
Długo można byłoby się rozpisywać o zaletach styropianu, ponieważ lista argumentów przemawiająca za wykorzystaniem tego materiału do ociepleń jest naprawdę długa. Jednym z najważniejszych aspektów z perspektywy montażystów jest lekkość, a także łatwość docinania płyt. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie narzędzia okażą się najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, czym ciąć styropian i na co zwrócić uwagę przy tej nieodłącznej czynności w procesie prac izolacyjnych.
Najpopularniejsze narzędzia do cięcia styropianu
Docinanie styropianu to niezbędny proces, dzięki któremu można dopasować materiał izolacyjny do konkretnych wymiarów oraz kształtów występujących na izolowanej powierzchni. Zaczniemy od niego już przy wyklejaniu pierwszego rzędu płyt. Niezależnie od projektu budowlanego lub remontowego oraz miejsca, które będziesz poddawać ociepleniu. Płyty kleimy na mijankę przy kolejnym rzędzie. Zawsze też płyta styropianu okaże się w pewnych miejscach zbyt duża, aby dokładnie wypełnić przestrzeń np. między elementami konstrukcyjnymi. Jest to kluczowe do zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej, a także wyeliminowaniu niepożądanych mostków termicznych. Cięcie płyt możesz zastosować również w sytuacji, w której dostarczony styropian okaże się zbyt gruby – możesz w ten sposób uniknąć zwrotu materiału.
Jeśli zastanawiasz się, czym ciąć styropian, musisz wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi – zarówno tych tradycyjnych, jak i przeznaczonych specjalnie do płyt styropianowych. Do najpopularniejszych zalicza się:
- piłkę ręczną (np. do drewna),
- nóż do styropianu,
- nóż termiczny,
- urządzenia wykorzystujące drut oporowy - np. gilotynę.
Jak ciąć styropian?
Styropian to materiał, który idealnie sprawdza się przy pracach związanych z termoizolacją budynku. Jego konstrukcja, a przede wszystkim kruchość i podatność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że wycinanie w styropianie powinno przebiegać z uwzględnieniem kilku ważnych aspektów. Jak ciąć styropian? Pod uwagę weź przede wszystkim:
- ostrość narzędzia – używanie tępego narzędzia może spowodować uszkodzenia płyty, która nie będzie nadawać się do montażu; warto zadbać o to, aby do cięcia styropianu wykorzystywać sprzęt zapewniający czyste cięcia, dlatego kluczem jest ostry nóż, specjalistyczna piła lub gilotyna,
- bezpieczeństwo – w trakcie cięcia styropianu mogą powstawać drobne i szkodliwe przy wdychaniu cząsteczki, dlatego warto wykonywać cięcia na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu; skuteczna okaże się w tym przypadku również specjalna maska ochronna,
- stabilność materiału – przed cięciem płyt upewnij się, że każda z nich jest dobrze umieszczona w przeznaczonym do tego miejscu i nie przesuwa się; pozwoli to zapobiec sytuacjom, w których finalnie otrzymasz krzywo docięte i niepasujące do siebie płyty,
- dokładność pomiarów – przed przystąpieniem do cięcia dokładnie zmierz oraz zaznacz planowane miejsca cięć, używając miarki, a także wyraźnie cechując na płycie ; dzięki temu Twoje cięcia będą dokładne i zgodne z kształtem ocieplanej powierzchni.
Cięcie styropianu narzędziami tradycyjnymi
Choć na rynku materiałów budowlanych możesz znaleźć specjalnie przeznaczony do tego sprzęt, można wykonać cięcie styropianu narzędziami tradycyjnymi. Bardzo popularna i skuteczna okazuje się piłka ręczna do drewna. Dlaczego jest często wykorzystywana podczas prac termoizolacyjnych? Przede wszystkim z uwagi na łatwą dostępność i bardzo niski koszt takich narzędzi.
Piłka ręczna do drewna – choć nie jest przeznaczona do tego typu prac – okaże się skuteczna przede wszystkim przy cięciu grubych bloków styropianu. Używanie piły wymaga jednak ostrożności, żeby uniknąć zbyt dużego kuszenia się płyt, co może wystąpić, gdy piła będzie zbyt tępa lub cięcie będzie zbyt gwałtowne. Najlepiej użyć piły o drobnych zębach, które zminimalizują ryzyko rozerwania bloku.
Innym popularnym narzędziem jest nóż do cięcia izolacji, np. firmy Stalco, który służy do materiałów izolacyjnych, XPS, wełny, a także klasycznego styropianu EPS. Tego typu noże wyróżniają się od tych klasycznych znacznie większą długością (ponad 40 cm), ostrzem z dwóch stron oraz ostrym szpicem. Dzięki temu można łatwo wbić się w cięty materiał pewnym chwytem nawet w rękawicach roboczych. Choć tego typu noże są niedrogimi i prostymi narzędziami, okazują się bardzo skuteczne i niezbędne, gdy trzeba w szybki sposób dociąć płytę i dopasować wymiar potrzebnego fragmentu izolacji.
Nóż termiczny do cięcia styropianu
Bardziej zaawansowanym i profesjonalnym narzędziem jest nóż termiczny do cięcia styropianu. Wykorzystuje wysoką temperaturę styropianu, dzięki czemu możliwe jest wykonanie czystych i precyzyjnych przecięć. Taki nóż jest wyposażony w elektryczny element grzewczy, który nagrzewa ostrze noża i umożliwia wykonanie cięć bez kruszenia czy pylenia. Warto wykorzystać tego typu nóż przy skomplikowanych kształtach oraz grubych płytach styropianowych, gdzie tradycyjne metody mogą okazać się nieskuteczne.
Noże pracują w temperaturze ponad 400 stopni Celsjusza, dlatego trzeba zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo na miejscu pracy. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność podłączenia noża do zasilania. Podczas cięcia ważne jest, aby prowadzić nóż równomiernie i bez pośpiechu – tylko wtedy można uzyskać gładkie cięcie bez uszkodzenia materiału.
Drut oporowy do cięcia styropianu
Innym specjalistycznym narzędziem do cięcia styropianu jest drut oporowy stosowany m.in. w gilotynach i innych urządzeniach wykorzystujących ciepło generowane przez opór elektryczny, który przepływa przez drut do topienia styropianu. Najczęściej drut ten jest wykonany z niklu, chromu bądź specjalnych stopów odznaczających się wysoką odpornością na temperaturę i zdolnością szybkiego nagrzewania. Aby spełniał swoją funkcję, drut oporowy powinien być umieszczony między dwoma punktami zasilającym na urządzeniu do cięcia – tak, aby był napięty i równoległy do powierzchni cięcia. Taka metod ta świetnie sprawdza się przy dużych ilościach materiału i dużych inwestycjach, a także przy nietypowych kształtach.
Drut wykorzystywany jest w specjalnych gilotynach (maszyna do cięcia styropianu), które są prostymi konstrukcyjnie narzędziami, ale pozwalają precyzyjnie przycinać płyty wzdłuż, wszerz, a nawet pod kątem 45 stopni. Profesjonalne firmy korzystają tylko i wyłącznie z tego typu urządzeń, jednak warto wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Sprzęt wymaga dostępu do prądu, a także jest trudny w transporcie. Z tego powodu pracownicy najczęściej wykonują tę czynność na ziemi, co jest problematyczne w pracach na rusztowaniach.
Maszyna do cięcia na gorący drut umożliwia cięcie styropianu z grubości płyty. Co jest niezastąpione w przypadku, gdy zamówiliśmy za gruby styropian. Chwila pracy i można w łatwy sposób, zmniejszyć grubość płyty o wybrany rozmiar. Zapobiegniemy w ten sposób zwracaniu i wymianie styropianu co wiążę się z dużymi kosztami. W taki sam sposób jest produkowany styropian w fabryce o czym pisaliśmy w poprzednim naszym wpisie: https://styro24.pl/z-czego-powstaje-styropian-jak-sie-go-produkuje-b-88 . Duży blok jest cięty na zamówiony wymiar gorącym drutem.
Inne narzędzia, którymi przetniesz styropian
Na rynku istnieje jeszcze wiele innych narzędzi, którymi można sprawnie przeciąć płyty styropianowe. Zalicza się do nich m.in. przecinarki i pilarki wykorzystywane do cięcia bloków materiału z polistyrenu. Takie narzędzia pozwalają zminimalizować ryzyko kruszenia materiałów i generowanie pyłu. Przecinarki, które wyposażone są w ostrza wyposażone w ostrza przeznaczone do pracy z materiałami izolacyjnymi, umożliwiają szybko i skutecznie przecinać duże płyty. Dobre przecinarki potrafią rozgrzać się bardzo szybko – bo aż do 200 stopni w zaledwie 10 sekund.
Jak widać cięcie styropianu wymaga zastosowania narzędzi, które pozwolą w precyzyjny sposób dociąć materiał izolacyjny. Tradycyjne narzędzia, jak np. piły ręczne lub noże, mogą generować większą ilość odpadów i pyłów. Z kolei bardziej zaawansowane techniki pozwalają wykonać pracę z większą precyzją, jednak wymagają dostępu do prądu i mogą być kłopotliwe w transporcie oraz przemieszczaniu się. Warto więc wybrać narzędzie, które sprawdzą się w konkretnych warunkach. Bez względu na to, jaki styropian posiadasz oraz jaką powierzchnię potrzebujesz zaizolować, powinieneś wykorzystywać sprzęt zgodnie z przeznaczeniem dbając o zasady bezpieczeństwa.
W naszej ofercie znajdziesz akcesoria do montażu styropianu, a także narzędzia do cięcia.