ceny styropianu na czerwiec 2021

Admin   |     |   Cena styropianu |  
Czy ceny styropianu będą spadać ? Sytuacja na czerwiec 2021r.

Po burzliwym okresie wiosennym sytuacja na rynku uspokoiła się. Ceny spadły od szczytu w okresie wielkanocnym ok. 30 %. Czas dostaw zdecydowanie się skrócił. Wydawało by się, że wszystko jest w porządku i możemy śmiało oczekiwać kolejnych obniżek. Sytuacja jednak nie jest do końca opanowana i jeżeli miałbym odpowiedzieć czy  dalej będzie tanieć byłbym bardzo ostrożny.

Czy styropian stanieje ?

Czynnikiem, który powoduje spadek jest cen - nie jest dostępność surowca lecz mniejsze zapotrzebowanie na styropian przez klienta końcowego.  Możliwe są jakieś delikatne korekty ale na większe spadki  na razie nie ma przesłanek. Cena styrenu nie spadła i producenci styropianu wciąż nie otrzymują  surowca w takich ilościach jak zamawiają. Powoduje to obawę, że jak tradycyjnie po wakacjach - od września wystartują ocieplenia to znowu może się zrobi korek i problem z dostępnością. Do tego coraz bardziej się rozkręca program " Czyste powietrze". Bardzo dużo zamówień realizujemy pod wytyczne z wniosku. Ważne jest to, że nie funkcjonuje jeszcze we wszystkich województwach. W każdej chwili jednak będzie dostępnym dla każdego mieszkańca.

 Na tą chwilę już przytyka się np. Yetico ze swoim rewelacyjnym styropianem wodoodpornym na fundament Aqua, to samo Genderka  Hydrostyr. Jest to reakcja na zastępowanie na inwestycjach tymi styropianami wciąż niedostępnego XPS. To samo powoli się dzieje z najtwardszym styropianem eps 200.

Czy warto kupić teraz ?

Jeżeli potrzebujemy styropian na początek miesiąca czerwca. Możemy kupować teraz bez obawy, że za dużo przepłacimy. Cena jaką oferuje Swisspor za np. styropian grafitowy 15 cm Lambda 032, pozwala wykonać ocieplenie i  osiągnąć bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. W momencie gdy zapotrzebowanie na materiał jest na koniec miesiąca to można poczekać do 10-13 czerwca.  W tym okresie producenci ogłaszają nowe cenniki na następny miesiąc. Drożej raczej nie będzie za to są możliwe korekty i promocje. 

 Planując prace na jesień wypada trzymać rękę na pulsie i sprawdzać co jakiś czas ceny i dostępność a zakup planować pod koniec wakacji. Po tym okresie ceny styropianu zazwyczaj rosną.

Problem ze styrenem i stalą.

Styren ma również zastosowanie w wszelkich tworzywach. Mała dostępność na rynku surowców odbija się również na firmach produkujących pozostałe akcesoria do ociepleń czy te opakowania. Niepokojące sygnały dochodzą od producentów siatki. Siatka do ociepleń w najbliższym okresie zdrożeje min. 10%. Cena za rolkę będzie wynosić ok 140-150 zł. To samo dotyczy kołków. Kołki do styropianu a w szczególności te z trzpieniem metalowym. Mają zapowiedzianą podwyżkę o 12%.

Tynk silikonowy, żywica akrylowa, kruszywa i pozostałe ceny systemu ociepleń również lekko zwyżkują.

Mając to wszystko na uwadze. Wydaje się rozsądnym, żeby nie odkładać prac na później. Taniej raczej już nie będzie a na horyzoncie jest wzrost cen pozostałych produktów i usług. Skutki pandemii i braki w dostawach w tym okresie  odbijają się na cenach. Do tego dochodzi rosnąca inflacja i nowe podatki, którymi będzie spłacana walka z Covid.

 
Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.