jaki styropian na podłogę na parterze i w garażu.

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |   jaki styropian na podłogę, jaki styropian do garażu, jaki styropian na podłogę do garażu, czy eps 100 wystarczy do garażu, jaki styropian na posadzki
Jaki styropian na podłogę ?

Wybierając stronę styropian podłogowy ukazuje nam się  cała gama produktów z różnymi oznaczeniami i symbolami z dużym rozbiciem cen. Wszystko to jest związane z przeznaczeniem styropianu a co za tym idzie z twardością i ilością surowca zużytego do produkcji płyt styropianowych. Dla tego też nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od określenia gdzie ten styropian będzie rozkładany.

Styropian na podłogę na gruncie (chudym betonie)

Wybieramy styropian, który będziemy kłaść na parterze w pierwszej warstwie na styku z gruntem, dokładniej na chudym betonie. Należy dobrać rodzaj styropianu wg współczynnika EPS , wg wytrzymałości na nacisk. Tutaj jest bardzo ważna łączna grubość warstwy jaką potrzebujemy.  Jeżeli będzie to wymiar do 10 cm to możemy się rozejrzeć za  eps 80 (słabszym) jeżeli powyżej 10 cm to wypada zakupić styropian  eps 100 (mocny, zalecany na podłogę) a powyżej warstwy o grubości 20 cm należy wybrać eps 150, który jest mocno zbitym, odpornym styropianem o wytrzymałości 4,5t/m2.

Również w zależności od łącznej grubości izolacji należy odpowiednio dobrać styropian wg współczynnika przenikania ciepła. Pozwoli to nam zminimalizować ślad węglowy, nakład na ogrzewanie  i komfortowo mieszkać

Styropian na posadzkę możemy podzielić na dwie grupy. Styropian na podłogę biały i styropian grafitowy.

Grafit jest zdecydowanie cieplejszy. W przypadkach, gdzie do dyspozycji mamy cienką warstwę na termoizolację podłogi czyli stosując do styropian 15cm. Styropian grafitowy na podłodze zapewni nam taką samą wartość przegrody U jak byśmy zastosowali  biały styropian w o wiele grubszej warstwie, czyli pozwala nam zaoszczędzić parę cm. Mimo zauważalnie wyższej ceny m3 styropianu grafitu przeliczając zapotrzebowanie grubość izolacji  na współczynnik U, który chcemy osiągnąć. W efekcie końcowym otrzymujemy wynik, który świadczy, że musimy nabyć zdecydowanie mniej styropianu, który na przekór temu, że jest droższy pozwoli nam zaoszczędzić większą kwotą niż stosując grubszą warstwę izolacji o słabszych parametrach.

Rozkładając warstwę od styropian 15cm w zupełności nam wystarczy biały eps 100, który za sprawę zbitej struktury również osiąga zadawalające wyniki współczynnika przenikania ciepła lambda.

Styropian do garażu

Posadzka w garażu ze względu na planowane obciążenia wymaga zastosowania mocniejszych rodzajów styropianu.  Poniekąd ostatnimi laty zaleca i wybiera się do tych pomieszczeń styropiany parkingowe, eps 120, eps 150, eps 200. Są one produkowane w naszym kraju tylko w kolorze białym. Współczynnik Lambda tych styropianów wacha się pomiędzy 035-034. Zapewniają one duży zapas wytrzymałości względem nacisku co w dużym stopniu opóźni siadanie podłogi. Co przejawia się najczęściej powiększającą się szczeliną pod listwami przypodłogowymi. Przeliczają obciążenie to styropian eps 100, który wytrzymuje nacisk 3t/m2 powinien również wystarczy, jeżeli jednak chcemy zapewnić sobie spokój i nie mieć nic do zarzucanie w kwestii zastosowanych materiałów. Wzmacniamy podłogę kładąc co najmniej jedną warstwę styropian 5 cm z gatunku mocnych styropianów parkingowych.

Wkrótce :

Styropian na piętro i styropian na strop.



Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.