cena styropianu oraz dostępność na lipiec 2021

Admin   |     |   Cena styropianu |  
Czy  styropian tanieje? Ceny styropianu na lipiec 2021

W dniu dzisiejszym producenci styropianu Yetico i Swisspor przedstawili nowe cenniki. Nie wygląda to optymistycznie. Niestety ceny styropianu zaczynają rosnąć. Z doświadczenia można wywnioskować, że konkurencja nie puści tego bez echa i również na dniach skoryguje swoje cenny. 

Ceny styropianu rosną, czy jest szansa czy styropian stanieje?

Pisząc miesiąc temu ostatni post. Przedstawiłem problem z dostępnością surowca. Pocieszeniem było to, że marazm na rynku powodował obsuwanie się cen i jakoś to wszystko zaczęło wracać do normy. Z przykrością stwierdzam, że moje obawy zaczęły się spełniać. Pierwszym niepokojącym sygnałem było zdecydowane wydłużenie okresu oczekiwania na dostawę styropianu na fundament - Yetico Aqua, który na tą chwilę wynosi ok 5 tygodni. Można pomyśleć, że to nic takiego przecież styropian wodoodporny ma w ofercie każdy producent styropianu. Do końca jednak tak nie jest. Ponieważ Yetico ma najlepsze parametry - najniższą nasiąkliwość. Gdy mamy ze względu na to wyszczególnione w papierach konieczność zastosowania na fundamencie płyt XPS za którymi również należy czekać grubo ponad miesiąc bez możliwości wskazania konkretnego terminu dostawy oraz przy grubości powyżej 12cm płacić 120 euro netto za m3. Pozostaje na cierpliwie " usiąść na brzegu" i czekać.  Tu pocieszeniem jest, że Yetico może wskazać konkretny termin dostawy. Takiej możliwości nie ma Genderka na jej wodoodporny Hydrostyr i styropian z grafitem.

Styropian grafitowy - wzrost cen i  problemy z dostępnością.

Genderka to jest potężny producent, który ma  5 fabryk w Polsce i 1 w Rumuni. Przerób grubo ponad 1 000 000 m3 styropianu rocznie. Przedstawiam to państwu, żeby uzmysłowić jakim problemem jest to że w firmie, która dostarczała na budową  każdą ilość styropianu w każde miejsce w kraju w czasie do 5 dni roboczych. Zabrakło nagle w tym tygodniu surowca na styropian grafitowy oraz fundamentowy a dostawca styrenu nie dostarczył nowej partii (dokładniej Genderka ma w każdym zakładzie własne specjalne pojazdy do przewozu surowca i sama go odbiera). W każdej chwili się to ma zmienić, każde zamówienie będzie zrealizowane wg kolejności wpłynięcia zamówień i w uzgodnionych cenach ale jednak się to stało. Śmiało mogę stwierdzić, że to jest bardzo zły znak. Kropka nad i to wspomniane na wstępie dzisiejsze  korekty  cen kolejnych " grubasów" w branży czyli Swisspor i Yetico  na grafit i kolorowe styropiany fundamentowe. Czy styropian stanieje? Sądzę, że na razie nie ma to  przesłanek. Kiedy skończą się wakacje tradycyjnie większość przypomni sobie o nadchodzącej zimie i zacznie się ocieplać. Wtedy znowu  wstrząśnie rynkiem i możemy mieć powtórkę z wiosny czyli ceny + 50%.

Droższy koszt ocieplenia domu.

Nie wesoło wygląda sprawa z resztą artykułów do ociepleń. Zdążają się przypadki, że  klej do styropianu czy tynk silikonowy również dociera na budowę z opóźnieniem. Na razie są to lekkie i sporadyczne obsuwy, ale są. Dotyka to każdego producenta chemii budowlanej w  kraju. Nie otrzymują dostaw żywicy akrylowej, bieli tytanowej czy opakowań na czas. Odbija się to oczywiście na cenach, które systematycznie rosną. W ofercie stacjonarnej mamy farby Beckers, które produkuje Tikkurila i tam też są problemy z dostępnością farb. Dystrybutorzy mają często wydzielany towar za którym należy długo czekać. Jeżeli planujemy remont czy ocieplenie w najbliższym czasie zachęcam do zakupu i nie odkładania sprawy na później z nadzieją spadku cen.

Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.