Ceny styropianu 2022r - prognoza

Admin   |     |   Cena styropianu |   cena styropianu wykres, kiedy spadną ceny styropianu, zmiana cen styropianu, ceny styropianu prognozy, ceny styropianu 2022
Cena styropianu 2022 r - jak będą się kształtować ceny styropianu w najbliższym okresie ? Prognoza

W ostatnim wpisie https://styro24.pl/ceny-styropianu-2022r-prognozy-na-maj-b-33 od którego już minęły dwa miesiąca. Było dużo płaczu i narzekań nad całą sytuacją w budowlance i branży styropianowej. Za pewne było to potrzebne ponieważ momentalnie jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki sytuacja się zmieniła o 180 stopni. Ciągłe podwyższanie cen spowodowało, że została osiągnięta cena graniczna. Konsumenci czyli państwo powiedzieli dość. Rynek szybko to zweryfikował. Portfel zamówień w zakładach zaczął się kurczyć. Wstrzymało to następne podwyżki. Następnie odnotowaliśmy pierwsze obniżki cen.

Cena styropianu – tak jak szybko rosła tak spada.

Producent, żeby funkcjonować musi produkować. Jest to jasne jak słońce. Zmniejszony popyt na styropian z dnia na dzień uświadomił w zakładach, że dobre już się skończyło. Pierwsze ruchy cenowe były nieśmiałe – po parę złotych na m3 w dół. Jakoś nie ożywiło to rynku. Więc od początku czerwca obserwujemy konkretniejsze tąpnięcia. Cena styropianu grafitowego jest już tańsza o ok 30% od szczytu w połowie kwietnia. Styropian eps 100 i biały elewacyjny tańszy o kilkanaście procent. Poskutkowało to zwiększeniem ilości zamówień, coś drgnęło. Kto ma niskie ceny ten sprzedaje. Określa to kierunek jaki powinna obrać cena styropianu na najbliższy okres. Ewentualna podwyżka cen u producenta, zatrzyma produkcję. Firmy więc obniżają marże, żeby funkcjonować.

Ceny styropianu na najbliższe miesiące – czego możemy się spodziewać ?

W Polsce funkcjonuje ponad 100 producentów styropianu. Jest to ewenement na skalę europejską. U naszych południowych sąsiadów jest np. 1 producent. Duża konkurencja w naszym kraju skutkuje tym, że zyskują konsumenci. Ponieważ za granicą ceny styropianu nie spadają. Chociaż od miesiąca też nie rosną. Mniejsze marże u rodzimych producentów ożywiły sprzedaż. Cena surowca też jeszcze nie spadła. Firmy zamawiały surowiec, którego nie było. Licząc na to, że kto będzie miał go więcej to więcej będzie sprzedawał. Nagłe stop nowych zamówień na styropian powoduje, że surowiec zalega w magazynach. To jest produkt chemiczny, nie może być długo składowany. Należy go wyrobić. Mniejsi producenci otrzymali dostawy surowca dopiero pod koniec maja. Czyli praktycznie dopiero zaczęli wchodzić do gry. Za dalszymi spadkami cen przemawia jeszcze ważna rzecz. Ze względu na mniejszy portfel zamówień producenci będą zamawiać mniej surowca. Powinno to spowodować obniżenie ceny surowca co przełoży się na ceny styropianu.

O problemach z surowcem już nikt nie wspomina. Teraz surowca jest pod dostatkiem.

W ubiegłym roku Włochy 60 mln ciepły kraj zaczął się ocieplać. Kupując głównie styropian grafitowy 031. Wyssało to surowiec. Na tą chwilę rząd Włoch wstrzymał dotację na zakup systemu ociepleń i styropianu. Odblokowało to surowiec i na rynku od razu jest dostępny styropian grafitowy.

Polskie ceny styropianu w szczególności na grafit 031 nie są jeszcze za atrakcyjne w Europie. Zawsze takie były. Teraz musiały by spaść to poziomu co najmniej poniżej 70e/m3/net. W 2021 w czerwcu ten styropian na przykładzie Swisspor 031 kosztował u nas 45e. Ceny od lipca 2021 r. zaczynały delikatnie rosnąć. W październiku 2021 r  na styropian grafitowy 031 cena wynosiła już 58e a w grudniu 2021 62e. Więc dodając nawet kilkanaście procent inflacji do ubiegłorocznych cen. Miejsce na spadki jeszcze jest.

Należy mieć na uwadze, że grudzień 2021 r był rekordowy pod względem składanych zamówień, kolejki za styropianem wynosiły ok 8 tygodni. Teraz jesteśmy w stanie zorganizować dostawę w dwa dni a odbiór styropianu już w ten sam dzień !

Kupić styropian teraz czy jeszcze poczekać ?

Jeżeli planujemy zakup styropianu w bieżącym roku. Powinniśmy przemyśleć czy nie warto jeszcze poczekać. Zamówień na tą chwile za dużo nie ma. W ubiegłym roku ceny od lipca rosły po ok 2zł/m3 więc jeżeli coś się zmieni i cena styropianu zacznie rosnąć to taka podwyżka jest raczej do przeżycia. Będzie na pewno nam mniej przykro niż po większym spadku cen . Okazuje się wtedy, że gdybyśmy się wstrzymali kilka dni to byśmy zaoszczędzili. Przy ostatnich spadkach to byłoby parę tysięcy złotych w kieszeni. Tak była różnica na kolejnych cennikach. Z naszej strony to wygląda tak, że otrzymujemy cennik i od tej chwili działamy wg aktualnych cen, które od razu są zmieniane na naszej stronie. Niektórzy klienci, którzy mieli dostawy w ostatnich tygodniach. Widzą, że ceny teraz mocno spadły. Kontaktują się z nami z prośbami o korekty, wyrównania itp. Nie jesteśmy w stanie takich rzeczy zrobić. Podejmujmy świadome decyzje. To są duże kwoty. Jeżeli nie możemy czekać z budową i styropian jest potrzebny to trudno. Po zakupie każdej rzeczy stara zasada mówi, żeby nie interesować się już jej ceną i nie szukać jej taniej. Szkoda nerwów, stresu i rozczarowania. Czasu niestety nikt nie cofnie. Skupmy się wtedy na kolejnym etapie naszej budowy. Ostatnia lata pokazały, że wszystko może się nagle wywrócić do góry nogami i za jakiś czas może się okazać, że i tak kupiliśmy tanio.

Zachęcam do polubienia naszego fanpage, staramy się tam umieszczać najświeższe informacje z branży https://www.facebook.com/styro24
Komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje ten post

Skomentuj artykuł
Musisz być zalogowany aby móc skomentować artykuł. Zaloguj się lub zarejestruj konto.