Grubość styropianu

Sortowanie:

Styropian jest najchętniej wybieranym materiałem izolacyjnym w budownictwie z wielu powodów. Jego popularność wynika nie tylko z doskonałych właściwości termoizolacyjnych, lekkiej wagi i stosunkowo niskiej ceny. Jedną z kluczowych zalet jest szeroki wybór płyt pod kątem grubości, dzięki czemu można dobrać styropian idealny do izolowanej powierzchni. Jakie są grubości styropianu dostępne na rynku i które z nich warto wybrać do poszczególnych prac?

Tabela grubości styropianu

Warto zaznaczyć, że grubość styropianu wpływa na opór cieplny, który jest stosunkiem grubości warstwy materiału do jego współczynnika przewodzenia ciepła (lambda). Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ to właśnie jego wartości służą do wyliczenia izolacyjności danej przegrody. W wymaganiach technicznych, które zawierają najważniejsze wymogi podczas budowy domów, można znaleźć informację, jaki współczynnik przewodzenia ciepła U może mieć dach, drzwi, okna, a także ściany zewnętrzne.

Informacji na temat tego, jaką wartość oporu cieplnego można uzyskać stosując dany wariant płyt, dostarcza tabela grubości styropianu. Jest to zestawienie, które można znaleźć w kartach płyt styropianowych, w których znajdują się szczegółowe informacje na temat parametrów technicznych danego produktu. Dzięki informacjom zawartym w tabeli możesz w łatwy sposób dopasować grubość do wymagań technicznych.

Na przykładzie styropianu grafitowego Swisspor LAMBDA PLUS fasada 032 i informacji zawartych w deklaracji właściwości użytkowych można stwierdzić, że najlepszy (czyli najwyższy) opór cieplny można uzyskać stosując płyty o grubości 30 cm, dzięki którym można osiągnąć wynik 9,40 [m2 · K/W]. 

tabela grubości styropianu


Jak widać wybór odpowiedniej grubości styropianu jest kluczowym krokiem w procesie planowania izolacji termicznej. Zbyt cienka warstwa może nie zapewnić dostatecznej ochrony przed utratą ciepła i nie spełnić określonych norm. Z drugiej strony zbyt gruba warstwa może czasami okazać się zbędna i będzie jedynie generować niepotrzebnie dodatkowy koszt. Co więcej, grube płyty nie należą do najłatwiejszych pod względem obróbki (np. docinania) oraz montażu.

Z pomocą przychodzą jednak bogate katalogi producentów, dzięki czemu nie musisz zbyt długo zastanawiać się, jakie są grubości styropianu z danej serii. W zdecydowanej większości firmy oferują szeroki zakres wariantów od 1 do 30 cm, co pozwoli Ci dobrać idealną opcję do swoich prac. Oprócz grubości styropianu uwzględnij dodatkowe parametry, jak ogólne wymiary płyt (standard 100 x 50 cm), a także krawędzie. Aktualnie bardzo często inwestorzy decydują się na grubsze płyty o frezowanych krawędziach, co pozwala uniknąć niepożądanego zjawiska mostków termicznych.

Jakie są najpopularniejsze grubości styropianu?

Najpopularniejsze grubości styropianu, jakie stosuje się w budownictwie, mieszczą się w przedziale od 1 do nawet 30 cm. Ich wybór zależy od rodzaju przegrody oraz wymagań termicznych dla danej konstrukcji. Do najczęściej spotykanych grubości zalicza się styropian:

  • 2- 5 cm – stosuje się najczęściej w miejscach o ograniczonej przestrzeni, np. w wąskich szczelinach, wokół okien oraz drzwi. Świetnie sprawdzi się jako dodatkowa izolacja w ściankach działowych czy do ocieplenia podłogi. Takie warianty płyt wykorzystywane są także do prac związanych z izolacją akustyczną, ponieważ mogą przyczynić się do poprawy przenikania dźwięków przez przegrody.

 

  • 10 cm – to bardzo uniwersalna grubość, która znajdzie swoje zastosowanie zarówno przy ociepleniu ścian zewnętrznych budynku, dachów i stropów, jak również do izolacji fundamentów oraz podłóg. Wariant ten sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie standardowe wymagania termoizolacyjne nie są zbyt rygorystyczne. Często tę grubość wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym, a także przy dociepleniach starszych budynków, które już zawierają izolację.

 

  • 15 i 20 cm – to zdecydowanie najpopularniejsze grubości styropianu stosowane w nowoczesnym budownictwie, które stawia przede wszystkim na wysoką energooszczędność. Poza ścianami zewnętrznymi, taki wariant płyt sprawdzi się również w pozostałych pracach ociepleniowych, m.in. do izolacji dachów i stropów, a także podłóg.

 

  • 25 i 30 cm – płyty o takiej grubości wybierane są przez inwestorów, którzy stawiają na maksymalną izolację termiczną. Zastosowanie znajduje przede wszystkim w budownictwie pasywnym oraz wszędzie tam, gdzie obowiązują najbardziej rygorystyczne przepisy związane z izolacją cieplną.

 

Każda z tych grubości spełnia nieco inne zadania, dlatego należy wziąć pod uwagę potrzeby izolacyjne konkretnej inwestycji. Warto również pamiętać, że zastosowanie cieńszych płyt może być niewystarczająca w przypadku modernizacji starszych nieruchomości. Z kolei nie w każdym przypadku można zastosować grube płyty – najczęściej występują ograniczenia konstrukcyjne.

Jakie są wymiary styropianu?

Grubość styropianu nie jest jednym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Warto przyjrzeć się także temu wymiarom, jaki ma konkretny produkt. Standardowo w naszym kraju można spotkać się z płytami o wymiarach 100 x 50 cm. Jest to rozmiar wygodny do transportowania i montażu – bez problemu można poradzić sobie nawet samodzielnie z płytami podczas ociepleń dachów, ścian czy podłóg. Producenci oferują możliwość zamówienia w niestandardowych wymiarach, co najczęściej ma miejsce w przypadku ocieplenia większych powierzchni wymagających szybkiego montażu.

Ważnym parametrem są także krawędzie, które mogą być zarówno proste, jak i frezowane. Ten drugi wariant płyt pozwala lepiej dopasować styropian i wyeliminować mostki termiczne, co znacznie poprawia skuteczność całej izolacji.

Oprócz wyboru odpowiedniej grubości, warto przemyśleć także wymiar płyt styropianowych oraz rodzaj ich krawędzi, żeby uzyskać maksymalną trwałość izolacji i przede wszystkim – jak najlepsze parametry pod kątem zapotrzebowania budynku na energię.

Na naszej stronie znajdziesz ofertę renomowanych i wiodących marek, które dysponują szerokim wachlarzem produktów – wybierz grubość idealną do Twoich prac. Jeśli masz jakieś pytania, zajrzyj do zakładki FAQ lub skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.