ceny styropianu 2021 i 2022 już są wysokie. Może kupić tynk silikonowy w starej niskiej cenie?

Admin   |     |   Cena styropianu |  
Jakie będą ceny styropianu na listopad 2021 - Prognoza

Jesień już na dobre zagościła. Rano przymrozki, słota nie rozpieszcza. Za chwilę przestawimy zegary. Dzień się zrobi krótki. Nie sprzyja to wszystko pracą na zewnątrz. Zapotrzebowanie na materiały do ociepleń powoli spada. Skutkować to powinno spadkiem cen jak co roku. Czy będzie tak w następnym miesiącu? Raczej słabo. W post pandemicznym świecie wszystko tak jak i ceny styropianu 2021 jest wywrócone do góry nogami.

Czy wzrost cen gazu i paliwa wpłynie na ceny styropianu ?

W październiku u wiodącego na rynku producenta Swisspor. Zaliczyliśmy 10-15 % spadek ceny styropianu grafitowego. Ich cennik styropianu jest zawsze motorem dla innych. Dotychczas na ruchach Swisspor można było przewidzieć sytuacje na rynku. Wydawałoby się, że tendencja spadkowa się utrzyma. Podążą jego śladem inni. Część klienteli czeka nadal na kolejne spadki. Czy słusznie ? Trudno wyczuć. Sygnały z rynku nie są za optymistyczne. Galopująca inflacja nie wpłynęła na ceny styropianu 2021. Jak podwyżka cen paliwa. Następny producent styropianu, jaki miał korygować ceny to był Austrtoherm. W ostatnim momencie wstrzymali się od obniżki ze względu na negocjacje nowych cen transportu. Transport jest wliczony w cenę styropianu od samego początku. Ma na nią bardzo duży wpływ. Reszta krajowych producentów taki jak Arsanit, który praktycznie wstrzymał przyjmowanie zamówień czy Styropmin - Izoline, podniośli ceny już w październiku ze względu na ciągłe problemy z dostępnością surowca i wydłużającą się kolejką. Genderka, która również pracuje na 30% mocy z ciągłym brakiem surowca nie podniosła cen do tej pory. Jednak na dniach obawiam się, że to może się zmienić. Spadków raczej nie ma co się spodziewać. Kto przy kolejkach sięgających do 2 miesięcy obniżałby ceny???

Drugi kolejny problem, który nas dotyczy to gwałtowny wzrost cen gazu. Nawet jeżeli nie ogrzewamy swojego domu gazem i nie odczuliśmy tego płacąc comiesięczne rachunki. Odczujemy to i tak po rosnących szybko cenach wszystkiego około. Większość produktów powstaje w fabrykach, które są ogrzewane gazem. Maszyny tam są napędzane gazem. Gaz też jest zużywany do produkcji styropianu. Więc wnioski nasuwają się same...

Kupić styropian teraz czy czekać na zimę?

Zima zawsze była najkorzystniejszą porą na zakup styropianu. Widać to było na przykładzie zeszłego roku. Gdzie pierwsze ciepłe promienie słońca podbiły cenę o 30%. Zakłady kupowały drogi styren już od grudnia, ale chcieli zachować ciągłość sprzedaży i nie hamować rynku w tym trudnym okresie. Jedno co wiadomo to to, że w najbliższym miesiącu ceny raczej nie spadną. Tylko mogą wzrosnąć. Przy czym w niektórych zakładach są planowane  podwyżki rzędu 5-10-15%. Trzeba przeliczyć sobie jaką ilość potrzebujemy i czy jest dla nas opłacalne. Kupowanie teraz, magazynowanie styropianu przez zimę. Czy jeszcze zaryzykujemy i poczekamy z 2 -3 miesiące? Zamówimy najwygodniej w momencie rozpoczęcia prac? Poczekamy na ceny styropianu 2022 ?

Ceny tynku silikonowego, farb elewacyjnych i uszczelniaczy.

Na samy końcu chciałem się podzielić informacją. Jaką dostałem przed chwilą od głównego producenta uszczelniaczy i asortymentów z silikonu i krzemometalu (krzemionki).

- Rząd Chin ograniczył zużycie energii w sektorze przemysłu o 90%. Większość surowców jest produkowane w Chinach. Spowodowało to gwałtowny 150% wzrost cen polimerów silikonowych i brak surowca na rynku światowym. Itd. itp. producenci uszczelniaczy i silikonów nie są w stanie sprzedawać produktów i maskować, wstrzymywać podwyżek. Ponieważ mają na tym potężną stratę-

Co to dla nas oznacza? Gwałtowny wzrost cen tynków elewacyjnych, farb itp. (tynk silikonowy zewnętrzny, które zakup to ok 3-5 tys złotych może gwałtownie podrożeć). Wszelkiego rodzaju uszczelniaczy, silikonów, akryli i kleju w najbliższym okresie. Producent na tynkach ma marżę ok 50% przez to miał z czego pokrywać dotychczasowe podwyżki, żeby nie psuć rynku. Dla tego wyprawy wierzchnie nie drożały za bardzo. Tynk silikonowy cena utrzymuje się na danym pułapie już od kilku lat.

Styropian już jest drogi. Radziłbym rozejrzeć się za tynkiem silikonowym, akrylowym czy mozaikowym nawet jak będzie potrzebny w przyszłym roku. Kupić na zapas, chociaż białą bazę ( przed pracami poprosić lokalną hurtownię o zabarwienie pod wybrany kolor), pilnować, żeby nie zamarzł. Tynk silikonowy zewnętrzny możemy składować parę lat. Jak nie dostanie "sztycha" od mrozu to nic mu nie będzie. Za rok najwyżej wypuści przezroczystą żywicę na wierzch. Rozmieszamy go i wszystko będzie ok. Mam to sprawdzone. Taki zakup pozwoli nam zaoszczędzić parę tysięcy złotych w najbliższym okresie. Magazynuje się go dużo łatwiej niż styropian Zachęcamy zakupić tynk silikonowy Lakma czy Arsanit z naszej oferty w jeszcze starej cenie dobrej cenie . Z darmową dostawą do domu :)Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.