Styropian biały w grubszej warstwie zapewni ciepło jak styropian grafitowy

Admin   |     |   Styropian, technologia, porady |   styropian grafitowy a biały przelicznik, jaka grubość styropianu na ocieplenie domu 2021
Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu 2021 ?

Styropian grafitowy u większości producentów skończył się. Na polu bitwy pozostał Austrtoherm i Yetico. Na dniach za pewne i tam surowiec na styropian grafit wyparuje. Promyk nadziei to sierpniowe dostawy styrenu, które będą ograniczone ale pozwolą realizować zamówienia. Znając życie spowoduje to kolejne podwyżki. Czy jest to powód to załamywania czy też wstrzymywania budowy? Myślę, że nie ponieważ na ten czas jest dostępny styropian elewacyjny biały. 

Styropian biały czy może zastąpić  grafit? 

Zwykły styropian fasadowy różni się od grafitu nie tylko kolorem ale i  Lambdą czyli tym w jakim stopniu zatrzymuje ciepło. Co do koloru to raczej ciężko będzie to zmienić ale współczynnik przenikania - lambda   to jest kwestia dołożenia kilku centymetrów grubości. Jeżeli mamy możliwość przyklejenia grubszej warstwy to brak styropianu grafitowego na rynku nie będzie dla nas problemem. Jaka grubość styropianu będzie dla nas odpowiednia, można łatwo sprawdzić w naszym kalkulatorze przegrody U  - pod linkiem https://styro24.pl/kalkulator-przegrody-u-i-7

Jaka grubość styropianu jest odpowiednia wg normy 2021?

Jeżeli udało się zapoznać z naszym kalkulatorem grubości izolacji. Można wyciągnąć parę ciekawych wniosków. Najważniejszy jest taki, że wcale nie trzeba grubej warstwy izolacji i najniższej Lambdy, żeby osiągnąć zadawalający efekt - energooszczędnego domu zgodnego z normą 2021.

Np przy murze z Porothermu 25 cm i styropianie 040 wystarczy warstwa izolacji o grubości 17 cm, żeby uzyskać przegrodę U równą 0,19 co daje nam lepszy wynik niż wymagania. Przy grubości styropianu 16 cm konieczna będzie Lambda 038. Chcąc natomiast uzyskać efekt domu pasywnego o przegrodzie U mniejszej od 0.15 należy zakupić styropian 038 o grubości co najmniej 22cm.  Lepszy wynik uzyskamy budując nasz dom z betonu komórkowego - Suporexu lub Ytonga klasy 500 tu przy grubości murów 24 cm wystarczy styropian 040 o grubości 13 cm. Przy klasie pustaka 600 - styropian 15 cm z lambdą 040 zapewni nam utrzymanie ciepła w domu i U = 0,18. Kupując styropian 20 cm z lambdą 038  nawet przy starym murze z cegły o grubości 38 cm (  układanym na " wozówkę " ) + tynk cementowy  bez problemu nasz dom będzie pasywny  czyli osiągnie U poniżej 0,15  a dom energooszczędny czyli U 0,20 i mniej. zagwarantuje na styropian 15 cm 040.
Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.