrz na pewno trzeba to przewidzieć. Drugą sprawą jest nieprawidłowy dobór materiałów oraz sposób wykonania prac. Trzeba trzymać się takiej zasady: nieogrzewane pomieszczenia ocieplamy styropianem, a ogrzewane wełną mineralną. Nieprzestrzeganie tych wytycznych może skończyć się zawilgoceniem ścian zewnętrznych i całego domu. Jest to tzw. syndrom chorego budynku, gdzie komfort przebywania drastycznie spada z powodu wilgoci. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak może to wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańców domu. Pod styropianem w ogrzewanym pomieszczeniu tworzy się grzyb.

Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem - podsumowanie

Wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba ocieplenia nieogrzewanego pomieszczenia od wewnątrz możesz zastosować styropian. Są to przede wszystkim miejsca takie jak: garaże, budynki gospodarcze, poddasza nieużytkowe. W tych pomieszczeniach stosuj bez obaw styropian, najlepiej sprawdzonych marek. Zaleca się klejenie po całej powierzchni płyt (bez zostawiania pustki) pomiędzy płytą a ścianą. Takie ocieplenie jak najbardziej ma sens i spełni swoje zadanie. Jeżeli natomiast chcesz ocieplić pomieszczenie ogrzewane (np. mieszkalne), to wówczas rekomendujemy wełnę mineralną. Ma ona dobrą paroprzepuszczalność, a izolacyjność podobną do styropianu. W każdej sytuacji da się dobrać odpowiednią metodę do ocieplenia budynku (również od środka). .Jeżeli interesuje Cię temat ocieplania ścian od wewnątrz styropianem, to zapraszamy do kontaktu. Także w innych naszych artykułach blogowych znajdziesz odpowiedzi na częste pytania związane z termoizolacją budynków.


Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.