Jak ocieplić fundament? Tu się dowiesz. Nowy cykl blogowy Sonia buduje.

Admin   |     |   Sonia buduje |   jaki styropian na fundament, jaki styropian do ocieplenia fundamentów, jaka grubość styropianu na fundament, jak ocieplić fundamenty styropianem, izolacja fundamentów styropianem
Jaki styropian na fundamenty? Sonia buduje

Jaki styropian na fundamenty? Jak ocieplić fundamenty styropianem i ile go potrzeba? Jeśli planujesz budowę lub modernizację domu, z pewnością też zadajesz sobie te pytania. Sprawdź, czy udało mi się znaleźć na nie odpowiedzi.

Z tekstu dowiesz się:

    • Dlaczego i czy ocieplać fundamenty?

    • Etapy izolacji fundamentów

    • Izolacja fundamentów starego i nowego domu

    • Jak ocieplić fundamenty styropianem?

    • Jaki styropian wybrać?

    • Ile styropianu na fundamenty?

W 2018 roku kupiłam sobie dom na Podlasiu. Przez dom mam na myśli chatkę. W pierwszym roku było już za późno na remont, w drugim miałam na głowie inne rzeczy, w trzecim chciałam mieć pięć minut spokoju, a nie użerać się z robotnikami... Teraz jednak nadchodzi czas, gdy nie da się już dłużej wywinąć od remontu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, dzięki któremu osoby podobne do mnie przekonają się, że remont różnych części domu nie jest niczym strasznym i znajdą odpowiedzi na swoje pytania. Zaczniemy – dosłownie – od podstaw, czyli od fundamentów.

Dlaczego i czy ocieplać fundamenty?

Najprostszy powód jest taki, że dzięki ociepleniu w domu jest w nim po prostu cieplej, a więc przyjemniej. Mniej się niszczy i stanowi lepszą inwestycję – można go np. łatwiej i drożej sprzedać. Ale jest jeszcze jeden powód. Z zawodu jestem copywriterką i piszę dla firm m.in. z branży budowlanej i energetycznej. Pisałam ostatnio sporo artykułów dla firmy, która zajmuje się fotowoltaiką. Co mnie zaskoczyło, to ich podejście. Zamiast skupiać się na cenie prądu, skupiają się na tym, że odpowiednio zaizolowany dom wymaga mniej energii, a więc łatwiej jest go ogrzać np. za pomocą paneli solarnych. W efekcie jego ogrzewanie nie będzie droższe, niż „zwykłego” domu. Te różnice są kolosalne, co dobrze ilustruje poniższy przykład:

    1. Stara, nieocieplona chatka potrzebuje 170 kWh na każdy mkw powierzchni

    2. Dobrze zaizolowany dom potrzebuje 70 kWh na każdy mkw powierzchni

    3. Nowoczesny dom pasywny potrzebuje 15 kWh na każdy mkw powierzchni.

Dopiero stawiając obok siebie te liczby, widać, że odpowiednie decyzje na etapie budowy czy remontu mogą się przełożyć na większą niezależność od cen prądu i nawet kilka tysięcy złotych oszczędności co roku. A wracając do fundamentów: ok. 10-15 % ciepła ucieka tą drogą. Dla porównania niewiele więcej, bo 20-30 % ciepła ucieka przez ściany, a to im poświęcamy zwykle podczas ocieplania domu całą uwagę.

Etapy izolacji fundamentów

Gdy czytamy w internecie o izolacji fundamentów styropianem, to chodzi o izolację termiczną, czyli ocieplenie. Dodatkowo wykonuje się też czasem izolację przeciwwilgociową pionową i poziomą. Ma ona największe znaczenie wtedy, gdy piwnica budynku ma tendencję do wilgoci, a poziom wód gruntowych jest wysoki. Ocieplanie to z kolei uniwersalny etap, który warto wykonać, by w domu było cieplej, a rachunki za ogrzewanie trochę się zmniejszyły. Najczęściej wykonuje się izolację fundamentów styropianem, i to nią zajmiemy się w tym poradniku.

Izolacja fundamentów starego i nowego domu

Wbrew pozorom da się w ten sposób ocieplić fundamenty zarówno starego, jak i nowego domu. Dla mieszkańców nie musi to być bardzo uciążliwe, w tym sensie, że wszystko polega na odkopaniu fundamentów i pracy na zewnątrz domu (w przeciwieństwie do wymiany dachu czy ocieplania od wewnątrz, które mogą mocno utrudnić codzienne życie).

Tu obok pytania o to, jak ocieplić fundamenty styropianem, może pojawić się inne. Jeśli dom ma kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, to skąd pewność, że nie został już kiedyś ocieplony? Dopiero od kilkunastu lat w Polsce powszechnie dostępne są wszystkie materiały potrzebne do tego, by efektywnie ocieplić fundamenty. Wcześniej technologie były inne, każda ekipa miała swój system pracy, a w efekcie często powstawała kiepska izolacja fundamentów. Styropian, jakiego używano, nie był do tego przeznaczony i mógł być za cienki. Prawdopodobnie więc, nawet, jeśli już kiedyś została wykonana izolacja fundamentów styropianem, to pewnie trzeba ją powtórzyć. Wskazówką może być pleśń lub grzyb na poziomie piwnic. Ocieplanie na etapie budowy ma zalety, ale stare budownictwo też ma jeden plus. Można wypożyczyć kamerę termowizyjną i sprawdzić, gdzie są tzw. mostki cieplne, czyli którędy z domu ucieka ciepło. To pomoże podjąć decyzję o np. wykonaniu gruntownej, przeciwwilgociowej i termicznej izolacji fundamentów lub ustawić harmonogram prac tak, by zacząć od najważniejszego etapu. Może się też okazać, że stara izolacja „jakoś się trzyma” i akurat ten element nie jest najważniejszy, jeśli chodzi o ocieplenie domu.

Jak ocieplić fundamenty styropianem?

Przejdźmy do konkretów, a więc do tego, jak ocieplić fundamenty styropianem, a także jak to wygląda krok po kroku:

    • „obkopanie domu”, by odsłonić fundamenty – najlepiej etapami (ok 5 m naraz).

    • Jeśli decydujesz się na izolację przeciwwilgociową, to wykonuje się ją przed izolacją fundamentów styropianem.

    • Przyklejanie arkuszy styropianu na fundamenty na specjalny klej.

    • Zakopanie fundamentu, ewentualne prace wykończeniowe.

Jak widać, proces ten brzmi bardzo skomplikowanie, ale w rzeczywistości nie jest trudny. Izolacja fundamentów styropianem potrwa zwykle parę dni. Czy da się to zrobić samemu? W przypadku kogoś, kto ma pewne doświadczenie budowlane i widział już kiedyś podobny proces, z pewnością tak. Ja bym nie próbowała:)

Jaki styropian wybrać?

W sklepie można się pogubić, widząc dziesiątki różnych rodzajów styropianu na fundamenty. Najprostszą wskazówką może być fakt, że styropiany fundamentowe często mają w nazwie określenie typu Hydro lub Aqua. To dlatego, że o ile styropian pod dachem czy na ścianach nie będzie zbyt często nasiąkał wodą, to ten umieszczony w gruncie musi być odporny na wilgoć. Przez to pokrycie styropian wodoszczelny na fundamenty jest szary, co też może być wskazówką w sklepie. W naszym sklepie przy każdym produkcie można sprawdzić współczynnik przewodzenia ciepła. Im wyższy, tym w ty wypadku gorzej. Najlepsze styropiany mają współczynnik 0,031. Fachowcy odradzają stosowanie styropianu na fundamenty, jeśli ma współczynnik przewodzenia ciepła wyższy, niż 0,040.

Pozostaje jeszcze odporność styropianu na ściskanie, która powinna być większa tam, gdzie znajdują się ważne ściany konstrukcyjne. Czyli wybieramy eps 100 lub minimum eps 80. Można wybrać płyty fryzowane, które umieszcza się „rowkami” w stronę gruntu. Z kolei pyty styropianowe laminowane geowłókniną jeszcze lepiej zatrzymają wodę i zapobiegną zatkaniu rowków.

Ile styropianu na fundamenty?

Pozostaje jeszcze klasyczne pytanie o to, ile styropianu na fundamenty trzeba kupić. W Internecie (czy wśród lepiej zorientowanych sąsiadów) bardzo często padają arbitralne stwierdzenia, że np. im grubszy styropian, tym lepiej. Tymczasem styropian na fundamenty o niskim współczynniku przewodzenia ciepła może mieć grubość tylko 10 cm. Jeśli natomiast korzystasz z trochę gorszego styropianu, to rzeczywiście lepiej byłoby zadbać o kilka dodatkowych centymetrów grubości. Grubsza warstwa styropianu to wyższe koszty, dlatego większość osób wybiera raczej cieńszą warstwę. Bardzo pomocne w obliczeniu kosztów jest wykonanie następującego działania:

    • mierzymy obwód i wysokość fundamentów, mnożymy je przez siebie,

    • powstaje powierzchnia fundamentów w m2,

    • mnożymy je przez wybraną grubość styropianu, np. 0,10 m,

    • Uzyskujemy powierzchnię w m3.

    • W sklepach takich jak Styro24 można porównać cenę za m3 dla każdego styropianu.

Obliczając powierzchnię fundamentów, nie trzeba „odliczać” okienek piwnicznych czy drzwi. Przyjmuje się, że warto mieć pewien zapas, a te elementy pozwalają go uwzględnić w obliczeniach. Dokupowanie odpowiedniego styropianu w trakcie prac jest dosyć kłopotliwe i wydłuża cały proces, więc lepiej się nie pomylić.



Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.