Nowy Rok, nowe ceny styropianu 2022.

Admin   |     |   Cena styropianu |   ceny styropianu 2022, zmiana cen styropianu, hurtownia styropianu zmiana cen, ceny styropianu 2022 prognozy,
Ceny styropianu na początek 2022 r. Czego możemy się spodziewać ?

Przygotowując wpisy na temat ceny styropianu na blog. Zbieram fakty przedstawiam je państwu i analizując. Próbuję przedstawić sytuację na rynku styropianu, której to możemy się spodziewać w najbliższym okresie. Zawsze starałem się napisać artykuł pod koniec miesiąca i przygotować szanownych klientów. Na to, czego mogą się spodziewać. Planując zakup materiałów w kolejnym miesiącu. Tradycyjnie wpis powinien ukazać się w grudniu. Grudzień jest miesiącem, w którym powinniśmy przygotowywać się do świąt, wyluzować wszystko powinno powoli hamować. W Poprzednim miesiącu był jednak zupełnie inaczej, dokładnie odwrotnie. Zamiast spowolnienia wszystko ruszyło jeszcze większą mocą. Tak jakby każdy, kto czuje niepewność zbliżających się czasów. Chciał mieć problem z głowy i kupić styropian do końca roku. Ciężko było oszacować co będzie za dwa-trzy dni. A co dopiero myśleć planach na następny miesiąc. Dla tego wpis pojawia się dopiero teraz.

Rekordowa sprzedaż styropianu - grudzień 2021

Większość zakładów planowała przerwy technologiczne. Ostatnim dniem w pracy miał być 17 grudnia. Jednak Ilość wpływających zamówień nie pozwoliła na to. Większość firm pracowała do Wigilii. Część producentów kontynuowała pracę w okresie między świątecznym. Zakłady przyjmując zamówienia widziały, że będą je realizować w styczniu i biorąc pod uwagę grudniowy deficyt surowca. Styropian miał być produkowany ze styczniowych dostaw surowca. Największym problemem okazał się fakt, że nikt nie wiedział, w jakiej cenie otrzyma styczniowe dostawy. Jak wspominałem w poprzednim wpisie od połowy grudnia większość głównych producentów surowca miała przerwy technologiczne. Producenci styropianu w związku z tym na grudzień mieli ograniczona zapasy. Powodowało to zmiany cen od ręki i ogłaszania cenników przejściowych. Dla nas także był to wielki problem. Ponieważ po przyjęciu wpłaty od klienta i złożenia zamówienia w zakładzie gwarantujemy cenę. Dostawy mamy fakturowane według cen obowiązujących na dzień dostawy. Klienci na olbrzymią skalę składali zamówienia do 31 stycznia w obawie przed tym, co przyniesiesz Nowy Rok i nowe cenniki na styczeń. Części zamówień z tego dnia i okresu nie byliśmy nawet w stanie złożyć w zakładach ze względu na wspomniane prędzej przerwy. Zamówień było ok. dwa razy więcej niż w szczycie sezonu.

Nowy rok z przytupem- nowe ceny styropianu 2022

3 Stycznia i Nowy Rok w pracy przywitał nas cennikiem Genderka i 20% podwyżką. Genderka jako pierwsza przedstawiła cenę. Nie ukrywam, że dla nas był to wielki szok. Nikt nie spodziewał się tak wielkiego skoku szczególnie w okresie zimowym. Parę dni później 7 stycznia swoje ceny na najbliższy miesiąc przestawił Lubau, czyli producent izoline i Styropmin jest drożej niż na grudzień, ale już tylko o 10/12 zł na metrze sześciennym. Złapaliśmy oddech i pojawił się lekki optymizm. Czyli mieliśmy sytuację - jeden producent dużo podniósł drugi mało, różnicę jak na styropian cena były duże. Czekaliśmy na cennik Austrotherm. Poprzedni obowiązywał do 6 stycznia. Przy czym od kilku miesięcy Austrotherm ma większą kolejkę nie zakres obowiązującego cennika.

Nowych cenników wciąż nie było, stare przestały obowiązywać. Na rynku styropianu w kraju doszło do kuriozalnej sytuacji. Żaden z pozostałych producentów nie wiedział za ile ma sprzedawać swój styropian w styczniu. Tradycyjnie miesiąc do miesiąca około 10 -tego ceny na następny miesiąc przedstawia Swisspor. W grudniu przed przerwą Swisspor zakomunikował, że ze względu na olbrzymia ilość zamówień w kolejce. Nie będzie przyjmował nowych zamówień od 10-ego i spóźni się z ogłoszeniem ceny. Cennik Swisspor jest zawsze motorem i wzorem dla pozostałych producentów styropianu. W momencie kiedy go zabrakło jak pominąłem przed chwilą. Każdy zakład się zastanawiał. Jakie ceny ma ogłosić. Docierały do nas nieoficjalne informacje od jednego producentów w piątek że przyszłe cenniki mogą nie być takie złe. W poniedziałek mieliśmy otrzymać te oficjalne. Jednak cały czas ich nie było. Dopiero we wtorek po południu Austrotherm z opóźnieniem wysłał cennik z kilku procentową "niegroźną" podwyżką. Za chwilę dołączył Arsanit i Yetico. Na takich samych warunkach jak reszta producentów czyli ceny leki up. Na następny dzień Genderka ogłosiła promocję od swojego mega drogiego cennika styczniowego. 15 stycznia zamówienia zaczął przyjmować Swisspor i okazał ceny dużo wyższe od obowiązujących w grudniu. Z zabawnych sytuacji były super ceny na styropian grafitowy Arsanit 12 stycznia a 13 informacja, że się styropian już skończył.

Wszystko to spowodowało wielkie zamieszanie. Część klientów zakupiła styropian Genderka na wysokim cenniku. Nasza gwarancja ceny ma mały haczyk w kierunku klienta. Jeżeli ceny spadną przed dostawą fakturujemy je według niższych cen. Powoduje to zator przy wystawianiu faktur. Ponieważ każdą osobno musimy weryfikować z cennikiem.

Jakie mogą być ceny styropianu w 2022 r. ?

Od jakiegoś czasu jak coś ma "nowy" albo "nowe" w nazwie to budzi obawę i niepewność. Tak się zaczął ten rok. Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym okresie?

Niepokojący jest fakt wysokiego cennika Genderka z początków styczna. Ponieważ ta firma zawsze prowadzi rozsądną politykę cenową i oferuje dobry i niedrogi styropian. Mając na uwadze powyższe. Możemy być przygotowani na wysokie w ceny styropianu w 2022 roku. Powoli możemy się przygotowywać, że cena styropian EPS 100 będzie grubo powyżej 400 zł u wszystkich producentów. Najtańszy styropian grafitowy ok. 320 - 350 zł za m3 będzie normą. Dodatkowo każdy producent uprzedza o deficycie surowców i możliwych problematach z realizacją dostaw. Wiosną możemy się spodziewać tak jak w poprzednim roku braku styropianu na rynku i okresem realizacji minimum 1 miesiąc. Jeżeli planujemy ocieplenie na wiosnę. Starajmy już się organizować styropian w najbliższym okresie. Nie zostawiajmy tego na później, żeby nie przegapić momentu, kiedy go zabraknie. Austrotherm tradycyjnie ma swój cennik do 6 lutego. Niektóre zamówienia potwierdza teraz z datą realizacji na koniec lutego . Zaznaczył, że zamówienia realizowane po 6 luty, jeżeli nie zdążą ogłosić nowego cennika będzie realizował z dopłatą do obowiązującego 10 zł na metr sześcienny netto w górę.

Co będzie dalej w 2022r ? Trudno wyczuć. Światło w tunelu jest takie, że to wariactwo cen musi się w końcu skończyć. Historia lubi się powtarzać, a to co się teraz dzieje z materiałami budowlami. Przypomina 2008r, kiedy po cegły jeździło się do Austrii. Ponieważ tam była tańsza i w ogóle była. Później delikatnie mówiąc " walnęło" wszystko konkretnie i spadło na ziemię. 

Jedną z nielicznych (jak na razie) fajnych rzeczy w tym roku to start naszego funpage na facebook. Staramy się tam umieszczać na bieżąco informacje z branży i firmy. Zachęcam do polubienia facebook.com/styro24. Będzie łatwiej podjąć decyzję o zakupie w odpowiednim momencie.Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.