Cena styropianu na październik 2021. Prognoza

Admin   |     |   Cena styropianu |   ceny styropianu
Ceny styropianu na październik 2021, sytuacja na rynku.

Lato się skończyło więc wypadało by się  zabrać do pracy przy elewacji. Staropolski zwyczaj :) najlepszej pory na tynkowanie w okresie jesiennym. (Wziął z tego, że tynki tradycyjne, cementowo wapienne wykonywane ręcznie nie lubiły wysokich temperatur. Jesienią mogły dosychać bez ryzyka spękania czy sparzenia.) Zazwyczaj powodował wzmożone zapotrzebowanie i zakupy systemu ociepleń i styropianu. Powoli czuć zimą i końcem roku więc, każdy w tym okresie chciałby zakończyć na spokojnie prace na zewnątrz.  W tym roku podobnie jak przednim za sprawą pandemii dużo spraw się zmieniło. 

Wzrost ceny styropianu w 2021r.

Sezon budowlany 2021r ruszył w marcu z kopyta. Wszędzie było słychać, że styropianu nie będzie. Wzmożony popyt na styropian ciągnął ceny styropianu do góry. Do tego były braki surowca na rynku globalnym. Duża część inwestorów planujących prace na jesień. Kupowała styropian na zapas, żeby już towar był u siebie. Maj - czerwiec sytuacja zaczęła się normować, styropian zaczął być dostępny. Kolejki w zakładach się skróciły. Ceny zaczęły spadać. Później lato, braki grafitu, styropianu na fundament. Problemy ze styropianem na posadzki i podobna sytuacja jak w marcu. Ceny w gorę. Teraz wydawałoby się, że sytuacja jest opanowana. Styropian i jego cena od lipca, praktycznie się nie zmieniają. Może z wyjątkiem styropianu grafitowego, który praktycznie dostępny ma tylko Swisspor. Szalejąca inflacja nie ciągnie jakoś ceny styropianu. Sytuacje ratuje zmniejszone zapotrzebowanie na ten produkt w porównaniu z poprzednimi miesiącami. 

Styropian elewacyjny biały - producenci zgłaszają problemy z surowcem.

Jedni producenci, którzy mają dostęp do surowca wprowadzają korekty cen w dół by ożywić trochę rynek. Nie można jednak uznać, że ceny styropianu spadają. Inni, borykający się z problemami - podnoszą delikatnie ceny, żeby przystopować składanie zamówień. Żeby móc zrealizować już przyjęte zamówienia. Cena styropianu jest wyższa, wtedy klient zmienia producenta.

Cena styrenu nie wzrosła. Co przekłada się na brak dużych podwyżek. Niestety jest cały czas ograniczona dostępność surowca do produkcji styropianu. Na tą chwilę część producentów, która ma tańszy styropian. Zgłasza problemy z dostawami surowca na zwykły styropian elewacyjny - biały. Dostają raz surowiec na styropian grafitowy ( w ilości niepozwalającej na normalne wznowienie sprzedaży) raz na fundament czy styropian podłogowy. Ilości są poważnie ograniczone i do dnia dostawy. Nikt nie wie na czym stoi. Sprawdzamy na bieżąco czas realizacji u każdego z producentów wg oddziałów. Można sprawdzić tą informację w sekcji Dostawa w górnym menu. Jednak i tak zdążają się problemy, ponieważ producent pomimo zapewnień. Nie może się wywiązać we wskazanym terminie. Czasami poprzez brak surowca, czasami poprzez brak połączeń (zamówień).

Prace planujemy na październik, kupić styropian teraz czy poczekać? Czy cena styropianu za m3 się zmieni?

Czas realizacji u większości producentów wynosi ok 14 dni. W związku z opisanymi wyżej problemami. Okres ten może się wydłużyć do 4-5 tyg. Więc jeżeli jest  potrzebny towar na październik.  Cena styropianu za m3 się zbytnio nie zmieni. Nie oczekujmy, że załapiemy się na okazję. Nie zwlekajmy również z zakupem. Szybkie dostawy realizuje praktycznie tylko Swisspor. Styropian grafitowy ma jeszcze dostępny Austrotherm. Tylko u nich kolejka w niektórych przypadkach jest na listopad. Dostępność tylko u największych producentów  powoduje, że ceny styropianu grafitowego są wysokie. Pozostałe styropiany jak między innymi styropian podłogowy, również są drogie. Cena m2 styropianu na podłogi może przerazić szczególności styropianu grafitowego eps 100.  Prognozy co do ceny styropianu w 2021 nie są za optymistyczne. Nie oczekujmy, że nagle styropian stanieje. Jeżeli możemy przełożyć zakup. Poczekajmy aż pogoda przestanie sprzyjać do pracą. W Polsce zimy bywały srogie. Możliwe jest wtedy, że zimą będzie taniej. Producenci będą mieli nadprodukcję.  Wtedy zmniejszony popyt może skutkować promocjami. Zwiększyć się wtedy mogą zakupu przez naszych sąsiadów. Ceny styropianu w Czechach, Niemczech czy na Litwie również są wysokie. Często u nich brakuje styropianu na rynku...


  Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.